معمار

معمار و معماری، تاریخ هنر، ایران شناسی، گاهی تراوشات ذهن

 

قطر با طراحی ۵ استادیوم پیشرفته که با استفاده از انرژی خورشیدی، دمای فضای درونی را به کمتر از ۲۸ درجه سانتی‌گراد می‌رساند، یکی از مدعیان اصلی کسب میزبانی جام‌جهانی فوتبال در سال ۲۰۲۲ است.

 

معمــــار

معمار - ایده های قطر برای جام جهانی ۲۰۲۲

معمــــار

 معمار - ایده های قطر برای جام جهانی ۲۰۲۲

  معمــــار

 معمار - ایده های قطر برای جام جهانی ۲۰۲۲

معمــــار

 

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه دهم مهر ۱۳۸۹ساعت ۱۵ بعد از ظهر  توسط محمّد احمدوند -- Mohammad Ahmadvand  | 

 

 

تجلیل از یک آرشیتکت برجسته ایرانی در موزه هنری شهر لس آنجلس

 

انجمن معماران و طراحان ایرانی لس آنجلس طی مراسمی که در تالار «بینگ» موزه هنری این شهر LACMA برگزار می شد از هوشنگ سیحون، مهندس معماری که بنای مزار بوعلی سینا، مقبره نادرشاه و بنای یادبود عمرخیام در ایران از آثار طراحی اوست تجلیل کردند.

این مراسم که هم زمان با سالروز ٩٠ سالگی این هنرمند برجسته ساکن ونکوور کانادا برگزارمی شد، با خوشامد گویی نماینده انجمن معماران و طراحان ایرانی لس آنجلس و نمایش فیلم مستندی از زندگی حرفه ای مهندس سیحون آغازشد. این مستند که توسط نشریه «معمار» در داخل ایران تهیه شده ، تفسیرمصوری است از آثار و از نقش هوشنگ سیحون درصحنه هنر و معماری معاصر و تاثیری که او به عنوان استاد و رئیس دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران برشاگردان بی شمارخود داشته است.

 جلسه بزرگداشت مهندس سیحون با سخنرانی حسین امانت، طراح آرشیتکت میدان شهیاد که امروزه به میدان آزادی معروف است آغاز شد. این هنرمند و طراح برجسته ضمن یادآوری خاطرات دانشجویی در مکتب استاد هوشنگ سیحون که اغلب با سفرهای تحقیقی و آموزشی و دیدار از بناهای تاریخی و مهم معماری ایران همراه بود در مورد مسئله کروکی کردن یا طراحی پیش از انجام معماری که هوشنگ سیحون مبتکر آن بوده است سخن گفت با تاکید بر این مسئله که « هرگز پیش از مهندس سیحون که از کودکی به نقاشی و طراحی می پرداخته چنین رسمی رایج نبوده است و امروزه هنوز هم در مدارس معماری ایران از کروکی کردن طرح به عنوان یکی از تکنیک های ضروری معماری استفاده می شود.»

 

معمــــار

 هوشنگ سيحون - Hooshang Seyhoon

معمــــار

 

 

دربخش دیگری از این برنامه سه ساعته پروفسور تالین گرگور، کارشناس معماری مدرن و معاصر خارج از کشورهای غربی درباره خصوصیات طرح های معماری مهندس سیحون، این طراح برجسته آرامگاه بزرگانی چون «کمال الملک»، کلنل محمد تقی پسیان ، بنای موزه شهر توس و ساختمان بانک سپه در میدان توپخانه سخن گفت.

هوشنگ سیحون در سال ۱۲۹۹ در تهران و در خانواده ای اهل موسیقی به‌دنیا آمد. پدر بزرگ او میرزا عبدالله فراهانی بنيانگذار موسيقی سنتی و معروف به پدر موسيقی سنتی ايران بوده است. مادرش، مولود خانم، از نوازندگان تار و سه تار و احمد عبادی استاد بزرگ سه تار نیز دايی سيحون است. او پس از پایان تحصیلات معماری در دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران، به دعوت آندره گدار (رئيس اداره باستان شناسی وقت ايران) برای دامه تحصيل به فرانسه می رود و در دانشسرای عالی هنرهای زیبای پاریس (بوزار) به مدت ۳ سال تحت تعليم « اوتلو زاوارونی» به تكميل فراگیری هنر معماری می پردازد و در سال ۱۹۴۹ با درجه دكترای هنر از این دانشسرا فارغ التحصیل می شود. او در بازگشت به ایران در سن ٢٣ سالگی نخستین اثر معماری خود که بنای یادبودی بر مزار بوعلی سینا بوده است را طراحی می کند.

سيحون در طول سال ها فعالیت هنری و فرهنگی، عضو شورای ملی باستان شناسی ، شورای عالی شهرسازی، شورای مركزی تمام دانشگاههای ايران و کمیته بین المللی ایکوموس Icomos(وابسته به يونسكو در پيش ازانقلاب) بوده و به مدت ۱۵ سال مسؤوليت مرمت بناهای تاريخی ايران را برعهده داشته است.

 

معمــــار

 هوشنگ سيحون - Hooshang Seyhoon

معمــــار

  

استاد هوشنگ سیحون که سال ها به تدریس در دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران اشتغال داشته و یک دوره نیز به ریاست این دانشکده رسید به عنوان «سازنده بناهای ماندگار» شناخته شده است. هنرمندی که آرامگاه بزرگانی چون فردوسی و خیام و بسیاری از بناهای برجسته دیگری که امروز از افتخارات معماری ایران محسوب می شود از آثار او به شمار می رود. او هم چنین طراحی ساختمان های سازمان نقشه برداری كل كشور، کارخانه نخ ريسی كوروس اخوان، كارخانه آرد مرشدی، مجتمع آموزشی ياغچی آباد، سينما آسيا، سينما سانترال، كارخانه كانادادرای (زمزم فعلی ) در تهران و اهواز ، كارخانه يخ سازی كورس اخوان و حدود ۱۵۰ پروژه مسکونی خصوصی را بر عهده داشته است.

استاد هوشنگ سیحون طراح یا نقش اندازی است که در دنیای ابعاد، از معانی پر رمز و راز باطن سخن به میان می‌آورد و معانی و فلسفه نظری و وجودی بزرگانی که او معمار و طراح آرامگاه آن ها بوده است ، در نقش های بناهای یادبودی که برمزار آن ها ساخته است به خوبی نمایان ‌است. به عنوان مثال در ۱۳۳۸، هوشنگ سیحون آرامگاه حکیم عمر خیام را بر مبنای اصول ریاضی و هندسی خیام ، محاسبه و طراحی کرده‌است.

مهندس سیحون در کتاب «نگاهی به ایران» خود در مورد بنای آرامگاه نادر شاه افشار می‌نویسد:« ماده اصلی ساختمان از سنگ خارای منطقه کوهسنگی مشهد، مشهور به سنگ هر کاره‌است، این سنگ یکی از مقاوم ترین سنگ هایی ست که در ایران وجود دارد.»

او دلیل این انتخاب را «برجسته ساختن صلابت و عظمت نادر شاه افشار» می خواند و در ادامه این مطلب می‌نویسد: «شکل کلی و مقبره نادر به شکل شش ضلعی متناسبی است که، شکلِ سیاه چادرها را در تماشاگر بنا تداعی می‌کند، دلیل این امر هم این نکته ‌است که نادر به جای کاخ در زیر چادر زندگی می‌کرد».

 

معمــــار

 هوشنگ سيحون - Hooshang Seyhoon

معمــــار

  

سیحون در طول سال ها در کنار معماری، به نقاشی از مناظر و روستاهای ایران نیز می‌پرداخت و نمایشگاه‌هایی از این بخش از آثار خود در ایران و کشورهای دیگر جهان برپا کرده‌است. آثار وی در نمایشگاهی در دانشگاه ماساچوست در سال ۱۹۷۲ در کنار آثار هنرمندانی چون پیکاسو و سالوادور دالی قرار گرفت. یکی از آثار هوشنگ سیحون که در این نمایشگاه ویژه به نمایش گذاشته شد، تابلویی از «کلاف های خطی» این هنرمند بود که در آن سیحون از شیوه ابداعی و بی سابقه ای از خطوط موازی و پرپیچ و تابی که هیچگاه یکدیگر را قطع نمی کنند استفاده کرده بود. مجموعه ای از آثارنقاشی هوشنگ سیحون که توسط دانشگاه های هاروارد و برکلی گردآوری شده است هم اکنون دراین موسسات فرهنگی نگهداری می شود.

برنامه گرامی داشت هوشنگ سیحون با حضور شهردار شهر بورلی هیلز و مدعوینی که از سراسر جهان برای شرکت در این جلسه به شهر لس آنجلس آمده بودند با سخنرانی نماینده انجمن معماران و طراحان ایرانی و اجرای موسیقی آوانگاراد توسط «سوسن دیهیم»، آهنگساز و وکالیست بین المللی ادامه یافت و پس از اجرای موسیقی سنتی توسط پژمان حدادی نوازنده سازهای کوبه ای، استاد منوچهر صادقی ، موسیقی دان ،آهنگساز و استاد دانشگاه ساکن این شهر قطعه ای از ساخته های خود را به مهندس سیحون اهدا کرد.

  

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه چهارم شهریور ۱۳۸۹ساعت ۴ قبل از ظهر  توسط محمّد احمدوند -- Mohammad Ahmadvand  | 

 

 

رقابت معماران و طراحان جهان برای کسب جایزه زمین

 

 


طرح یک بنای ابتکاری و نو که با همکاری دانشگاه کمبریج خلق شده است به مرحله نهایی مسابقه جایزه زمین ۲۰۱۰ راه یافت.

"جایزه زمین" جایزه ای است که به طراحان جهان در زمینه های معماری، نوآوری، طراحی کالا و مد اعطا می شود.

این جایزه به اشخاصی تعلق می گیرد که با تکنولوژی نوین و طراحی های خلاقانه روش های جدیدی برای زندگی بهتر آینده بشر ارائه می دهند.

 

serin.blogfa.com

 

"Sustainable Shells" (روکش توسعه پذیر) که توسط دانشگاه کمبریج ارائه شده است قصد دارد مدلی برای ساختمانهای توسعه پذیر با استفاده از انرژیهای پاک و طبیعی در برخی از دور افتاده ترین و فقیرترین مناطق دنیا آماده کند.

این طرح توسط "مایکل رامگ" عضو دپارتمان معماری دانشگاه کمبریج، "جان اوشندورف" مهندس موسسه تکنولوژی ماساچوست و "پیتر ریچ" از یوهانسبرگ ارائه شده است که با پیشنهاد ایده های جدید و خلاقانه می تواند عاملی در بهبود کیفیت زندگی مردم کل جهان باشد.

طرح روکش توسعه پذیر مدلی است که به جوامع شهری اجازه می دهد تا از منابع انرژی طبیعی استفاده کنند.

در حال حاظر آفریقای جنوبی یکی از کشورهایی است که با استفاده از متد استفاده شده در این طرح در ساخت سازه ای فرهنگی در پارک ملی "Mapungubwe" پیش گام بوده است.

فینالیستهای جایزه زمین توسط کمیته ای ۲۹ نفره از قضات که متشکل از دانشمندان، معماران، هنرمندان و محیط زیست شناسان است انتخاب می شوند.

برنده این مسابقه جایزه ای معادل ۵۰ هزار یورو دریافت خواهد کرد و نتایج و برنده نهایی در تاریخ ۱۶ سپتامبر اعلام خواهد شد.

+ نوشته شده در  سه شنبه دوم شهریور ۱۳۸۹ساعت ۳ قبل از ظهر  توسط محمّد احمدوند -- Mohammad Ahmadvand  | 

 

در مورد پست "اعتراض به طرح سفارتخانه جدید ایران در لندن" :

 

اهالی این محله همچنان بر جلوگیری از ساخت بنایی مدرن در محله قدیمی شان اعتراض دارند. معمار این طرح آرمین محسن دانشگر - معمار بزرگ ایرانی در وین است که می گوید این طرح به تایید تمامی مسئولان مربوطه رسیده و کاملاْ همخوان با بافت محل بنا طراحی شده است. قسمتی نیز برای انجام فعالیت های فرهنگی در طرح این سفارت خانه در نظر گرفته شده است که بگونه ای در دل آن ساختمان قرار خواهد گرفت و قسمتی از ساختمان سفارت روی آن کنسول میشود. برای این معمار ایرانی آرزوی موفقیت می کنیم.

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و هفتم مرداد ۱۳۸۹ساعت ۱۶ بعد از ظهر  توسط محمّد احمدوند -- Mohammad Ahmadvand  | 


اعتراض به طرح سفارتخانه جدید ایران در لندن

 


به نوشته هفته نامه بریتانیایی Mail On Sunday، ساکنان یکی از شیک ترین محله های لندن از پرنس چارلز، ولیعهد بریتانیا درخواست کرده اند برای جلوگیری از طرح دولت ایران جهت ساختن یک بنای عظیم مدرن به آنان کمک کند.

به نوشته این هفته نامه، ایرانی ها قصد ساختن سفارتخانه بسیار بزرگ جدیدی را دارند که با سفارتخانه کنونی این کشور تنها چند صد متر فاصله خواهد داشت. سفارتخانه جدید با کلیسای سن اوگوستین که یک کلیسای قدیمی است و نقشه آن را ویلیام باترفیلد، آرشیتکت معروف دوره ملکه ویکتوریا کشیده، فقط حدود سه متر فاصله خواهد داشت.

جان ادوارد هاوز، که از جانب ساکنان خیابان کوئینز گیت، در محله کنزینگتون لندن صحبت می کرد گفت از آنجا که پرنس چارلز به حفظ یکپارچگی و عدم تضاد در محیطی که بناهای سنتی بریتانیا در آنجا قرار دارند، بسیار علاقمند است، طی نامه ای طرح ساختمان جدید سفارت ایران به اطلاع او رسیده است. به نوشته نشریه مورد بحث، طراح ساختمان جدید سفارت ایران آرمین دانشگر، آرشیتکت ایرانی مقیم وین، است و قرار است در ساختن این بنای پنج طبقه از سنگ و مرمر و پنجره های نامنظم استفاده شود.

 

پرنس چارلز
پرنس چارلز به حفظ آثار تاریخی و معماری سنتی بریتانیا علاقه خاصی دارد

 

از زمین این ساختمان که متعلق به دولت ایران است در حال حاضر به عنوان یک پارکینگ رو باز استفاده می شود. ساندی تلگراف، یک هفته نامه دیگر بریتانیایی نیز به این موضوع پرداخته و می گوید ساختمان مدرن سفارت جدید موجب اعتراض ساکنین محل شده که می گویند مدرن بودن این ساختمان با سبک بناهای دیگر این محله همخوانی ندارد و نامتجانس به نظر می رسد.

 

پرنس چارلز
پرنس چارلز، ولیعهد انگلستان در بم

 

این روزنامه می نویسد احداث سفارتخانه جدید ایران دهها میلیون پوند هزینه در بر خواهد داشت. نقشه سفارتخانه جدید در ماه ژانویه به شورای محلی کنزینگتون و چلسی تسلیم شده ولی ساکنان این منطقه می گویند تنها در ماه گذشته یعنی دو هفته پس از پایان نظرخواهی در این باره، از این موضوع با خبر شده‌اند. شورای محلی کنزینگتون و چلسی، بنا بر ملاحظات امنیتی بر خلاف معمول هیچگونه اطلاعاتی راجع به جزئیات نقشه سفارت جدید در سایت خود نگذاشته است و مردم باید با مراجعه به شهرداری محل و نشان دادن کارت هویت خود موفق به مشاهده نقشه دویست صفحه ای این سفارت شوند بدون این که بتوانند این نقشه ها را کپی کنند.

یک آژانس معاملات ملکی در کنزینگتون می گوید احداث سفارتخانه جدید سبب خواهد شد که قیمت خانه های این محل که قیمتشان از سه و نیم میلیون پوند به بالاست، بیست درصد کاهش یابد. هنوز معلوم نیست پس از ساختن سفارتخانه جدید، دولت ایران با ساختمان کنونی سفارت چه خواهد کرد.

ساندی تلگراف می نویسد شورای محلی کنزینگتون، اکنون یک سری نقشه های کامپیوتری سفارتخانه جدید را در سایت خود گذاشته است ولی می افزاید که این این نقشه ها قبلا هم در سایت متعلق به آرشیتکت این ساختمان دیده می شد. این روزنامه خاطر نشان می کندکه شورای محلی کنزینگتون این شکایت که راجع به نقشه سفارت جدید ایران با مردم قبلا مشورت نشده بود را رد کرده است. تصمیم قطعی در باره احداث ساختمان جدید در پائیز امسال گرفته خواهد شد.

 

منبع

 

+ نوشته شده در  دوشنبه یازدهم مرداد ۱۳۸۹ساعت ۱۷ بعد از ظهر  توسط محمّد احمدوند -- Mohammad Ahmadvand  | 

 

ثبت بازار تبریز و بقعه صفی‌الدین اردبیلی در فهرست یونسکو


نام بازار تبریز و بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی در اردبیل در فهرست میراث فرهنگی بنیاد آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد، یونسکو ثبت شد.

در سی و چهارمین نشست كمیته میراث جهانی یونسكو که در برازیلیا پایتخت برزیل برگزار شد، نام پانزده بنای تاریخی به این فهرست اضافه شد. در این نشست نمایندگانی از ایران از جمله حمید بقایی، رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، عبدالرسول وطن‌دوست، نماینده‌ سازمان میراث فرهنگی در مركز میراث جهانی یونسكو، محمدحسن طالبیان، مدیر تدوین پرونده‌های بازار تبریز و بقعه‌ شیخ صفی‌الدین اردبیلی و آزاده اردكانی سرپرست موزه ملی ایران حضور داشتند.

عبدالرسول وطن‌دوست، نماینده‌ سازمان میراث فرهنگی در مركز میراث جهانی یونسكو در گفت و گویی با خبرگزاری ایسنا گفت که وقتی این دو پرونده در نشست مطرح شد، بدون هیچ مخالفتی و بسیار سریع به نتیجه رسید و به سرعت ثبت شد.

به گفته او معمولا در سال‌های گذشته، وقتی از سوی ایران پرونده‌ای مطرح می شد، نمایندگان چند كشور درباره آن صحبت می‌كردند و سپس ثبت انجام می‌شد، اما این‌بار ثبت پرونده‌ها خیلی سریع انجام شد. همچنین بنا بر تصمیم کمیته میراث جهانی یونسکو قرار شد ارگ بم تا یک سال دیگر در فهرست میراث فرهنگی در خطر جا داشته باشد. در این نشست تاجیکستان نیز برای نخستین بار توانست یکی از آثار باستانی خود را در فهرست یونسکو ثبت کند.

مجموعه باستانی سرزم از مهمترین بناهای تاریخی تاجیکستان محسوب می‌شود که به دوران عصر نو سنگی باز می گردد که در آن خانه‌های قدیمی، ساختمانهای باستانی و آثار هنر دستی چند هزارساله کشف شده است. بجز این اماکن تاریخی در ایران و تاجیکستان، ارگ سلطنتی تانگ لونگ در هانوی، پایتخت ویتنام، زیارتگاهی در کوه سونگ شانگ در شرق چین، دو روستای بنا شده در قرن چهاردهم میلادی در کره جنوبی، رصدخانه ای در جیپور هند و طریف، پایتخت سابق عربستان سعودی از جمله دیگر اماکنی است که از آسیا در این فهرست جای گرفتند. این نشست تا روز سه شنبه ادامه خواهد داشت و پرونده 39 مکان دیگر برای ثبت در این فهرست بررسی می شود. ثبت بنا و مکانی باستانی و یا طبیعی در فهرست میراث فرهنگی یونسکو اعتباری برای صنعت توریسم یک کشور محسوب می شود و باعث جذب توریست بیشتری می شود.

 

دوازده بنای ثبت شده

در سالهای گذشته مجموعه تخت جمشيد و پاسارگاد در استان فارس، چغازنبيل در خوزستان، ميدان نقش جهان اصفهان، تخت سليمان در آذربایجان غربی، ارگ بم در استان کرمان، گنبد سلطانيه در استان زنجان، کتیبه بيستون در کرمانشاه، سه کليسای ارامنه در شمال ایران و سازه های آبی در شوشتر در فهرست جهانی میراث فرهنگی یونسکو جای گرفته بودند.

امسال با اضافه شدن بازار تبریز و بقعه صفی الدین اردبیلی به این فهرست، در مجموع دوازده بنای باستانی در ایران از سوی یونسکو ثبت جهانی شده اند. بقعه صفی الدین اردبیلی، محل دفن شیخ صفی الدین جد بزرگ شاه اسماعیل اول، بنیانگذار سلسله صفویه است. این آرامگاه در قرن هشتم هجری به دست فرزند شیخ صفی الدین در اردبیل بنا شد و سپس با قدرت گرفتن صفویان در ایران و ارادات سلاطین صفوی به نیای خود، به مکانی مقدس تبدیل شد.

در طول سالهای حکمرانی صفویان اماکن دیگری در کنار قبر شیخ صفی الدین ساخته شد و بسیاری از هنرمندان عهد صفوی از جمله میرعماد، خطاط مشهور آثاری به سفارش سلاطین صفوی در آنجا خلق کردند. بناهای چون ساختمان چینی خانه و مسجد جنت سرا از جمله مکان هایی است که بعدها در کنار این بقعه ساخته شد.

بازار تبریز نیز از جمله بزرگترین بناهای آجری سرپوشیده در جهان به شمار می رود که هنوز بافت سنتی خود را حفظ کرده و همچنان قلب تجاری مرکز استان آذربایجان شرقی محسوب می شود. ساخت این این بازار به قرن هفتم هجری، زمانی که تبریز پاتخت ایلخانان مغول بود باز می گردد. موقعیت جغرافیایی تبریز، بازار این شهر را در طول قرن ها محلی برای داد و ستدی بازرگانان عثمانی، گرجی، روس و هندی تبدیل و به همین دلیل تبریز و به تبع آن بازارش همواره یکی از قطب های اصلی تجارت ایران بوده است.

 

+ نوشته شده در  دوشنبه یازدهم مرداد ۱۳۸۹ساعت ۱۷ بعد از ظهر  توسط محمّد احمدوند -- Mohammad Ahmadvand  | 

 

مسابقه معماری

 

گروه تخصصی معماری سازمان نظام مهندسی ساختمان گیلان مسابقه طراحی معماری "مركز تجارت صنعت ساختمان" با داوری اساتید بزرگ معماری كشور و جوایز ارزنده برگزار می كند. بدین منظور از کلیه مهندسین مشاور و طراحان حقیقی و حقوقی و مهندسین معمار در سراسر کشور دعوت به عمل می آید در این مسابقه شرکت نمایند.

 دریافت پوستر فراخوان مسابقه معماری مركز تجارت صنعت ساختمان

 

معمــــار

 

مقدمه

 
بازارها و مجتمع های تجاری در طول تاریخ معمولاْ در مناطقی که پتانسیل های اقتصادی مورد نیازبرای تبادلات مالی را دارا بوده اند به وجود آمده اندوبا ایجاد مزایای مختلفی به قطبهای زیستی و جمعیتی پراهمیت تبدیل شده اند. ازطرف دیگر گاه پتانسیل نزدیکی به مراکز جمعیتی و صنعتی ومصرف کنندگان، خود باعث به وجود آمدن مراکز تجاری بزرگ برای خدمات دهی به مصرف کنندگان شده است. این بازارها درمقیاسهای مختلفی به ارائه خدمات می پردازند ، ازیک بازار کوچک محلی با قدرت خدمات دهی محدود تابازارهای بزرگ بین المللی كه درمحل تقاطع شاهراههای مهم تجاری زمینی و دریایی شکل گرفته اند.
منطقه گیلان و مازندران با حدود 60000 کیلو متر مربع وسعت ، حدود 4 درصد مساحت کل کشور را به خود اختصاص داده ، که در حدود 11 درصد جمعیت کل کشور در این منطقه ساکن می باشند . این منطقه به دلیل همجواری با دریا ،جنگل و کوهستان ، تنوع ارتفاعی ، آب و هوای معتدل ، بارش کافی و وجود چشم اندازهای طبیعی و وجود مراتع و مزارع غنی ، دارای توان فوق العاده و منحصر به فردی می باشد .
درکشورهای توسعه یافته از سالیان گذشته سیاست هایی مبنی برتمرکز مراکز خدماتی و اصناف به منظور تسهیل در خرید و حل مشکلاتی نظیر ترافیک و پراکندگی مشاغل در دستور کار قرار گرفته است ، که خوشبختانه طی سالیان اخیر موضوع فوق مورد توجه متولیان امر در کشور قرار گرفته و شاهد هستیم که هر روز در گوشه ای از کشور پهناور وعزیزمان ایران ، مجتمع های تجاری متمرکز که گردآورنده مجموعه ای از مشاغل مرتبط یا یک صنف خاص می باشند (نظیر بازارمبل یافت آباد تهران) ، درحال احداث و یا بهره برداری میباشد.
 
اخیراْ نیز توسط دولت محترم برحضور اصناف و مشاغل تخصصی درچنین مجتمع هایی بصورت متمرکز تاکید گردیده است ، لذا شرکت عمران و تجارت تیراژه در راستای اهداف دولت محترم جمهوری اسلامی و همچنین زمینه سازی ارتقاء اقتصادی استان سرسبز گیلان ازطریق ایجاد بستر مناسب برای سرمایه گذاری های تجاری والقای امنیت اقتصادی به سرمایه گذاران غیربومی، درتلاش است تا گام های موثری در جهت جذب سرمایه گذاران به این منطقه و رشد هر چه سریعتر استان گیلان بر دارد.
شرکت عمران و تجارت تیراژه با شناخت موارد فوق در نظر دارد ، ساخت مجتمعی نمایشگاهی وفروشگاهی را با عنوان مرکز تجاری صنعت ساختمانآغاز نماید ، انتظار می رود بنایی که با این عنوان ساخته می شود همچنانکه با استفاده از آخرین تکنولوژی روز صنعت ساختمان بنا می گردد،از نظر طرح معماری نیزدارای ویژگیهای قابل قبول ، متمایز و پیشرو باشد.
این شرکت در جهت نیل به ایده ها و تفکرات ناب و خلاقانه درعرصه معماری و همگامی و همسویی با تحولات جهانی وایجاد اثری متفاوت وماندگار،با همكاری گروه تخصصی معماری سازمان نظام مهندسی ساختمان گیلان اقدام به طراحی این مجموعهاز طریق برگزاری مسابقه طراحی معماری در مقیاس ملی نموده است.
 

 

جوایز :

نفر اول : 20 عدد سكه بهار آزادی و لوح تقدیر
نفر دوم : 10 عدد سكه بهار آزادی و لوح تقدیر
نفر سوم : 5 عدد سكه بهار آزادی و لوح تقدیر

  

 

معمــــار

 

شرایط شرکت در مسابقه


شرکت در مسابقه برای کلیه مهندسین مشاور و طراحان حقیقی و حقوقی و مهندسین معمار در سراسر کشور آزاد است.
 


شرایط و نحوه ارائه آثار


1.کلیه آثار در ابعاد 70*50 و بر روی فوم برد و حداکثر در 6 شیت ارائه گردد. (شیت های اضافه در مرحله داوری حذف خواهند گردید.)


2.مدارک مورد نیاز شامل سایت پلان کل مجموعه ،پلان طبقات و پلان سقف، بزرگنمایی فضاهای داخلی، نماها و برش ها و جزییات طراحی داخلی در مقیاس مناسب و پرسپکتیوهای داخلی و خارجی (شامل دید های پرنده و دید انسانی به منظور معرفی کامل طرح می باشد.)


3. علاوه بر شیتهای ارسالی ، ارسال فایل پروژه با فرمت TIFF یا PDF با رزولوشن dpi300 بر روی لوح فشرده الزامی است.


4.مشخصات طراح و سایر نشانه ها از قبیل لوگو،امضا، نشانه های خاص طرح یا شرکت یا گروه طراحی در پشت و روی شیت های ارسالی وجود نداشته باشد و تنها پرینت فرم شرکت در مسابقه در داخل بسته آثار تحویل گردد.


5.آثار ارسالی دارای بسته بندی مناسب جهت ارسال پستی باشند و مشخصات طراح شامل نام صاحب اثر و آدرس كامل پستی بر روی بسته بندی قید گردد.


6. برای برنامه ریزی مناسب روند مسابقه به ازای هر اثر ارائه شده حداکثر تا تاریخ 15 شهریور ماه فرم شرکت در مسابقه تکمیل و به پست الکترونیک مسابقه ( farakhan@ott.co.ir ) ارسال گردد.
 
· كارفرما حق برگزاری نمایشگاه و چاپ آثار رسیده را ( با ذکر نام صاحب اثر) در فرصت مناسب برای خود محفوظ می دارد.
· هیچ یك از آثار رسیده مرجوع نخواهد شد.

 

معمــــار

 

برنامه زمانبندی مسابقه


· زمان مسابقه از تاریخ شروع به مدت 2 ماه می باشد.
· اسناد مسابقه  از تاریخ 31/4/89 بر روی وبلاگ معمار و سایت های شرکت عمران و تجارت تیراژه و سایت سازمان نظام مهندسی ساختمان استان گیلان قابل دریافت است.


http://www.ott.co.ir
http://www.guilan-nezam.ir


· به منظور شرکت در مسابقه پر کردن فرم ثبت نام به ازای هر اثر ارائه شده و ارسال آن تا تاریخ 15/6/89 به آدرس پست الكترونیك الزامی است.

farakhan@ott.co.ir

· آخرین مهلت تحویل آثار تا 31 شهریور می باشد. بدیهی است قبل و بعد از زمان فوق هیچ گونه طرحی پذیرفته نخواهد شد.شركت كنندگان می بایستی فقط آثار را به صورت پستی ارسال كنند و مدت زمان ارسال پستی را در نظر گرفته به گونه ای كه قبل از پایان وقت اعلام شده آثار به پست تحویل شود.
 
 
 
آدرس :


· رشت - صندوق پستی 1747-41635 بنام آقای علیرضا احمدی
· مدیران مسابقه : آقایان مهندس امیری فردو مهندس شریفی
· شماره همراه : 09118065781  -   09118065782

 

معمــــار

 

برنامه ریزی فیزیکی مقدماتی


کل زیربنای پیش بینی شده برای پروژه ،10،000 (ده هزار) متر مربع و به شرح زیر می باشد:
 
 1- واحد های تجاری :

از مجموع 10،000 متر مربع مساحت پیش بینی شده جهت زیر بنای پروژه ، حداقل 5000 متر مربع به فضاهای تجاری قابل فروش به شرح زیر اختصاص یابد:
 
1- فروشگاه مرکزی : به مساحت 1000 متر مربع در طبقه همكف.


2- واحدهای تجاری: هر یک به مساحت حدود 100-50 متر مربع در همکف و طبقات.
 
 2 - سالن اجتماعات:
به مساحت 200 متر مربع که ترجیحاً در بالاترین طبقه جانمایی و طراحی گردد.
 
 3- رستوران :
به مساحت 200 متر مربع شامل:
- لابی و سالن پذیرایی.
- انبار و آشپزخانه.
- فضاهای خدماتی جانبی.
-
 4-کافی شاپ :
به مساحت 100 مترمربع.
 
 5-محل نگهداری کودکان :
مجموعاً به مساحت 50 متر مربع.
 
 6 - نمازخانه :
مجموعاً به مساحت 100 متر مربع شامل :
- نماز خانه آقایان.
- نماز خانه بانوان.
 
 7 - سرویس بهداشتی :
مجموعاً به مساحت 150 متر مربع شامل سرویس بهداشتی آقایان و بانوان.
 
 8 - پارکینگ :
 یک طبقه پارکینگ به ظرفیت حدود 80 خودرو به مساحت 2000 متر مربع.
 
9 - مابقی متراژ باقیمانده شامل فضاهای ارتباطی و عمومی و راههای دسترسی می باشد.
 
 
 
v با توجه به این که مجتمع فوق ، یک مجتمع تجاری خاص می باشد و با حجم مراجعین مختلف و عمومی سر و کار ندارد، فضاهای خدماتی مجموعه شامل رستوران ، کافی شاپ و محل نگه داری کودکان بهتر است در طبقات فوقانی مجموعه که دارای ارزش تجاری کمتری می باشند، طراحی و جانمایی گردند.
 


برای طبقه پاركینگ در زیرزمین مجتمع رمپ ورودی و خروجی از جبهه ورودی پیش بینی گردد.همچنین راههای ارتباطی مناسب جهت دسترسی به همه محدوده تا انتهای زمین جهت تخلیه خودروها پیش بینی گردد..همچنین فضایی جهت ارتباط عمودی و حمل و نقل محصولات از محل تخلیه و پاركینگ به طبقات بالاتر و واحدهای تجاری در نظر گرفته شود.
 vبا توجه به این كه مجموعه مورد نظر به صورت تجاری و نمایشگاهی می باشد و احدها به گونه ای طراحی گردند كه از فضا هایی نظیر بالكن برای دفتر یا انبار محدود جانبی بهره برداری گردد.
 

ابعاد زمین پروژه در حدود 20 *150 متر در شمال شهر رشت در كیلو متر 4 جاده رشت به بندرانزلی قرار دارد با توجه به اهمیت منطقه ای زمین، سطح اشغال %70 و تعداد طبقات مجاز 6 طبقه ارتفاع ( با احتساب یک طبقه زیر زمین ، 7 طبقه ) در نظر گرفته شده است.

  

معمــــار

 

معیارهای ارزشیابی و داوری


- خلاقیت و نوآوری در جهت خلق اثری متفاوت با ساختمانهای موجود و همسو با تحولات روز معماری با استفاده از احجام مناسب و بدیع.
- تاکید بر تقسیم مناسب و عرصه بندی بهینه فضاهای تجاری و عمومی بر اساس برنامه فیزیکی و روابط فضایی مناسب جهت سهولت دسترسی به فضاهای طبقات.
- تاکید بر معماری داخلی مجموعه و طراحی مناسب آن با توجه به ماهیت هر کدام از فضاهای پیش بینی شده .
- برخورداری از فرمهای بدیع و طرحهای خلاقانه از نظر سیستمهای ساختمانی و سازه.
- پاسخگویی مناسب به مسائل اقلیمی، فرهنگ و معماری بومی با استفاده از روشهای نوین طراحی و ساخت.
- توجه به تکنولوژی روز و مواد و مصالح نوین در صنعت ساختمان.
- توجه به مشخصه های اصلی معماری پایدار بر اساس معیارهای سیستم ارزیابی پایداری LEED

معمــــار

دانلود 

دریافت فایل های اطلاعیه فراخوان، فایل ثبت نام فراخوان و فایل نقشه مسابقه


دریافت فایل اطلاعیه فراخوان                          دریافت فایل ثبت نام فراخوان                          دریافت فایل نقشه مسابقه

 

+ نوشته شده در  سه شنبه پنجم مرداد ۱۳۸۹ساعت ۱۴ بعد از ظهر  توسط محمّد احمدوند -- Mohammad Ahmadvand  | 

برگزاری کارگاه «شناخت معماری سنتی ایران»


 
فرهنگستان هنر جمهوری اسلامی ایران در ادامه سلسله کارگاه‌های آموزشی و هنری، اقدام به برگزاری دوره دوم کارگاه «شناخت معماری سنتی ایران» با حضور استاد علی اصغر شعرباف کرده است.

به گزارش روابط عمومی مرکز هنر پژوهی نقش جهان، در این دوره مفاهیم آشنایی با تزیینات معماری سنتی، مقرنس سازی و هندسه فضا به همراه اجرا و بازدید از آثار استاد شعرباف برگزار خواهد شد.
بر پایه این گزارش، در دوره اول این کارگاه به موضوعات توضیح و ترسیم گره‌های معماری سنتی ایران: ام الگره، رسم گره 9 و 12، طبل قناس و ده پابزی و دیگر انواع گره پرداخته شده و هنرجویان با بازدید آثار استاد شعرباف به صورت عملی با مفاهیم فوق آشنا شدند.
نمونه آثار استاد علی اصغر شعرباف عبارتند از: مسجد جامع ساوه، مسجد اعظم قم، مدرسه و مسجد شهید مطهری (سپهسالار)، امامزاده زید تهران، مسجد حضرت ابراهیم نمایشگاه بین‌المللی تهران، بقعه شیخ صفی در اردبیل، مسجد دانشگاه شریف، بازار مبل ارزی یافت آباد، بنای شهدای هفت تیر در بهشت زهرای تهران، زیرزمین تالار الماس کاخ گلستان و غیره، که در طی جلسات دوره دوم کارگاه، شیوه کار مقرنس و هندسه فضا در آن بررسی و آموزش داده خواهد شد.
این کارگاه به صورت رایگان، در ده جلسه، روزهای دوشنبه ساعت 16 در ساختمان مرکزی فرهنگستان هنر برگزار می‌شود. علاقمندان برای کسب اطلاع بیشتر و ثبت‌نام به مرکز هنر پژوهی نقش جهان واقع در خیابان ولی عصر(عج)، ضلع جنوب غربی پارک ساعی، شماره 2169 مراجعه کنند و یا با شماره 14-88553913 تماس حاصل فرمایند.

 

 منبع خبر

+ نوشته شده در  شنبه دوم مرداد ۱۳۸۹ساعت ۱۶ بعد از ظهر  توسط محمّد احمدوند -- Mohammad Ahmadvand  | معاون حفظ، احیا و ثبت آثار تاریخی اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان مرکزی گفت: بازار، میراثی ماندگار برای اراک است. به همین دلیل، امسال مرمت سردر و ورودی این بنا در دستور کار است.

محسن علمدار با اشاره به مرمت ورودی بازار اراک، اظهار کرد: مقدمات بازسازی ورودی و سردر بازار اراک فراهم شده است. وی با اشاره به مورد توجه بودن مسائل بازار از سوی کسبه، بیان کرد: از آن‌جا که در سال‌های گذشته، کسبه به‌عنوان میراث‌بان، مراقب و حافظ بازار بوده‌اند، درباره‌ی طرح جامع بازسازی سردر تخریب‌شده‌ی بازار تاریخی اراک نیز نشستی با کسبه برگزار شد.
علمدار مرمت ورودی بازار اراک را یکی از برنامه‌های مهم میراث فرهنگی در سال 1389 دانست و گفت: ورودی این مجموعه‌ی تاریخی باارزش شامل دو تاقچه و سکوهای زیبا با سردری است که روی آن‌ها عبارت «نمود یوسف ثانی بنای مصر جدید» حک شده بود که به حروف ابجد سال تأسیس این مجموعه یعنی 1228 هجری قمری است. وی با بیان این‌که در نشست با کسبه، نحوه و نوع مشارکت آن‌ها با میراث فرهنگی مشخص شد، افزود: بازار میراثی ماندگار و باارزش از گذشته برای حال است. بنابراین میراث فرهنگی برای حفظ و نگهداری از این بنا تلاش خواهد کرد.

 

منبع خبر

 

+ نوشته شده در  شنبه دوم مرداد ۱۳۸۹ساعت ۱۶ بعد از ظهر  توسط محمّد احمدوند -- Mohammad Ahmadvand  | 

 
 
شهرداري نوشهر در نظر دارد نسبت به برگزاري مسابقه طراحي معماری پروژه مجتمع تجاري به مساحت يازده هزار مترمربع در ميدان همافران در زميني به مساحت 80/3392 مترمربع در سه طبقه رو و زيرزمين اقدام نمايد. لذا بدينوسيله از كليه مهندسين مشاور معمار و شهرساز و مهندسين معمار و شركتهاي حقوقي طراحي ،دفاتر طراحي و مهندسين علاقمند دعوت مي شود در صورت تمايل به شركت در مسابقه حداكثر تا تاريخ20 مرداد 1389 نسبت به ارائه طرح پيشنهادي را به صورت پاكت پلمپ شده به دبيرخانه شهرداري نوشهر تحويل نمايند .
 


برنامه فيزيكي: (سه طبقه شامل:)


طبقه زير زمين: ( پاركينگ + انباري +تاسيسات) كلاً 80% مساحت زمين
طبقه همكف: (تجاري + سرويس (راه پله،برق و آسانسور) كلاً 80% مساحت زمين
طبقه اول: تجاري كلاً 80% مساحت زمين
طبقه دوم: تجاري + كافي شاپ + سلف سرويس كلاً 80% مساحت زمين

ضوابط عمومي كاربري هاي تجاري مطابق بند 13-3-3-3 ضوابط و مقررات طرح تفصيلي مي باشد كه پيوست است.و درصورت تغييرات با هماهنگي شهرداري بلامانع است. مساحت زمين 80/3392 مترمربع ميباشد كه كروكي آن و موقعيت آن در نقشه جامع شهري و تصوير ماهواره اي شهرنوشهر پيوست است .


انتخاب طرح برتر توسط هيئت داوران بوده و هيئت داوران مختار است با صلاح ديد شهرداري يكي از سه طرح رابعنوان طرح برتر و اجرايي تائيد نمايد.

جوایز:
جايزه اول طراحي و نظارت پروژه
جايزه دوم 10 سكه بهار آزادي
جايزه سوم 5 سكه بهار آزادي

موارد مورد نياز جهت ارائه:       
  -گزارش A4( حداكثر5صفحه)
  -يك عدد CD

الف)شيت هاي A2:           
پلان ها شامل
-زيرزمين       80% مساحت زمين
-همكف        80% مساحت زمين
-طبقه اول     80% مساحت زمين
-طبقه دوم    80% مساحت زمين
سايت پلان
نماها (حداقل2)
برش ها(حداقل2)
پرسپكتيوب)گزارش:
در حداكثر 5 صفحه بايد بيانگر كانسپت و ايده هاي طراح و متدولوژي طراحي باشد.


ج)لوح فشرده:
كليه مدارك خواسته شده بايستي بر روي يك CD نيز ذخيره و به همراه ساير مدارك ارسال گردد.فرم ثبت نام: [ دریافت فایل ]
فایل اتوکد زمین [ دریافت فایل ]


 http://nowshahrch.ir

روابط عمومی 01913232224-5 01913232229
آدرس-شهرستان نوشهر-شهرداری نوشهر-  دبیرخانه مسابقه طراحي معماری

 

منبع خبر : آرمانشهر

+ نوشته شده در  پنجشنبه سوم تیر ۱۳۸۹ساعت ۱۲ بعد از ظهر  توسط محمّد احمدوند -- Mohammad Ahmadvand  | 

 


پروفسور نویویرت*، استاد دانشگاه گراتس اتریش، برای تشریح دیدگاه خود پیرامون "متدلوژی طراحی معماری"، به ایران خواهد آمد. خانه هنرمندان ایران اولین میزبان وی خواهد بود تا در برنامه "سمپوزيوم معماري اتريش و ايران" حضور یابد.
شنبه هشتم خرداد نیز، دکتر مهران دشتی، وی را در دانشگاه آزاد قزوین همراهی خواهد کرد تا با محوریت "تعامل معماری شرق و غرب" به ایراد سخنرانی بپردازند.
گفتنی است دانشگاه آزاد قزوین در اسفند ماه سال 1384 نیز میزبان آرمین محسن دانشگر، استاد معماری دیگری از دانشگاه های اتریش بوده است.


*
Institute of Architecture, Technical University of Graz, Rechbauerstraße 12, 8010 Graz
Tel: 0316/873 6940, E-mail: neuwirth@baukunst.tu-graz.ac.at

 

serin.blogfa.com  --  Neuwirth Holger

 

منبع خبر : آرونا

+ نوشته شده در  جمعه بیست و یکم خرداد ۱۳۸۹ساعت ۲ قبل از ظهر  توسط محمّد احمدوند -- Mohammad Ahmadvand  | 

 

شروع سمپوزیوم سه روزه معماری

 

سمپوزیوم سه روزه معماری با همکاری انجمن فرهنگی اتریش در خانه هنرمندان ایران برگزار می‌شود. از چهارم خرداد‌ماه ۱۳۸۹ خانه هنرمندان ایران میزبان چهار معمار برجسته‌ی ایرانی و اتریشی است. علی دشتی و اردشیر سیروس از کشور ایران و کریستف مونشاین و پروفسور هولگر نویویرت از کشور اتریش در اولین جلسه از این سمپوزیوم سه روزه قرار است درباره‌ی موضوعات مورد توجه در معماری سخنرانی کنند.
در دومین روز از این سمپوزیوم نیز که چهارشنبه پنجم خرداد‌ماه برگزار می‌شود هر یک از استاد معمار با حضور سه دانشجو کارگاه آموزشی کوچکی برگزار می‌کنند. کریستف مونشاین در این برنامه کارگاهی با موضوع «کیفیت جوی و کار با سطوح و هاپتیک» و پروفسور هولگر نویویرت با موضوع «خانه‌ای در شمیران» این کارگاه را هدایت خواهند کرد. دو استاد ایرانی نیز براساس موضوعات مورد علاقه‌ی دانشجویان کار می‌کنند. در آخرین و سومین روز از این سمپوزیوم نشست تخصصی معماری با حضور جمعی از معماران ایران در محل خانه هنرمندان برگزار خواهد شد.
گفتنی است: دانشجویان و معماران علاقه‌مند می‌توانند از طریق انجمن فرهنگی اتریش برای جلسات روز سه‌شنبه و چهارشنبه ثبت‌نام کنند.

لینک خبر

 

 

برگزاری کارگاه پیشرفته معماری در تهران


دوازدهمین کارگاه پیشرفته معماری هفته جاری در تهران برگزار می شود. به گزارش شبکه اطلاع رسانی ساختمان ایران در این کارگاه آموزشی خانم "های لیم سو" از کشور کره سخنرانی خواهد نمود. این کارگاه آموزشی که دوازدهمین دوره از سری برنامه های آموزشی معماری پیشرفته می باشد توسط پژوهشکده توسعه کالبدی در راستای فعالیت های پژوهشی برگزار می شود.
بنابر این گزارش دیگر سخنران این کارگاه نادر تهرانی می باشد. دوازدهمین کارگاه پیشرفته معماری، پنج شنبه 6 خرداد ماه 1389 در مجتمع دشت بهشت تهران،  برگزار می شود. علاقه مندان جهت کسب اطلاعات بیشتر و هماهنگی حضور در این کارگاه می توانند به پایگاه اینترنتی پژوهشکده توسعه کالبدی به آدرس زیر مراجعه نمایند.

http://www.toskal.ir/workshopregister.aspx

لینک خبر

 

 

 

انتشار کتاب کاشی کاری ایرانی

 

کتاب 10 جلدی «کاشی‌کاری ایرانی» به همت محمود ماهرالنقش، معمار ایرانی، توسط انتشارات سروش منتشر خواهد شد. محمود ماهرالنقش استاد معماری کشورمان با بیان این مطلب گفت: کتاب «کاشی کاری ایران» را در 10 جلد تنظیم کرده‌ام که در دست انتشار است. این چهره ماندگار ایران اسلامی چاپ این کتاب را بسیار حائز اهمیت عنوان کرد و افزود: کاشی‌کاری در ایران دارای هویت مستقلی است و ایران مهد پیدایش این صنعت و هنر است اما به دلیل کم‌توجهی ایرانیان به کاشی‌کاری، اعراب کتابی را تهیه کرده و کاشی‌کاری‌های ایران را به نام خود ثبت کرده‌اند.
ماهرالنقش تصریح کرد: بسیاری معتقد بودند کاشی‌کاری ایران قابل نوشتن و بیان بر روی کاغذ نیست اما تهیه این کتاب نشان داد که این کار شدنی است و لازم بود انجام شود. وی در خصوص سابقه همکاری خود با انتشارات سروش نیز گفت: اولین کتابی که از من توسط انتشارات سروش به چاپ رسید، کتاب «خط بنایی» بود که در سال 62 به چاپ رسید که این کتاب‌ هم‌اکنون بسیار نایاب است. در حالی که تقاضا برای آن وجود دارد.
به غیر از کتاب «خط بنایی» کتاب‌های «معماری مسجد حکیم» و «میراث آجر کاری»‌ نیز از آثار استاد ماهرالنقش توسط انتشارات سروش تاکنون به چاپ رسیده است.

 

لینک خبر 

 

 

 

قوانین جدید نمای شیشه‌ای ساختمان‌ها


اصلاح نماهای ساختمان‌های بلندمرتبه در کمیته طراحی شهری در دست بررسی و ارزیابی است. هیربد معصومی، معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران با بیان این مطلب که به نمای ساختمان‌ها در طرح تفصیلی تهران توجه ویژه‌ای شده است، گفت: طراحی شهری و مبحث نما از جمله موضوعات مهم در شهرسازی است که در کشور ما چندان که باید به آن پرداخته نشده است.
وی در ادامه تاکید کرد: در برنامه‌ها و سیاست‌گذاری‌های جدید در حوزه شهرسازی و معماری نگاه ویژه و تخصصی به این موضوع شده است. معصومی با بیان این که مهم‌ترین نماد آغاز این حرکت را می‌توان در طرح تفصیلی جدید تهران جست‌و‌جو کرد توضیح داد: تاکنون بیش از 40 قرارداد طرح‌های موضعی در معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران منعقد شده که نشان از اهمیت موضوع در شهرسازی و برنامه‌ریزی شهری دارد.
معاون شهردار تهران همچنین با تاکید بر اینکه نماهای ساختمان‌های بلندمرتبه و بناهای شهرداری در کمیته طراحی شهری این معاونت دردست بررسی و ارزیابی است، افزود: بررسی برای اصلاح نماهای ساختمان‌های بلندمرتبه بر عهده اعضای این کمیته متشکل از مدیران تخصصی، استادان شهرسازی و طراحی منظر شهری و نیز دست‌اندرکاران امور اجرا در حوزه معماری و شهرسازی است.
وی در ادامه یادآور شد: اقدامات لازم در زمینه اصلاح نما بر عهده شهرداری‌های مناطق بوده و کلیه عملیات اجرایی در این زمینه زیر نظر کمیته طراحی شهری انجام می‌شود.

 

لینک خبر 

 

 

+ نوشته شده در  یکشنبه نهم خرداد ۱۳۸۹ساعت ۱ قبل از ظهر  توسط محمّد احمدوند -- Mohammad Ahmadvand  | 

 

بهاءالدین محمدبن‏حسین‏عاملی معروف به شیخ بهائی (۹۲۴ - ۱۰۰۰ خورشیدی) دانشمند نامدار قرن دهم و يازدهم هجری است که در دانش‌های فلسفه، منطق، هیئت و ریاضیات تبحر داشت، مجموعه تألیفاتی كه از او بر جای مانده در حدود ۸۸ كتاب و رساله است. او در عرصه‏های گوناگون علمی، سیاسی و هنری شهرت جهانی دارد. وی در بعلبك متولد شد. دوران کودکی را در جبل عامل در ناحیه شام و سوریه در روستایی به نام "جبع" یا "جباع" زیست، او از نژاد "حارث بن عبدالله اعور همدانی" بوده است (از شخصیت‌های برجسته آغاز اسلام، متوفی به سال ۶۴ خورشیدی). محمد ده ساله بود که پدرش عزالدین حسین عاملی از بزرگان علمای شام به سوی ایران رهسپار گردید و چون به قزوین رسیدند و آن شهر را مرکز دانشمندان شیعه یافتند، در آن سکنی گزیدند و بهاءالدین به شاگردی پدر و دیگر دانشمندان آن عصر مشغول شد. وی در سال ۱۰۰۰ خورشیدی در اصفهان درگذشت و بنابر وصیت خودش جنازه او را به مشهد بردند و در جوار مرقد مطهر حضرت علی بن موسی الرضا علیه السلام جنب موزه آستان قدس دفن كردند. 

 

تضویریاز شیخ بهایی - serin.blogfa.com


 

زندگی علمی


اساتید نام برخی از اساتید شیخ بهایی از این قرار است :

فقه و اصول، تفسیر، حدیث و ادبیات عرب را نزد پدرش شیخ عزالدین حسین عاملی.
منطق و كلام و معانی و بیان و ادبیات عرب را نزد عبدالله بن شهاب‏الدین حسین یزدی، معروف به ملاعبدالله یزدی.
ریاضی، كلام و فلسفه را از مولانا افضل قاينی مدرس سركار فیض كاشانی فرا گرفت.
طب را از حكیم عماد الدین محمود، طبیب ویژه شاه طهماسب و مشهورترین پزشك ایران در آن دوره آموخت.
صحیح بخاری را نزد ابی الطیف مقدسی فرا گرفت.
همچنین نقل است نزد ملا محمد باقر یزدی مؤلف كتاب مطالع الانوار كه از ریاضی‌دانان عصر خود بوده نیز درس خوانده است.

شاگردان

تعداد کثیری از دانشوران نامی قرن یازدهم نزد وی تحصیل کرده اند. یكی از محققان معاصر  ۳۳ تن از شاگردان او را نام برده است كه در این‏جا به مشهورترین آن‏ها اشاره می‏كنیم:
ملا محمد محسن بن ‏مرتضی بن محمود فیض كاشانی، متوفی ۱۰۹۱ ق.
سیدمیرزا رفیع‏الدین محمدبن حیدر حسینی طباطبایی نائینی، متوفی ۱۰۹۹ ق.
ملامحمدتقی بن مقصود علی مجلسی، معروف به مجلسی اول، متوفی ۱۰۷۰ ق.
صدرالدین محمدبن‏ابراهیم شیرازی، معروف به ملاصدرا، حكیم مشهور قرن یازدهم، متوفی ۱۰۵۰ ق.
ملامحمدباقربن‏محمد مؤمن خراسانی سبزواری، معروف به محقق سبزواری، شیخ‏الاسلام اصفهان، متوفی ۱۰۹۰ ق.


آثار و تالیفات

بهاءالدین عاملی در علومی كه در آن زمان مرسوم بود، بویژه در اخبار و احادیث، تفسیر، اصول فقه و ریاضیات دارای تالیفات بسیار است. تالیفات شیخ بر اساس پژوهش یكی از محققان بالغ بر ۹۵ كتاب و رساله است. برخی از نویسندگان نیز آثار او را ۱۲۰ عنوان ذكر كرده‏اند.
در این‏جا برخی از آثار علمی شیخ را بررسی می کنیم :

جامع عباسی : شاخص‏ترین اثر شیخ است درفقه و به زبان فارسی که این خود ابتكاری نو در نگارش متون فقهی به شمار می رفت تا آن‏جا كه برخی از صاحب نظران از آن به عنوان اولین دوره فقه فارسی غیر استدلالی كه به صورت رساله عملیه نوشته شده است‏یاد می‏كنند ، این كتاب از یك مقدمه و بیست ‏باب (از طهارت تا دیات) تشكیل شده است.
الزبدة فی الاصول : مهم‏ترین اثر شیخ است در اصول. تاریخ نگارش آن یعنی سال ۱۰۱۸ ق و به قولی در سال ۱۰۰۵ ق، حكایت از اهمیت آن دارد، زیرا اوایل قرن یازدهم، عصر سیطره اخباریان در حوزه فقه و اصول شیعی بوده است .
اربعین : تالیف اربعین از سوی محدثان و عالمان شیعی بر اساس حدیث معروفی است كه از پیامبر صلی الله علیه و آله نقل شده است شیخ بهایی نیز به پیروی از این سنت معمول، به تالیف اربعین حدیث پرداخت، با این امتیاز كه شرح كافی و جامع در باره احادیث‏یاد شده دارد و در مجموع، از بهترین و معروف‏ترین اربعین‏ها می‏باشد. این اثر بعد از مثنوی سوانح حجاز، تنها اثری است كه شیخ در آن به مباحث ‏سیاسی پرداخته است، مؤلف در شرح حدیث پانزدهم (كه در باره حرمت اعانت ظالمان و گرایش قلبی به آن‏ها وارد شده است) به تفصیل دیدگاه‏های خود را مطرح كرده است. شیخ در باره این موضوع به طور صریح و شفاف سخن گفته است، از این رو می‏توان دیدگاه و عقیده باطنی او در مورد رفتار با حاكم جور، و نیز علل و عوامل همكاری علما با شاهان صفوی را به دست آورد، همچنین وی در این اثر به بحث از امر به معروف و نهی از منكر، شرایط و مراحل آن پرداخته است.
مثنوی سوانح الحجاز( نان و حلوا ) : این کتاب آمیخته‏ای از مواعظ، طنز، حكایت، تمثیل و لطایف عرفانی و معارف برین بشری است.با زبانی روان و دلنشین. نان و حلوا ترسیمی است از ریاكاری، تلبیس و غرور به مال و منال و عنوان و منصب دنیایی . بهایی در یكی از بخش‏های این مثنوی به دوری از سلاطین كه خود آن را از نزدیك تجربه كرده بود اشاره می‏كند، چرا كه قرب شاهان غارت دل و دین را در پی دارد در مجموع، مثنوی نان و حلوا از جمله آثار شیخ بهایی است كه در تبیین دیدگاه و اندیشه سیاسی او می‏توان بدان استناد كرد.
کشکول :این کتاب بصورت یک جنگ آزاد، شامل اشعار و مطالب نثر مورد علاقه بهایی است که برخی از خود وی و برخی نیز گردآوری وی از دیوان ها و کتب مورد علاقه اش بوده است. این مطالب اغلب بدون نظم خاصی به دنبال هم آمده اند. لکن بیش از سایر تالیفات وی خواننده را به ضمیر فکری بهایی نزدیک می کند.

 

شخصیت ادبی


بهائی آثار برجسته ای به نثر و نظم پدید آورده است که علاوه بر فارسی و عربی ترکی را نیز شامل می‌شده است.

اشعار فارسی او عمدتاً شامل مثنویات، غزلیات و رباعیات است. وی در غزل به شیوه فخرالدین عراقی و حافظ، در رباعی با نظر به ابو سعید ابوالخیر و خواجه عبدالله انصاری و در مثنوی به شیوه مولوی شعر سروده است. ویژگی مشترک اشعار بهائی میل شدید به زهد و تصوّف و عرفان است. بهترین منبع برای گردآوری اشعار بهائی، کشکول است تا جائی که به عقیده برخی محققان، انتساب اشعاری که در کشکول نیامده است به بهائی ثابت نیست. ازمثنوّیات معروف شیخ در زبان فارسی می توان از اینها نام برد:

نان و حلوا یا سوانح سفر الحجاز (بر وزن مثنوی مولوی) در این اثر ابیاتی از مثنوی را نیز تضمین کرده است).
نان و پنیر (بر وزن مثنوی مولوی) نزدیکترین مثنوی بهائی به مثنوی مولوی از نظر محتوا و زبان
شیر و شکر (اولین منظومة فارسی در بحر خَبَب یا مُتدارک)
مثنویهایی مانند نان و خرما، شیخ ابوالپشم و رموز اسم اعظم را نیز منسوب بدو دانسته اند.
از نثر فارسی او تنها نمومه ای که در دیوان های چاپی آمده است رساله پند اهل دانش و هوش به زبان گربه و موش است. بهایی در عربی نیز شاعر و زبان دانی چیره دست است و آثار نحوی و بدیع او در ادبیات عرب جایگاه ویژه ای دارد که مهم‌ترین و دقیقترین آنها اثر او در نحو به نام الفوائد الصمدیه است.

قصیده: معروفترین آن موسوم به وسیلة الفوزوالامان فی مدح صاحب الزّمان علیه السلام در ۶۳ بیت است که هر گونه شبهه ای را در اثنی عشری بودن وی مردود می سازد.
ارجوزه سرایی : دو نمونه بی بدیل (هراتیة یا الزّهرة) و نیز (ریاض الارواح)
دوبیتی : دوبیتیهای عربی شیخ بیشتر در اظهار شوق نسبت به زیارت روضة مقدّسه معصومین علیه السلام است.
بخش مهمی از اشعار عربی شیخ لُغَز و معمّاست که بیانگر تسلط شیخ بر این حیطه است. توانایی او در ایجاز و بیان معماگونه مطالب در آثاری چون رسائل پنجگانه اثنی عشرّیه، خلاصة الحساب، فوائد الصمّدیه، تهذیب البیان، الوجیزه فی الدرایه و همچنین تبحر او در صنعت لُغَز و تعمیه در آثاری چون لغزالزبده، لغزالنحو، لغزالکشّاف، لغزالصمدیه، لغزالکافیه و فائده مشهود است. نامدارترین اثر بهائی الکشکول، معروف به کشکول شیخ بهائی است که مجموعه گرانسنگی از علوم و معارف مختلف و آینه معلومات و مشرب بهائی محسوب می شود. بهائی در شمار مؤلفان پر اثر در علوم مختلف است و آثار او تماماً موجز و بدون حشو و زواید است. برجسته ترین آثار چاپ شده:

مشرق الشمسین و اکسیر السعادتین : (ارائه فقه استدلالی شیعه بر مبنای قرآن ،آیات الاحکام وحدیث است.
جامع عباسی : از نخستین و معروفترین رساله های علمیه به زبان فارسی؛
حبل المتین فی اِحکام احکام الدّین : در فقه
الاثنا عشریه : در پنج باب طهارت، صلات، زکات، خمس، صوم و حج است.
زبده الاصول : شامل بیش از چهل شرح و حاشیه و نظم
الاربعون حدیثاً : معروف به اربعین بهائی
مفتاح الفلاح : در اعمال و اذکار شبانه روز به همراه تفسیر سورة حمد
حدائق الصالحین : (ناتمام)، شرحی است بر صحیفة سجادیه
حدیقة هلالیه : شامل تحقیقات و فوائد نجومی ارزنده

 

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه یازدهم اردیبهشت ۱۳۸۹ساعت ۱۸ بعد از ظهر  توسط محمّد احمدوند -- Mohammad Ahmadvand  | 


ساخت سومین مسجد بزرگ جهان توسط معماران کانادایی


سومین مسجد بزرگ جهان بعد از مسجد الحرام در مکه و مسجد النبی در مدینه، در الجزیره ساخته خواهد شد.

سومین مسجد بزرگ جهان بعد از مسجد الحرام در مکه و مسجد النبی در مدینه، در الجزیره ساخته خواهد شد. به گزارش پایگاه اینترنتی لزافریک، این مسجد سی و شش تا چهل و دو ماه آینده آماده خواهد شد. لزافریک گزارش داد: این ساختمان بزرگ، سیصد متر ارتفاع خواهد داشت، مشرف به خلیج الجزیره و از هر نقطه پایتخت الجزایر قابل رویت خواهد بود.
براساس این گزارش سالن های اقامه نماز این مسجد بالغ بر دو هکتار خواهد بود و در آن ساخت یک مرکز فرهنگی، کتابخانه، موزه و یک مدرسه قرآنی با ظرفیت سیصد دانش آموز پیش بینی شده است.
هدف، ساخت مسجدی است که بعد از مساجد مکه و مدینه بزرگترین مسجد دنیا باشد. پیش بینی می شود این مسجد ظرفیت حضور صد و بیست هزار نمازگزار را داشته باشد.
به گفته غلام ا.. بوآدا..، وزیر امور مذهبی الجزایر، تاکنون بیست و چهار شرکت از جمله سه شرکت الجزایری برای ساخت این مسجد اعلام آمادگی کردند. مقام الجزایری درباره هزینه ساخت مسجد توضیحی نداد.
یک شرکت معماری کانادایی نقشه های ساخت را طراحی کرده است و مطالعات فنی مربوطه از سوی یک شرکت آلمانی صورت پذیرفته است.


تاسیس دانشکده معماری و شهرسازی اسلامی در قممعاون آموزشی دانشگاه قم با اشاره به موقعیت قم و جایگاه آن در جهان اسلام گفت: به زودی دانشکده معماری و شهر سازی در دانشگاه قم تاسیس می‌شود.

مصطفی فضائلی اظهار داشت: دانشکده معماری و شهرسازی اسلامی با فراهم شدن امکانات لازم تا دو یا سه سال آینده احداث خواهد شد. وی با اشاره به برنامه‌های آموزشی این دانشگاه در سال تحصیلی جدید اظهار داشت: یکی از برنامه‌های این دانشگاه در سال جدید ارائه راهنمایی و مشاوره دانشجویان از ابتدای ورود به دانشگاه تا هنگام فارغ التحصیلی است.
معاون آموزشی دانشگاه قم با بیان اینکه سیاست کلی دانشگاه تقویت کیفیت آموزش در حوزه‌های مختلف آموزشی است، ادامه داد: همه دانشجویانی که وارد دانشگاه می‌شوند به چند گروه تقسیم شده و هر گروه به وسیله استاد راهنما تا انتهای حضور دانشجو در دانشگاه مشاوره در زمینه‌های مختلف دریافت می‌کنند. وی از جمله فعالیت‌های گروه آموزش این دانشگاه را تشکیل گروه‌های استعداد درخشان و برگزاری المپیاد دانشجویی عنوان کرد و گفت: با برگزاری چنین برنامه‌هایی دانشگاه می‌تواند دانشجویان برتر و نخبه را شناسایی و آنها را مورد حمایت قرار دهد.
فضائلی به تاسیس کانون فارغ‌التحصیلان این دانشگاه اشاره کرد و اظهار داشت: این کانون برای ارزیابی سطح توانایی‌ها و آگاهی فارغ‌التحصیلان و همچنین حل مشکلات آنان از جمله اشتغال تاسیس شده است. وی با بیان به اینکه بیش از یک هزار و 200 نفر از این دانشگاه فارغ‌التحصیل شده‌اند اظهار داشت: شناسایی فارغ‌التحصیلان کار دشوار و سختی است، اما تشکیل این کانون سبب ایجاد انگیزه برای آنها می‌شود.
معاون آموزشی دانشگاه قم با اشاره به فعالیت‌های مرکز رشد این دانشگاه نیز بیان داشت: این مرکز بستری برای کمک به کاربردی کردن آموزش در این دانشگاه، به روز کردن آموزش‌ها، تجاری سازی دانش و کاربردی کردن دانش در این دانشگاه است. وی ادامه داد: کاربردی کردن یا تجاری سازی دانش تنها مربوط به حوزه فنی مهندسی نمی‌شود بلکه این روند در دنیا با تاسیس کلینیک‌هایی در تمام رشته‌های تحصیلی آغاز شده است.


ساخت نخستین کتابخانه معماری خاورمیانه در یزد


مدیرکل کتابخانه های عمومی استان یزد گفت: نخستین کتابخانه معماری خاورمیانه در بافت قدیم شهر یزد راه اندازی می شود.

سید حسین علایی افزود: برای اجرای این طرح بزرگ فرهنگی بیش از 40 میلیارد ریال اعتبار هزینه می شود. وی ادامه داد: پیش بینی می شود با تعیین محل ساخت تا پایان امسال کتابخانه یاد شده راه اندازی شود.
مدیرکل کتابخانه های عمومی استان یزد با اشاره به ظرفیت های استان یزد هدف از راه اندازی این کتابخانه را معرفی یزد به عنوان قطب توریسم علمی عنوان کرد. علایی خاطرنشان کرد: اجرای این طرح با همکاری همه مسئولان می تواند تحولی بزرگ در معرفی و همچنین ارتقای علمی و فرهنگی استان باشد. وی با اشاره به اینکه علاوه بر راه اندازی این کتابخانه، یکی از برنامه های این اداره کل در سطح کلان احداث کتابخانه های مرکزی در هر شهرستان و منطقه است، گفت: فعالیت های مقدماتی اجرای این برنامه هم صورت گرفته و تا پایان سال شاهد شروع چند پروژه خواهیم بود.منبع : http://shasa.ir


+ نوشته شده در  جمعه سوم اردیبهشت ۱۳۸۹ساعت ۱۷ بعد از ظهر  توسط محمّد احمدوند -- Mohammad Ahmadvand  | 


ایرج اعتصام از پیشکسوتان معماری و مدیرعامل بنیاد معماری میرمیران گفت: از سوم تا نهم اردیبهشت برنامه‌هایی به مناسبت روز معماری برگزار می‌کنیم اما امسال به دلیل تعدد برنامه‌هایی که وجود داشت نتوانستیم همزمان با این روز که جمعه است محلی را برای برپایی مراسم آماده کنیم. به همین دلیل اول اردیبهشت را برای برگزاری مراسم جایزه میرمیران در خانه هنرمندان انتخاب کردیم. وی در مورد اهمیت این هفته توضیح داد: روز و هفته معماری باعث شده است تا معمارها به یکیدگر نزدیکتر شوند و بتوانند با برنامه‌هایی که برگزار می‌شود به تبادل نظر با هم بپردازند. این روز فرصتی برای دیدار اعضای جامعه معماری است و از نظر اجتماعی تاثیر زیادی در دسترسی به یک توافق جمعی در این زمینه دارد.

این پیشکسوت معماری در ادامه در مورد ضرورتهایی که معماران امروزی باید به آن توجه کنند عنوان کرد: ما در یک جامعه جهانی زندگی می‌کنیم و دوست داریم از تمام پیشرفتهای جهان امروز بهره‌مند شویم منتهی در کنار آن باید به این نکته نیز توجه کنیم که گذشته معماری ما بسیار درخشان است و برای همین باید از این غنای فرهنگی در معماری نوین امروزمان بهره بگیریم.
اعتصام در توضیح بیشتر این موضوع ابراز داشت: منظور من این نیست که از معماری گذشته خودمان به صورت صوری و ظاهری استفاده کنیم بلکه می‌توان اصول و پایه‌های آن را با معماری نوین ترکیب کرد. برای این کار هر چقدر شناختمان از معماری گذشته ایرانی بیشتر باشد بهتر می‌توانیم طراحیهایی نوین که با اصول زندگی خودمان تناسب دارد خلق کنیم. وی یکی از اهداف تاسیس بنیاد میرمیران را نیز توجه به همین اصل دانست و در مورد موضوع این دوره جایزه بنیاد میرمیران افزود: سال گذشته موضوع نور و معماری را انتخاب کردیم و امسال هم رابطه آب و معماری چون بیشترین سعی‌مان این است که عناصر معماری گذشته را مورد توجه قرار دهیم. وی در این مورد مثالی زد: بسیاری از بناهای معماری ما در گذشته به خصوص در اصفهان به نوعی با آب مرتبط بودند همچون سی و سه پل، مساجد و مدارسی که در این شهر وجود دارند.
مدیرعامل بنیاد میرمیران در پیش‌بینی خود از آینده معماری ایران گفت: با توجه به تعداد دانشگاههایی که به تدریس این رشته می‌پردازند و علاقمندان زیادی که وجود دارند آینده خوبی را برای معماری کشور پیش‌بینی می‌کنم منتهی در این راه باید کیفیت آموزش، اعضای هیئت علمی دانشگاهها و امکاناتی که در اختیار دانشجویان و اساتید هست مورد توجه قرار بگیرد تا با تعلیمات و شناخت مناسب بتوانیم از این استعدادها استفاده کنیم.
همچنین فریار جواهری، دیگر معمار پیشکسوت و استاد دانشگاه نیز در مورد این دوره جایزه میرمیران گفت: امسال موضوع آب و معماری انتخاب شده بود که فکر می‌کنم بجا بوده است چون ما از یکطرف با بحران کم آبی در جهان مواجه هستیم که بحث انرژی پایدار را پیش می‌کشد و جایگاه این مسئله در جهان و نقش ایران را نشان می‌دهد. وی افزود: از طرف دیگر آب اهمیت زیادی در معماری ما داشته و به نوعی نقش محوری در زندگی ایرانیان بازی می‌کرده است. به همین دلیل چگونگی معماری ما و بناهایی که ساخته می‌شوند می‌تواند صرفه‌جویی و استفاده بهینه از این عنصر حیاتی را نشان دهد.
جامعه معماری ایران روز سوم اردیبهشت برنامه‌هایی را به عنوان روز معمار که همزمان با سالگرد درگذشت معمار معاصر، زنده یاد سید هادی میرمیران و روز تولد شیخ بهایی است برگزار می‌کند که از جمله آنها برگزاری جایزه معماری میرمیران است.منبع : http://shasa.ir/newsdetail-80508-fa.html


+ نوشته شده در  جمعه سوم اردیبهشت ۱۳۸۹ساعت ۱۷ بعد از ظهر  توسط محمّد احمدوند -- Mohammad Ahmadvand  | 

تعریف موزه و لزوم ایجاد آن

زندگی همزاد و همراه تغییر است. تغییر، در ذات حیات و خصیصۀ جدایی ناپذیر آن است. تولد، رشد، تکامل، تولد و مرگ جلوه ها و مفاهیم گوناگون تغییر بشمار می آیند.

گذشته، حال و آینده نیز، نمادهایی از این پدیده اند. « زمین و هر آنچه در آن است، شکل عوض میکنند.»

اندیشۀ ما در مورد گذشته و آگاهی ما بر حال و دنیای اطراف ما –که به میزان زیادی دست ساختۀ خودمان است- به طور مستمر و همیشگی است، که بر اساس عواملی مشخص، شتاب و حال و سویی متفاوت پیدا میکند.

همۀ تلاش انسان ها در طول تاریخ در جهت شناخت عوامل مؤثر در تغییرات بوده است، تا او را به مهار و هدایت تغییرات، در جهتی که خیر خود می داند، توانایی می بخشد. برنامه ریزی ها، تمامی در این معنی خلاص میشود که انسان بتواند به مهار کردن و هدایت تغییرات دست یابد، تا آنچه را دوست دارد، حفظ کرده، تداوم و تکامل بخشد و آنچه را نمی پسندد به کناری نهد و بدین شیوه آرزوهایش را جامۀ عمل بپوشاند.. حتی درک فطری انسان به نیروی فوق طبیعت، در همین راستا قابل تبیین است.. فضیلت انسان در این است که در سرنوشت خود نقش دارد.

تغییر در تمام شئون زندگی رخ می دهد، اما نه به شکل و ابعاد یکسان، زیرا که تمام شئون دارای یک نقش و اهمیت نیستند. در معادلۀ زندگی عناصری که به سرعت تغییر پذیرند و رنگ میبازند، یا متأثر از دیگر عناصری هستند که کمتر در معرض تغییرند و از ثبات بیش تری برخوردارند و نقش محوری و تعیین کننده دارند، نگاه انسان به جهان، یا به بیانی دیگر جهان بینی او که از محوری ترین عناصر در شکل بخشی به تفکرات و در نتیجه سرنوشت اوست، از آن جمله است. این عناصر نسبتاً پایدار، نقش اساسی در تداوم فرهنگ و شخصیت بخشی به فرهنگ ها و ویژگی آنها دارند.

نگاه انسان به زندگی، منشأ زنجیره ای از چنین عناصر ثابتی که مهر تأیید نهایی را که سنت ها و ارزش های فرهنگی جامعه را می سازند، با خود دارد هر قدر که نگاه با فطرت انسان آمیخته تر باشد، ارزش ها ویژگی لازمانی و لامکانی بیشتری پیدا می کنند، کهنه نمی شوند، انسان با آن ها الفت واقعی پیدا می کند، همراه آن ها احساس آرامش می کند، در پرتو آن ها پیوند با گذشته آسان و آینده بدون ابهام است. بی سبب نیست که برخی از فضاهای معماری، همیشه تازه است، کلامی جان را جلا می دهد، سنتی نیروی خلاقیت را در انسان بیدار نگه می دارد، جامعه ای، متعادل است، بقا دارد و راه تکامل می پوید.

بررسی و شناخت شکل و محتوای تغییرات و عوامل مؤثر در آن ها، تنها از طریق آثار باقیمانده از این تغییرات میسر است. این آثار، جلوه هایی گوناگون دارند، گاهی ذهنی و گاهی عینی اند و اگر به گذشته و حال انسان مربوط باشند، میراث فرهنگی نامیده می شوند.

میراث فرهنگی زنده ترین شاهد و شاخص تغییرات است. روزگاری تغییرات چنان کند صورت می گرفت که حافظۀ انسان مجال ثبت آن را داشت. فرآیند تغییرات از چشم انسان پوشیده نمی ماند. انسان فرصت می یافت که تغییرات را سمت و سویی دلخواه دهد و ارزش ها و سنت های خود را در الگویی هماهنگ و پیوسته تداوم دهد و غنا بخشد.

با ورود به عصر تغییرات سریع و فرو ریختن نظام های ارزشی و سنتی کهن، و تغییرات ناگهانی شیوۀ تولید و تحصیل مبانی انرژی، ثبت فرآیند تغییرات را - از طریق آثار آن ها برای فراهم آوردن، امکان مهار کردن و هدایت آن ها در حال و آینده-  ضرورت بخشید. اکنون، دیگر انسان نمی تواند به حافظۀ خود اکتفا کند. او به مخزن های حافظۀ ثبت چگونگی تغییرات در خارج از وجود خویش، نیازمند است. هر چه بر سرعت افزوده شود، وجود مخازن حافظۀ بیشتر و متنوع تری ضرورت می یابد.

تطبیق آگاهی های ثبت شده با آخرین دستاوردهای روز، به نیروی تحرک انسان می افزاید و برنامه ریزی او را برای مهار کردن و هدایت تغییرات فراهم می آورد.

موزه از نخستین ابزارهایی است که انسان برای ثبت تغییرات فرهنگی ابداع کرد. این ابزار مهم، با نیروی کاستی ناپذیر در این زمینه مؤثر بوده و هست.

این که ما اکنون تا چه میزانی امروزی هستیم و به امروز تعلق داریم، جامعۀ ما به چه نسبتی تغییر یافته است، چه سنت ها و ارزش های تاریخی یا پیش از تاریخ در فرهنگ معاصر ما برجاست، چه سنت هایی را خود مبدع بوده ایم، و چه سنت ها و ارزش هایی را به دیگران داده ایم، یا از دیگران گرفته ایم، تا چه حد جامعه ای متکی به خود هستیم پرسش های بیشمار دیگری را که در مقولۀ تغییرات زندگی در پی پاسخ آنهاییم، می توانیم در موزه ها بجوییم.موزه، به گونه ای که امروز تعریف می شود، در زمینۀ گنجاندن اطلاعات در آن، برای ردیابی هرچه بهتر تغییرات، مرزی نمی شناسد. روزگاری، موزه ها مخزن آثاری گنگ یا مرده بودندکه با انسان حرفی نمی زدند. انسان معاصر، به ویژه انسان جوامعی چون ما، میخواهد، یا به عبارت بهتر، باید بداند که کیست، چه میخواهد و در کجا و چه موضعی از جهان قرار دارد. او باید بتواند مقیاس امروزی خود را بداند و بسنجد. موزه جاییست که انسان، گذشته و حال خود را در آن به امانت می گذارد تا به طور مرتب به آن رجوع کند. موزه امکانی را فراهم می آورد که انسان به خود آید و به فکر بنشیند. موزه گذشتۀ انسان را به زبان و شکلی امروزی مطرح می کند. در موزه، انسان گم شدۀ خود را باز می یابد و حافظۀ در هم ریختۀ خود را بازسازی می کند و توان می بخشد. بدیهی است که نهادی از این دست، نهادی پژوهشی است که زبان بستۀ گذشته را باز می کند و به تحلیل می کشد...

موزه عبارت است از بنایی جهت گردآوری مجموعه ای از اشیاء و نمایش تفکرات فرهنگی و تاریخی یک ملت در قالب هنرهای تجسمی و بصری که مربوط به ادوار گذشته یا معاصر می باشد. امروزه موزه ها به دلیل بهره گیری در تحقیقات و بررسی های علمی و اجتماعی از جایگاه مهم تر و پر رونق تری برخوردارند و شناخت فرهنگ موزه و استفاده از آن هر چه پیش می رود، بیش تر می شود. در جهان سریع و متحول امروزه، ملت ها نیاز دارند که گهگاه موقعیت خود را در این وادی باز شناسند و تحولات سزیع را که در همۀ ابعاد اجتماعی و تاریخی درک نشده اند، دریابند.

در این میان موزه ها می توانند نقش فعال و عمده ای را در بازشناسی فرهنگی، تاریخی و اجتماعی ایفا کنند. در عصر حاضر موزه ها گامی فراتر از گردآوری و نگهداری آثار نهاده اند و وظایف مهمی را به عهده گرفته اند، از قبیل: تعیین هویت، اطلاع رسانی، مطالعه و تحقیق و روشنگری، همچنین با برپایی جلسات بحث و گفتگو، نمایشگاه ها، نمایش فیلم و اسلاید،... خاصیت دعوت کننده گی این فضاها بیش تر شده و نقش فرهنگی آن ها بیش تر شناخته خواهد شد.

 

+ نوشته شده در  سه شنبه هفدهم فروردین ۱۳۸۹ساعت ۱۰ قبل از ظهر  توسط محمّد احمدوند -- Mohammad Ahmadvand  | 

 

دیروز نمایشگاه کتاب بودم. تو درس مبانی نظری معماری یاد میگیریم که به یک اثر (بنا) بر اساس سلیقه خودمون نگاه نکنیم٬ بل اثر رو باید بر اساس معیار های چیستی٬ چگونگی و چرایی مورد سنجش قرار بدیم و در نهایت برای هر مورد نمره ای در نظر بگیریم. در نهایت باید به طرح پایانی نمره داد...

حالا نگارنده (م.ا) قصد داره که به نمایشگاه بین المللی تهران نمره بده...

بنای مصلای تهران از نظر ساختار تا چه حد همخوان با اقلیم٬ فرهنگ و کاربری اش است؟

آیا نمایشگاه در مکان مناسبی قرار دارد؟

بنای نمایشگاه کتاب تهران از نظر معماری و عملکرد گرایی در معماری تا چه حد موفق است؟

نحوه دسترسی ها به نمایشگاه مطلوب است؟

تناسب ساختمان نمایشگاه تا چه اندازه به کاربری و استفاده کنندگانش نزدیک است؟

آیا بنای نمایشگاه کتاب زیبایی فرهنگی دارد؟

ساختمان نمایشگاه کتاب تا  چه حد در برقراری ارتباط با بازدید کنندگان موفق بوده است؟

اینها سوالاتی بسیار کوچک اند٬ اما شاید اساسی...

نمره میانگین من به پاسخ این سوالات:  ۱۰/۱۰۰

بهتره که شهرداری تهران و مسئولین اجرئی نمایشگاه بزرگ کتاب تهران فکری اساسی بکنه برای این مشکل که همه ساله باهاش برخورد می کنیم...

 

 

 

+ نوشته شده در  جمعه بیست و پنجم اردیبهشت ۱۳۸۸ساعت ۱۳ بعد از ظهر  توسط محمّد احمدوند -- Mohammad Ahmadvand  | 

 

 

معمار خانه های کهن را کند خراب


تا نو نهد اساس٬ که نو بهتر از کهن

 

(قاآنی)

 

 

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و سوم فروردین ۱۳۸۸ساعت ۱۲ بعد از ظهر  توسط محمّد احمدوند -- Mohammad Ahmadvand  | 

 

معمار - serin.blogfa.com

 

serin.blogfa.com - مدرسه و مسجد آقا بزرگ

 

معمار - serin.blogfa.com

 

serin.blogfa.com - مدرسه و مسجد آقا بزرگ

 

معمار - serin.blogfa.com

 

serin.blogfa.com - مدرسه و مسجد آقا بزرگ

 

معمار - serin.blogfa.com

 

serin.blogfa.com - مدرسه و مسجد آقا بزرگ

 

معمار - serin.blogfa.com

 

serin.blogfa.com - مدرسه و مسجد آقا بزرگ

 

معمار - serin.blogfa.com

 

بقیه تصاویر را در ادامه مطلب مشاهده فرمائید.

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه هشتم فروردین ۱۳۸۸ساعت ۳ قبل از ظهر  توسط محمّد احمدوند -- Mohammad Ahmadvand  | 


 این مطلب مربوط به ساخت سرویس های بهداشتی است که مسابقه ی آن به صورت ضرب العجل در سال گذشته برگزار شد. من و محسن با گروه زیگورات مقام چهارم این مسابقات رو بدست آوردیم. البته بیشتر زحمت کار به گردن هم گروهیم بود. حالا این خبر رو از پایگاه خبری تحلیلی بنا ببینید :

 

معمار - serin.blogfa.com


 

مأموریت مهم دولت برای ساخت یك‌هزار سرویس بهداشتی كه اواخر سال گذشته برعهده‌ی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری گذاشته شد، فقط 10 درصد پیشرفت كرده است.

 

به گزارش خبرنگار بخش گردشگری خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، هیأت دولت سال گذشته با تأكید بر اهمیت استقرار مجتمع‌های خدماتی و بهداشتی در محورهای مواصلاتی كشور، ساخت یك‌هزار مجتمع بین راهی را با اختصاص 60 میلیارد تومان در یك سال، به سازمان میراث فرهنگی و گردشگری محول كرد. مسؤولان این سازمان نیز مأموریت محوله را به شركت توسعه‌ی ایرانگردی و جهانگردی واگذار كردند.
قرار بود، بخشی از ساخت مجتمع‌های خدماتی و بهداشتی از سوی دولت و بخش دیگر آن از طریق جذب سرمایه‌گذاران بخش خصوصی صورت گیرد كه برای توجیه موضوع سرمایه‌گذاری این بخش، ساخت مجتمع‌ها در سه تیپ كوچك، متوسط و بزرگ كه شامل CNG، فروشگاه، كار‌واش، نمازخانه و ... است، تعریف شد.
هم‌چنین قرار بود، از مجموع 60 میلیارد تومان اعتبار پیش‌بینی‌شده برای ساخت یك‌هزار سرویس بهداشتی در امسال، 30 میلیارد تومان از سوی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و 30 میلیارد تومان نیز از طریق اعتبارات ملی استان‌ها به این پروژه تزریق شود. البته طبیعی است كه تورم موجود و مشكلات بودجه‌یی امسال، از سقف این اعتبارات كاسته است.
علی عباسپور ـ مشاور فنی و عمرانی معاونت سرمایه‌گذاری سازمان میراث فرهنگی و گردشگری ـ كه مأموریت ساخت یك‌هزار سرویس بهداشتی بین راهی را پی‌گیری می‌كند، در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا درباره‌ی پیشرفت این پروژه تأكید كرد: فقط 10 درصد پیشرفت داشته‌ایم.
او ادامه داد: اجرای این مأموریت مستلزم همكاری بانك مركزی، محیط زیست، منابع طبیعی و وزارت راه و ترابری است. البته در این بین، وزارت راه بیشترین همكاری را برای اجرای این پروژه با سازمان میراث فرهنگی و گردشگری داشته است.
وی بیان كرد: قرار بود، منابع طبیعی زمین لازم را برای ساخت مجتمع‌ها، سازمان محیط زیست تأییدیه‌ی ساخت آن‌ها و بانك مركزی دادن تسهیلات لازم را برای مشاركت بخش خصوصی در این پروژه برعهده داشته باشند كه متأسفانه این امر محقق نشده است.
عباسپور اظهار داشت: وقتی ارگان‌های دیگر بنا به دلایلی كه خودشان آن‌ها را قانونی و موجه می‌دانند، با احداث مجتمع‌ها موافقت نمی‌كنند، مأموریت سازمان میراث فرهنگی و گردشگری نیز ناتمام باقی می‌ماند!
مشاور فنی و عمرانی معاونت سرمایه‌گذاری سازمان میراث فرهنگی و گردشگری با بیان این‌كه برای اجرای این پروژه حضور سازمان و شركت توسعه‌ی ایرانگردی و جهانگردی به‌تنهایی كافی نیست، گفت: بسیاری از پروژه‌های بخش خصوصی كه از نظر سازمان توجیه مناسبی دارند، از سوی دستگاه‌های دیگر رد می‌شوند.
عباسپور با اشاره به این‌كه نمی‌دانیم مشكلات زمین یا موانع محیط زیستی را چگونه برطرف كنیم، ادامه داد: دستگاه‌های ذی‌ربط در پروژه‌ی ساخت یك‌هزار‌ سرویس بهداشتی، دلایل خاص و توجیه‌های موجه و قانونی خود را دارند كه براساس آن‌ها، مناطقی را كه بخش خصوصی به سرمایه‌گذاری در آن‌ها علاقه دارد، رد می‌كنند و برعكس‌، جاهایی را پیشنهاد می‌دهند كه مورد علاقه‌ی بخش خصوصی نیستند.
وی با تأكید بر این‌كه برای اجرای پروژه‌های كلان، موافقت و همكاری دستگاه‌ها فقط در مسؤولان رده‌بالای این دستگاه‌هاست، گفت: وقتی پروژه‌ها برای اجرا به بدنه‌ی كارشناسی می‌آیند، مقاومت‌هایی با آن‌ها صورت می‌گیرند كه از اجرای آن‌ها مانع می‌شود.
مشاور فنی و عمرانی معاونت سرمایه‌گذاری سازمان میراث فرهنگی و گردشگری تأكید كرد: نتوانسته‌ایم به تعهدهای خود برای ارایه‌ی 80 درصد تسهیلات به بخش خصوصی عمل كنیم.
عباسپور با بیان این‌كه قرار بود، سرمایه‌گذاران 20‌ درصد سرمایه‌ی اولیه را برای احداث مجتمع‌های بهداشتی بین راهی بیاورند، ادامه داد: ما نتوانسته‌ایم، به تعهدات خود عمل كنیم. بنابراین بخشی از سرمایه‌گذاران ناامید شدند و رفتند.

 

 

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه نوزدهم اسفند ۱۳۸۷ساعت ۱۵ بعد از ظهر  توسط محمّد احمدوند -- Mohammad Ahmadvand  | 


پژوهشگران دانشگاه صنعتی امیرکبیر موفق به ساخت سامانه نوردهی خودکار به ساختمان های شمالی شدند.
منصور منصوری پژوهشگر طرح، در مصاحبه با خبرنگار ما، یکی از مشکلات موجود در ساختمان هایی که پنجره و نورگیرهای آنها به سمت شمال قرار دارد را محرومیت از نور مستقیم آفتاب و عوارض ناشی از آن در سلامتی، شادابی خواند.
وی صرفه جویی در مصرف انرژی را از مزایای این طرح دانست و گفت: در این طرح نوعی انعکاس دهنده خودکار طراحی شده است که هماهنگ با حرکت آفتاب، نور خورشید را به نقطه از پیش تعیین شده می تاباند.
منصوری افزود:‌ این نقطه می تواند نورگیر، پنجره یا سقف راه پله های دارای منفذ باشد به این صورت که در این محل ها به جای نور مایل یا غیرمستقیم، تابش مستقیم انجام خواهد شد.
وی محل نصب منعکس کننده را پشت بام، لبه های ساختمان، بناهای مجاور یا برفراز میله های بلند ذکر کرد و گفت: دستگاهی که در این منعکس کنند قرار داده شده است به طور خودکار و در هر موقعیت خود را با تابش خورشید تطبیق می دهد.
منصوری اضافه کرد: این سامانه را هم می توان برای ساختمان های ساخته شده و هم در مرحله طراحی ساختمان در نظر گرفت .
براساس این گزارش بخش تنظیم خودکار این سامانه از 3 موتور و 3 جعبه دنده، 7 حسگر نوری و مدارهای کنترل تشکیل شده است که همزمان با طلوع آفتاب جهت خورشید را تشخیص می دهد و حرکت در مسیر آن را تا غروب ادامه می دهد.
آینه این دستگاه علاوه بر قابلیت حرکت در 4 جهت اصلی، حرکت دورانی در جهت و خلاف جهت عقربه های ساعت دارد که کارآیی آن را در انعکاس نور افزایش می دهد.
به گفته طراح سامانه نوردهی خودکار، آینه این دستگاه باید براساس مشخصات هر واحد مسکونی تنظیم و نصب شود.
این طرح در رساله کارشناسی ارشد فناوری اطلاعات و مدیریت در دانشگاه صنعتی امیرکبیر انجام شده است.

 

منبع : تهران / واحد مرکزی خبر / علمی و فرهنگی 1387/12/17

 

 

+ نوشته شده در  شنبه هفدهم اسفند ۱۳۸۷ساعت ۱۰ قبل از ظهر  توسط محمّد احمدوند -- Mohammad Ahmadvand  | 

 

 

لیست کلاسهای رشته معماری دانشگاه آزاد ملایر (بهمن 1387) رو از اینجا دانلود کنید.

 

 

+ نوشته شده در  سه شنبه هشتم بهمن ۱۳۸۷ساعت ۱ قبل از ظهر  توسط محمّد احمدوند -- Mohammad Ahmadvand  | 

شیوه نامه ی زیر، طریقه پیشبرد واحد پایان نامه ی كارشناسی معماری را شرح می دهد که مربوط به گروه معماری دانشگاه آزاد اسلامی واحد تفت می باشد (1386). برای آشنایی دانشجویان معماری با ارائه ی پایان نامه ی کارشناسی این مطلب رو مناسب دیدم. البته احتمال تغییرات جزیی قوانین در برخی دانشگاه ها وجود دارد.

 

 

معمار - serin.blogfa.com

 

 

     در ساختار جدید رشته معماری كه به صورت مقطع كارشناسی ارائه گردیده است سطح كارشناسی به تربیت معمارانی با كارآیی های عمومی حرفه ای اختصاص یافته است. در تعریف این دوره ذكر گردیده است كه دوره كارشناسی مهندسی معماری دوره ای است حرفه ای، كه پرورش استعداد خلاقه، انتقال دانش ها و مهرت های عمومی حرفه معماری و حصول كارآیی عمومی در این رشته را مورد نظر قرار می دهد.

     در پایان دوره دانشجویان مقطع كارشناسی با ارئه پروژه دیپلم (پایانی) میزان مهارت كسب شده و تجربه اندوخته شده را در قالب یك طرح معماری به محك قضاوت خواهند گذاشت. هدف از ارائه این واحد احراز توانایی های دانشجوی معماری در جهت پیشبرد یك طرح معماری جامع از مرحله ایده تا تعریف برنامه فیزیكی و تهیه نقشه های دقیق و كامل اجرایی اثر، به نحوی كه محصول واجد وحدت و انسجام كافی در تألیف ابعاد و عوامل گوناگون مؤثر در طراحی باشد.

     در خصوص نوع موضوع و میزان حجم طراحی لازم است به نحوی تصمیم گیری گردد كه امكان پیشبرد طرح از ابتدای برنامه ریزی كالبدی تا تهیه نقشه های اجرایی كه جز ضروریات این طرح می باشد در ظرفیت زمانی مجاز و توان دانشجوی محترم این درس بگنجد.

 

توصیه هایی جهت پیشبرد هرچه بهتر این واحد درسی:

 

1-  در اجرای این طرح لازم است فرآیند كامل طراحی از مرحله برنامه ریزی كالبدی تا تهیه طرح فنی كامل صورت پذیرد.

2-  توجه به وحدت و انسجام طرح و تألیف درست همه عوامل فرهنگی، هنری و فنی تأثیرگذار بر طرح از ضروریات این درس می باشد كه در ارزیابی نهایی كار دانشجو مد نظر قرار می گیرد.

3-  نظام ساختاری و ایستایی پروژه و هماهنگی عملكرد با ساختار در ارزیابی نهایی پروژه تأثیر به سزایی خواهد داشت و لازم است در طول فرآیند طراحی و تصحیح پروژه به آن پرداخته شود.

4-  بررسی مسائل تأسیساتی از دیدگاه معماری همساز با اقلیم، موضوع انرژی و سایر سیستم های فنی تأسیساتی در راستای تقویت طرح معماری مورد توجه قرار گرفته و در مواقع لازم با اساتید ذیصلاح (كه به عنوان استاد مشاور بسته به نوع موضوع و حدود طراحی پیشنهاد می گردد.) به بحث و نقد گذاشته شود.

5-    راهنمایی این طرح با مشاركت اساتیدی از حوزه های فنی مربوطه صورت می پذیرد.

6-  ارائه نهایی پروژه شامل بخش مطالعات، گزارش نهایی، آلبوم نقشه های نهایی در مقیاس گزارش و همچنین مدارك فنی لازمه جهت ارائه همراه با ماكت طرح در مقیاس مناسب كه گویای طرح و سایت موضوع می باشد، تنظیم گردد.

7-  در خصوص نوع موضوع ضروری است دانشجوی محترم موضوعی را صرفاً در زمینه طراحی معماری در حدود  زیر بنایی معادل 1500 مترمربع و از نوع موضوعات شناخته شده و معمول برای دوره كارشناسی انتخاب نماید.

8-  در صورتی كه گزارش اولیه دانشجو در قضاوت اساتید گروه مورد تأیید واقع نگردد لازم است دانشجو مجدداً بخش مطالعات را انجام و ارائه نماید و این امر مستلزم زمان و انرژی مضاعفی است كه امكان دارد زمان لازم جهت پیشبرد صحیح پروژه در طول یك ترم از دانشجو گرفته شود.

9-  در صورت دو ترمه شدن مدت زمان انجام پروژه ضروری است دانشجو ئر شروع ترم دوم جهت اخذ واحد درسی شهریه ثابت و متغییر مربوطه را مطابق با ضوابط دانشگاه پرداخت نماید.

10-  در صورت مردود شدن دانشجو در طی یك دوره و ادامه موضوع مذكور در ترم آتی لازم است موضوع، حدود و شرایط طراحی، مجدداً به تأیید گروه رسیده و در خصوص استاد راهنما نیز كسب تكلیف گردد.

11-  در صورت ارائه نامطلوب گزارش اولیه و گزارش نهایی گروه مخییر است تا در خصوص به تعویق انداختن زمان دفاع یا مردود اعلام نمودن دانشجو اظهار نظر نماید.

12-  به دلیل محدود بودن ظرفیت تعریف شده پذیرش دانشجو برای هر استاد راهنما پیشنهاد می گردد در خصوص انتخاب موضوع و پیشنهاد استاد مورد نظر حداقل زمان ممكن توسط دانشجو صرف گردد.

 

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه بیست و سوم آذر ۱۳۸۷ساعت ۱۲ بعد از ظهر  توسط محمّد احمدوند -- Mohammad Ahmadvand  | 

 فراخوان انتخاب پژوهش و نوآوری های برتر در حوزه مدیریت شهری تهرانمرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران به منظور ارج نهادن به کوشش های علمی محققان علوم شهری و بهره گیری هر چه بیشتر جامعه از اندیشه ها، نوآوری ها و آثار پژوهشی و تجلیل از نخبگان " دومین جشنواره انتخاب برترین های پژوهش و نو آوری در حوزه مدیریت شهری تهران" را در 11 محور پژوهشی به شرح زیر برگزار مینماید. از پژوهشگران، محققان و صاحب نظران و ایده پردازان دعوت می شود با ارسال آثار علمی و نوآوری های خود در این جشنواره شرکت نمایند.

آثار برتر و پژوهشگران نمونه طی مراسمی در 22 آذرماه 1387 (هفته پژوهش) معرفی و مورد تقدیر قرار خواهد گرفت. در این مراسم، چکیده پژوهش های برتر توسط محققان و نوآوران ارائه خواهد شد.


الف) شرایط شرکت

1- آثار ارسالی در ارتباط با یکی از محورهای زیر باشد

2- آثار ارسالی در اولین جشنواره انتخاب برترین های پژوهش شهرداری تهران (1386) حائز رتبه نشده باشد.

3- آثار ارسالی در 5 سال اخیر به ثمر رسیده و دارای مشخصات عمومی کتاب، انجام پژوهش، مقاله و تدوین پایان نامه باشد.

4- محدودیتی در تعداد آثار ارسالی وجود ندارد لیکن در هر محور صرفا به یک اثر جایزه اهداء می گردد.

5- سه نسخه از هر اثر پژوهشی، مقاله و یا پایان نامه همراه با فایل Word الزامی است و آثار دریافت شده بازگردانده نخواهد شد.

6- شرکت کنندگان بایستی آثار خود را به ترتیبی ارسال کنند که حداکثر تا تاریخ 20 آبان 1387 به دبیرخانه تحویل شود.


ب ) محورهای همایش :


عرصه های کالبدی:

عمران شهری – طراحی و زیبا سازی – حمل و نقل و ترافیک – پیاده راه های شهری – نوسازی و بهسازی شهر – بافت های فرسوده – کاربری های زمین – معماری و شهر سازی با هویت اسلامی – شهر سازی و معماری سنتی – پست مدرن در معماری

زیست محیطی:

بهداشت و سلامت شهری – توسعه پایدار شهری – اکولوژی شهری – مصرف آب و انرژی – آلودگی آب، هوا و خاک – مدیریت پسماند – شهر سالم.

ایمنی و امنیت شهری

پدافند غیر عامل – امنیت شهری – مدیریت بحران – مخاطرات محیطی

اجتماعی و فرهنگی

آموزش شهروندی – مشارکت شهروندان – امور زنان و خانواده – رفتار شهروندی – نقش دین در توسعه فرهنگ شهر نشینی – کیفیت زندگی شهری – آسیب ها و معضلات اجتماعی – مهاجرت و حاشیه نشینی – سرمایه های اجتماعی – هنر و عرصه های زندگی شهری – سازمان های مردم نهاد (NGO)

اقتصاد شهری

مدیریت مالی – زمین و اجاره بها – اعتبارات و هزینه ها – ارزش های ساختمان – در آمد پایدار شهری – جذب سرمایه های خارجی – مشارکت اقتصادی شهروندان در عمران شهری – کارآفرینی شهری.

برنامه ریزی شهری و منطقه ای

معیارها و قواعد شهرسازی – توسعه شهری موزون – سازمان فضایی شهر – بهبود مسکن شهری – طرح های توسعه شهری نوین.

فناوریهای نوین

استفاده از شبکه های جهانی – فناوری اطلاعات و ارتباطات (ICT) – سیستم اطلاعات شهری (GIS) – سامانه هوشمند شهر – رصد خانه شهری – شهر الکترونیک – شهر و آموزش الکترونیک – بانک ایده شهروندان

مدیریت شهری

مدیریت سازمانی - ساختار و تشکیلات اداری – خدمات شهری – شورایاری ها و مدیریت شهری – مدیریت اسلامی شهر – مدیریت یکپارچه شهری – حکمرانی خوب شهری – سلامت اداری – رفاه شهروندان.

امور حقوقی

مقررات و قوانین شهری - حقوق شهروندی – مقررات و قوانین ساختمان – آموزش و حقوق شهروندی – دین و حقوق شهروندی – رسانه و حقوق شهروندی – نظام مهندسی

گردشگری شهری :

اوقات فراغت – جاذبه های گردشگری – توریسم فرهنگی

عرصه های بین المللی:

دیپلماسی شهری – شهر جهانی و تهران – نهادهای بین المللی شهر – همکاری بین المللی مدیریت شهری – مطالعات تطبیقی کلان شهرها و مسایل آن در مقیاس بین المللی
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و یکم آبان ۱۳۸۷ساعت ۱۴ بعد از ظهر  توسط محمّد احمدوند -- Mohammad Ahmadvand  | 

 

زادگاه آب در کویر

 

کمیته معماری کانون نخبگان پژوهش و فناوری ایران (خانه هنر و معمار) به منظور تقدیس آب این موهبت الهی، و بزرگداشت آداب دیرین ایران و ایرانی، و در جهت ارتقای سطح خلاقیت و تصورات هنری هنرمندان، معماران این مرز و بوم و در پیروی از سنت شکرگزاری در تمدن باستانمان همایشی با عنوان زادگاه آب در کویر برگزار خواهد نمود این همایش در سه بخش طراحی معماری، عکاسی و گرافیک داوری خواهد شد و در سه فصل مسابقه، سمینار، نمایشگاه آثار برگزیده پیگیری خواهد شد.

 هیئت داوری:


1- دکتر داراب دیبا
2- دکتر سیمون آیوازیان
3- دکتر سیامک پناهی
4- دکتر حسن اصانلو
5- استاد امیر هوشنگ اردلان
6- استاد ضیاء الدین جاوید
7- استاد آرتور امیدآذری

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه ششم مهر ۱۳۸۷ساعت ۶ قبل از ظهر  توسط محمّد احمدوند -- Mohammad Ahmadvand  | 

 

 

مسابقه عکس از مساجد با همکاری مشترک فرهنگسرای بانو و سایت عکس پروچیستا برگزار می شود.

در این مسابقه که به مناسبت هفته مساجد برگزار می شود و تا پایان ماه مبارک رمضان ادامه دارد کاربران می توانند عکس های مختلفی را که از مساجد تهیه کرده و به آدرس پست الکترونیکی exhibit@prochista.com ارسال نمایند.

 علاقه مندان مشخصات کامل خود را شامل نام، نام خانوادگی و شماره تماس، در ایمیل های ارسالی بنویسید.

لازم به ذکر است که داوری مسابقه به عهده فرهنگسرای بانو می باشد.

 

منبع  : http://www.armanshahr.org/

 

+ نوشته شده در  شنبه ششم مهر ۱۳۸۷ساعت ۶ قبل از ظهر  توسط محمّد احمدوند -- Mohammad Ahmadvand  | 

 

خانه عكاسان تبریز با رویكرد شناسایی و معرفی توانایی ‎های بالقوه شهر تبریز اقدام به برگزاری نخستین جشنواره عكس "فیروزه" نموده است. در این راستا از كلیه عكاسان داخلی و خارجی برای شركت در جشنواره دعوت به عمل می ‎آید. به منظور پرهیز از شیوه ‎های متداول و موازی، این جشنواره به صورت حضوری انجام می ‎گیرد به گونه ‎ای كه، عكاسان شركت كننده به مدت پنج روز مهمان سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز خواهند بود.


عكاسی صرفا به صورت دیجیتال انجام خواهد گرفت و عكاسان پس از ثبت نام اینترنتی و معرفی خود به دفتر جشنواره به مدت دو روز در سطح شهر تبریز به عكاسی خواهند پرداخت. در طی پنج روز (از 15/07/87 تا 19/07/87) با حضور عكاسان مراسم اختتامیه جشنواره به انجام می ‎رسد.
لازم به ذكر است كه حضور شركت كننده ‎ها پس از اتمام مهلت عكاسی (دو روز 16 و 17 مهرماه) اختیاری بوده و در صورت حضور از امكانات رفاهی (در حد معمول) و اسكان برخوردار خواهند شد. امکانات رفاهی جشنواره برای 100 نفر فراهم شده است. لذا، اولویت با کسانی خواهد بود که زودتر ثبت نام کنند. برای ثبت نام کنندگان بعدی ستاد اجرایی جشنواره تصمیم خواهد گرفت.

 موضوع:


الف) بخش آزاد (شهر تبریز)

ب) بخش ویژه (بازار تبریز)

 

آن چه شما باید انجام دهید :


ثبت نام اولیه در سایت جشنواره

حضور در دبیرخانه جشنواره روز دوشنبه 15/07/87

 

مدارک لازم:

- عكس پرسنلی یک قطعه

- كپی شناسنامه

 

آن چه ما انجام می ‎دهیم :
مبلغ ده هزار تومان ایاب و ذهاب به شركت كنندگان غیربومی
مبلغ بیست هزار تومان حق چاپ برای برگزیده ‎ها (غیر از عكس ‎های حائز رتبه)
برپایی نمایشگاه از تعداد 80 اثر در تبریز و استان ‎های کشور
ارائه گواهی شركت

 

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه ششم مهر ۱۳۸۷ساعت ۵ قبل از ظهر  توسط محمّد احمدوند -- Mohammad Ahmadvand  | 

 

فصلنامه معماری و ساختمان با همکاری فصل نامه معماری و هنر (امارات متحده عربی) مسابقه ای در زمینه مبلمان و طراحی و داخلی برگزار و بر این اساس نخستین جایزه معماری داخلی را ارائه می نماید.
بنابر اعلام دبیرخانه مسابقه، این جایزه به منظور به دست دادن تعریفی جامع از "معماری داخلی"، شناسایی و تشویق دست اندکاران این حرفه، معرفی آنان در سطح منطقه و همچنین لزوم طراحی داخلی توام با طراحی بنا و با آغاز سلسله جوایزی از این دست، در مهرماه سال جاری برگزار می گردد.علاقه مندان می توانند با ارائه یک یا چند اثر خود در هر زمینه (اعم از مسکونی، تجاری،
اداری، فرهنگی و...) در این اتفاق مهم شرکت فرمایید.

دبیر مسابقه: ساناز افتخارزاده (سردبیر فصل نامه معماری و ساختمان)
دبیر هیات داوران:مهدی گرامی

 

جوایز:


نفر اول:تندیس جایزه، لوح تقدیر، 50 میلیون ریال جایزه نقدی
نفر دوم:تندیس جایزه، لوح تقدیر، 30 میلیون ریال جایزه نقدی
نفر سوم:تندیس جایزه، لوح تقدیر، 20 میلیون ریال جایزه نقدی

جوایز ویژه:
پس از قضاوت نهایی، بنا بر تشخیص هیات داوران، در صورتی که آثاری با قابلیت های ویژه شناسایی شدند، جوایزی برای مقام های چهارم و پنجم یا جایزه ویژه تعیین و اعلام خواهد شد.
به کارفرمایان طرح های برگزیده نیز لوح تقدیر تقدیم می گردد.

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه ششم مهر ۱۳۸۷ساعت ۵ قبل از ظهر  توسط محمّد احمدوند -- Mohammad Ahmadvand  | 

 

متن زیر مقدمه ای است از مقاله تاریخچه­ی توسعه­ی سازه‌های فضاكار :

 

 از دیرباز مهندسین و معماران علاقه فراوانی به كاربرد واحدهای مشبك و منظم از لحاظ هندسی، در سازه­های موجود داشتند و همین ایده منجر به خلق سازه­هایی سه بعدی با كارایی فراوان، چه در زمینه مهندسی و چه در زمینه معماری گردید.

این سازه­ها بعداً به نام ((سازه فضایی)) - (Space Structures) خوانده شدند.

 

 

تصاویر مربوط به سازه های فضاکار :

Space Structures_serin.blogfa.com

 

Space Structures_serin.blogfa.com

 

Space Structures_serin.blogfa.com

 

برای دریافت مقاله کامل به صورت فایل پی دی اف به ادامه مطلب بروید.

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه بیستم شهریور ۱۳۸۷ساعت ۶ قبل از ظهر  توسط محمّد احمدوند -- Mohammad Ahmadvand  | 

 

سومین دورۀ مسابقات ملی بتن در سالی برگزار می گردد که یک سال از نبود پدر مهندسی بتن، «دکتر مهدی قالیبافیان»  می گذرد و این در حالی است که ضریب رشد فناوری کشور در سال های اخیر باورنکردنی و جای بسی شکرگزاری دارد و نشان دهنده این است که این واقعه تأسف بار علیرقم اینکه همانند زلزله بم ، جامعه مهندسی را شوکی بزرگ وارد گرداند اما همچنان به پشتوانه خداوند متعال و تعالیم استاد بزرگ ، دانشجویان و رهروان دکتر قالیبافیان صحنه را خالی نگذاشتند و در سال نوآوری و شکوفایی همچنان با خلق ایده های نو بر روند توسعه دانش ایران عزیز سرعت داده اند. و ما نیز همانند شاگردان و نزدیکان استاد نمی گذاریم نبود استاد سبب زوال رشد مهندسی بتن گردد اگرچه کاری سخت و نیازمند همکاری همگان است.

 

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه شانزدهم شهریور ۱۳۸۷ساعت ۸ قبل از ظهر  توسط محمّد احمدوند -- Mohammad Ahmadvand  | 

 

مقاله ای کوتاه زیر با عنوان "روند طراحی" از آقای سعید صادقپور ارسال شده که شما را دعوت به مطالعه آن می کنم. (مقاله به صورت نگارشی اصلاح شده است)

"در معماری، هر طرح یك سیستم است."
با استفاده از این جمله سیستمی برای روند طراحی تهیه کرده ام که عبارت است از :
طراحی فرایندی است که از تفکر شروع و به یک محصول  (بنا)  ختم می شود.

 بنا (محصول)، تجسم و تخیل، تفکر

عوامل موثر بر کانسپت در طراحی: هدف - تحلیل سایت و مکان یابی ساختمان - عوامل فرهنگی اجتماعی- عوامل جغرافیایی- شرایط آب و هوایی - برنامه فیزیکی طرح - خواسته کار فرما - مقیاس و تناسبات - بررسی مصالح و تکنولوژی ساخت بنا - ابعاد انسانی و فضاهای معماری (حرایم) و الزامات تاسیساتی

روش های مختلف طراحی معماری:

1- روش طراحی فرم گرا که برای طراحی بناهایی مثل سینما، تئاتر، موزه، فرهنگسرا و تا حدودی مذهبی می توانیم از چنین سبک و سیاقی استفاده کنیم.
2- روش طراحی عملکرد گرا که برای طراحی ساختمان هایی مثل بیمارستان، مدرسه ها و برج های مسکونی مورد استفاده قرار می گیرد.

فرم و معنا در آفرینش معماری: آفرینش معماری همواره با دو مقوله اساسی سر و کار داشته است: فرم یا شکل و مفهوم یا معنا. این دو مقوله که به ترتیب جنبه های صوری و معنایی معماری را تشکیل میدهند که از بحث انگیزترین مقولات در طول تاریخ معماری بخصوص معماری معاصر بوده اند.
آفرینش فرم در معماری: فرم یکی از مقوله های اساسی آفرینش معماری به شمار می آید. در واقع سنگین ترین وظیفه ای که برای معمار میتوان قائل شد، آفرینش فرم است، چرا که معمار بایستی در این مرحله با به کار گرفتن ماده زیبایی بیافریند، یعنی سخت ترین موجودیت را برای انتقال ظریف ترین معناها بکار گیرد.
نقش فرم در آفرینش معماری: برای معماران که از دیدگاه آفرینشی در فضای معماری به فرم می نگرند، آفرینش فرم از اهمیتی بسیار برخوردار است، زیرا معمار در آفربنش فضا آنچه را میخواهد بگوید، با استفاده از فرم ابراز میکند، همچنان که موسیقی سازان، نقاشان، شاعران و فیلمسازان نیز هریک به زبان و بیان خاص خود آنچه را در دل دارند، از طریق صوتها، کلامها و رنگها به مخاطبان خودشان انتقال میدهند. فرم چه در موسیقی، چه در معماری و چه در شعر، بعدهای ذهنی را می نمایاند و تنها راه ممکن برای انتقال مفهومی خاص از سوی آفریننده اثر به استفادهکننده و مخاطب است.
تشخیص فرم: خصوصیت عملكردی فضا، به دنبال صفت های فرمال فضا می آیند و وقتی ما اتاق را ساختیم، خود به خود عملكرد را تعیین كرده ایم. بنابراین در معماری، یعنی در ساختن فضاها، ما به منظور دستیابی به فانكشن باید از فرم شروع كنیم.
فرم و فضای معماری: عناصر فرم و فضا همراه یكدیگر واقعیت معماری را تشكیل می‌دهند. وقتی فضا توسط عناصر تشكیل دهنده فرم شروع به حبس شدن، محصور شدن، شكل گرفتن و سازماندهی شدن می‌كند، معماری بوجود می‌آید.


 

+ نوشته شده در  جمعه پانزدهم شهریور ۱۳۸۷ساعت ۲۰ بعد از ظهر  توسط محمّد احمدوند -- Mohammad Ahmadvand  | 

 

 
مصوب پانصد و سیزدهمین جلسه مورخ 20/12/1381 شورای عالی انقلاب فرهنگی

تاریخ ابلاغ: 26/01/1382 شماره ابلاغ: 309/دش

 

شرح:
شورای عالی انقلاب فرهنگی در جلسه 513 مورخ 20/12/81 به پیشنهاد فرهنگستان هنر، آیین‎نامه جامع برگزاری مسابقات طراحی معماری و شهرسازی را به این شرح تصویب كرد:

 

مقدمه


نظر به اهمیت ترویج مسابقات طراحی معماری و شهرسازی در ایجاد رقابت سالم میان طراحان معماری و شهرسازی و رشته‌های وابسته، ایجاد شور و نشاط علمی در جامعه معماران و شهرسازان، ارتقای فرهنگ عمومی در زمینه معماری و شهرسازی، فراهم آوردن عرصه مناسب برای معرفی استعدادهای تازه و ناشناخته، فرصت انتخاب طرح‌های بهتر و در نتیجه نیل به معماری و شهرسازی‌ای كارآمد و بهینه و متناسب با فرهنگ، اقلیم، و محیط زیست، نیل به بهره‌وری بیشتر در بناها و مجتمع‌های زیستی، و تخصیص بهتر منابع مالی كشور؛ و همچنین نظر به ضرورت سامان‌یابی و قانونمندی مسابقات طراحی معماری و شهرسازی، این آیین‎نامه تهیه و تنظیم شده است.
این آیین‌نامه برای كلیه دستگاه‌ها و اشخاص حقیقی و حقوقی در بخش‌های دولتی و غیردولتی كه به برگزاری مسابقه اقدام كنند، در حدودی كه شرح آن ذكر خواهد شد لازم‌الاجراست. دستورالعمل تفصیلی در هر مورد در چارچوب آیین‌نامه حاضر توسط دستگاه ذی‏ربط تدوین و ابلاغ خواهد شد. همچنین شرح و تبیین مفاد آیین‌نامه حاضر توسط فرهنگستان هنر تهیه و ابلاغ خواهد شد و در حكم پیوست این آیین‌نامه خواهد بود.

 

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  جمعه پانزدهم شهریور ۱۳۸۷ساعت ۱۹ بعد از ظهر  توسط محمّد احمدوند -- Mohammad Ahmadvand  | 

 


Tajmahal_ serin.blogfa.com

 

در ایران، ساختن مزار یکی از شیوه های معمول برای بزرگداشت بزرگان مذهبی یا رجال و افراد مهم اجتماعی یا کشوری بود که به ویژه از دوره ایلخانی به بعد بیشتر از گذشته مورد توجه قرار گرفت. در دوره گورکانیان هند که آنان را می توان در برخی زمینه ها وارث تیموریان دانست، به ساختن مزار برای بزرگان به صورت بارزی توجه شد. در واقع، فرهنگ ساختن مزار و مقبره برای درگذشتگان توسط مسلمین به هند راه یافته است. زیرا پیش از ورود مسلمانان به هند، بسیاری از هندی ها اجساد مردگان را می سوزاندند و شیوه ای برای تجلیل بزرگان خود نداشتند. در این دوران، شماری مزار نیز برای بانوان دربار ساخته شد که تاج محل یکی از آن ها به شمار می آید.

 


تاج محل آرامگاه ارجمند بانو ملقب به ممتاز محل، همسر محبوب پنجمین پادشاه گورکانی موسوم به شاه جهان است. ممتاز محل در 1040 ه.ق. درگذشت و آرامگاه او میان سالهای 1049 تا 1065 هجری قمری برپا شد. امپراتور جایگاهی را در کنار رود جمنا برگزید. وی قصد داشت برای خود نیز آرامگاهی در کران دیگر رود و برابر آن بسازد و این دو بنا را با پلی به یکدیگر متصل سازد به نشانه آنکه پیوند او و همسرش از جریان زمان هم در می گذرد. قرار بود که بر خلاف نمای تاج محل که از مرمر سفید بود، آرامگاه شاه از مرمر سیاه باشد. اما سرنوشت بر این شد که آرامگاه دوم هرگز برپا نشود و امپراتور در کنار همسرش آرام گیرد.

 

Tajmahal_ serin.blogfa.com

 

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه دوازدهم شهریور ۱۳۸۷ساعت ۱۴ بعد از ظهر  توسط محمّد احمدوند -- Mohammad Ahmadvand  | 

 


به گزارش خبرنگار مهر در مشهد، سید محمد پژمان بعد از ظهر امروز در نشستی خبری در جمع خبرنگاران در محل شهرداری مشهد افزود: چهره شهر کهنه، فرسوده و نازیباست و نیاز دارد با نوسازی شخصیت و هویت آن آشکار شود. وی افزود: این کارشناسان تمام محورهای شهر را بررسی و نارسایی های هر بخش را ثبت نموده و برای اصلاح آن برنامه ریزی می کنند. پژمان میدان ملک آباد را از میادین زیبا دانست و اظهار داشت: معابر آن نیز به لحاظ ترافیکی از شریان های اصلی شهر است که تخریب آن نازیبایی هایی را به وجود آورده است.

وی از انتخاب مشاوری برای طراحی حدفاصل ملک آباد تا تقی آباد خبرداد و تصریح کرد: امسال با تجهیز مصالح، معابر و مبلمان شهری در این بخش اصلاح می شود. شهردار مشهد اظهار امیدواری کرد: با استفاده ازآسفالت پلیمری زیرساخت های شهر را اصلاح کنیم. مدیر فنی و عمران شهرداری مشهد از بازسازی نهر قدیمی گناباد به طول ۹/۳ کیلومتر در مشهد خبر داد. علی ریحانی گفت: بازسازی این نهر در دو فاز و با ۱۰ میلیارد ریال اعتبار اجرا می شود. وی افزود: فاز یک این پروژه از تقاطع ۷۵ متری میثاق تا انتهای بلوار شاهد توسط منطقه ۱۰ به صورت خاکی در دست اجراست. ریحانی فاز دوم پروژه را از انتهای بلوارشاهد تا کال چهل بازه به طول ۱ کیلومتر دانست و اظهار داشت: این بخش به صورت بتنی طراحی شده که در سالهای جاری اجرایی می شود. وی اظهار امیدواری کرد: این پروژه سال آینده مورد بهره برداری قرار گیرد.

 

+ نوشته شده در  شنبه نهم شهریور ۱۳۸۷ساعت ۷ قبل از ظهر  توسط محمّد احمدوند -- Mohammad Ahmadvand  | 

 

خبرگزاري جمهوري اسلامي  :


کارشناس امور مساجد کشور و رییس موسسه مساجد گفت: ایران دارای غنی ترین هویت معماری مساجد در جهان است.
حجت الاسلام محمدتقی قرائتی روز جمعه در حاشیه برگزاری نشست قرآنی هیات باب الحوائج شهرکرد در گفت وگو با ایرنا افزود:در تنوع معماری مساجد هیچ کشوری همانند ایران نیست، اما این معماری در مساجد کشور روبه فراموشی است و ایران از نظر تنوع معماری جایگاه خود را درصورت بی توجهی در آینده از دست می دهد.
قرائتی تاکید کرد: هم اکنون برخی کشورهای غیراسلامی و حتی کشورهای اسلامی اقدام به تهیه اطلس معماری مساجد ایران کرده اند، اما این اطلس هنوز در ایران تدوین نشده است.
وی تاکید کرد: سازمانهایی مانند سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری که بودجه کافی دراختیار دارند باید اقدام به تهیه اطلس مساجد کشور کنند.
کارشناس امور مساجد گفت: هم اکنون سرانه خاصی برای مساجد کشور وجود ندارد و باید بیش از ‪ ۲۵۰‬هزار مسجد در کشور احداث و بنا شود.
قرائتی اظهار داشت: درحاضر حاضر تنها کمتر از ‪ ۵۰‬هزار مسجد در ایران وجود دارد.
به گفته وی، در محله ها و خیابان هایی که بیش از ‪ ۴۰‬مسجد نیز وجود داشته باشد، مردم با این حال در مساجد شرکت می کنند و در هر ‪ ۵۰۰‬متر در شهرهای کشور به یک مسجد نیاز است.
با حضور رییس موسسه امور مساجد کشور نشست قرآنی باب الحوائج شهرکرد در حسینیه اعظم شهرکرد در آستانه ماه مبارک رمضان با حضور نماینده ولی فقیه در چهارمحال و بختیاری و امام جمعه شهرکرد، مدیرکل اوقاف و امورخیریه استان برپا شد.

 

+ نوشته شده در  شنبه نهم شهریور ۱۳۸۷ساعت ۷ قبل از ظهر  توسط محمّد احمدوند -- Mohammad Ahmadvand  | 

 


 

serin.blogfa.com _ Milad Tower

 معاون فنی عمرانی شهرداری تهران از افتتاح و بهره‌برداری قطعی برج میلاد در 10 مهر سال جاری خبر داد.
 
احمد دنیا مالی در گفت‌وگو با فارس افزود: برج میلاد به سرعت آماده بهره‌برداری می‌شود و در قسمت پایانی كار هستیم.

معاون فنی عمرانی شهرداری تهران ادامه داد: یكی از پیچیده‌ترین پروژه‌های مهندسی كشور به دست مهندسان ایرانی ساخته شده است.

وی افزود: مردم با بازدید از این پروژه خواهند دید كه چه كار بزرگی در این مجموعه انجام شده است.

 

serin.blogfa.com _ Milad Tower

 

به نقل از فارس، بخش‌هایی از فاز اول پروژه مركز ارتباطات بین‌المللی تهران نظیر سالن همایش‌ها، مورد بهره‌برداری نهایی قرار گرفته و برج میلاد نیز انجام وظایف مخابراتی خود را آغاز كرده است.

رضا میرصادقی، مدیر عامل شركت یادمان سازه در خصوص علت تأخیرهای به وجود آمده در بهره‌برداری نهایی از فاز اول پروژه برج میلاد گفت:‌ براساس گزارش تهیه شده 87 درصد تأخیر در كار مربوط به عوامل بین‌المللی و فسخ یك طرفه قراردادهای طرف خارجی و 13 درصد باقی‌مانده شامل شرایط خاص آب و هوایی زمستان سال گذشته و سایر عوامل بوده است كه قبلاً به مردم‌ اعلام شده است.

 

serin.blogfa.com _ Milad Tower

 

به گفته وی،‌ شرایط بین‌المللی و تحریم‌ها اگر چه مانع اجرای تعهد زمانی شده است اما زمینه نوآوری و شكوفایی‌های متعدد و بروز خلاقیت‌هایی ایرانی را فراهم آورد و به رغم تمامی تحریم‌ها، امروز برج میلاد نه تنها نمادی برای تهران كه نمادی از همت و تلاش مهندسان ایرانی است و تحریم‌ها توان مهندسی كشور را بالا برده است.

مدیر عامل شركت یادمان سازه درباره شروع به كار فاز دوم پروژه مركز ارتباطات بین‌المللی تهران نیز گفت: كار ساخت فاز دوم این پروژه كه شامل هتل 5 ستاره، مركز تجارت جهانی و مراكز اداری و عمومی است، به طور رسمی امسال آغاز شده و مهندسان در حال تكمیل نقشه‌ها و تأمین تجهیزات برای شروع كار ساخت هستند.

 

serin.blogfa.com _ Milad Tower

serin.blogfa.com _ Milad Tower

 

+ نوشته شده در  شنبه نهم شهریور ۱۳۸۷ساعت ۶ قبل از ظهر  توسط محمّد احمدوند -- Mohammad Ahmadvand  | 

 

باز هم مقاله ای که توسط سرکار خانم محمدنیا تهیه شده است. ضمن تشکر فراوان از ایشان، شما را دعوت به مطالعه میکنم :

اشکال استفاده از آب در معماری و شهرسازی به ۵ دسته تقسیم می شود که عبارتند از:

 

۱) بستر مجموعه:

در این شکل استفاده از آب اجناسی مثل پل ها و بنا های پیشرفته در آب و یا جزایر و شبه جزایر تبدیل به یک نقطه ی کانونی و فضای فعالیت می شوند٬ به طوری که آب کل زمینه است نه این که فقط جزئی از آن باشد.  

                   

۲) ستون فقرات:

در مورد این شکل استفاده از آب می توان رودخانه هایی که از درون شهر ها می گذرند٬ کانال های مصنوعی و جوی ها را نام برد. این شکل استفاده از آب می تواند مردم را به فضای مشخص شده ای هدایت کند و در ضمن می تواند عامل جدا کننده بین اعضا مختلف یک مجموعه باشد.

 

                 

۳) قطب یک مجموعه:

در این حالت آب عنصر فعال مجموعه است و فوراْ جلب توجه کرده و مردم را به سمت خود دعوت می کند.

 

                 


۴) دریاچه های مصنوعی:

در واقع همان حوض ها و حوضچه ها هستند که تنوع قابل توجهی در طرح این دریاچه ها به چشم می خورد.


                 


۵) محیط آبی:

این طرز استفاده از آب در رنسانس و باروک در فرانسه و ایتالیا به اوج خود رسید و به طور کلی در این حالت از آب در طراحی فضاها استفاده می شود. اولین مکانی که در آن از آب به این شکل استفاده شد٬ پرتلند آمریکا بود که یکی از کاملترین آبنماهای شناخته شده در آمریکا است.

  ــ در اینجا به بررسی هنر معماری سنتی و نقش آن در مدیریت آب می پردازیم.

در گذشته آب نقش بسزایی در اختراع و به وجود آمدن یک سری فضاها داشته است. به عنوان مثال برای هدایت آب از یک مکان به مکان دیگر٬ قنات ابداع شد و به همین ترتیب بناهای دیگری نیز به وجود آمد که در زیر به بررسی مختصر نمونه هایی از آن می پردازیم.

۱) قنات:قنات اختراع ایرانیان است و ده ها قرن هم قدمت دارد. اجداد ما آب های شیرین دامنه ی کوهستان را با کمک فن قنات سازی که شیوه ی ابداعی خودشان بوده به حاشیه ی کویر ها می برده اند. قنات به یک رشته چاه که آب یک مادر چاه عمیق را برای شرب و کشت و کار به سطح زمین می رساند٬ گفته می شود. قنات اختراع ایرانیان برای غلبه بر خشکسالی بوده است.

                  

                 


۲) یخچال: این بناها سازه های ساده ی خشت و گلی هستند که در دو فاصله ی کوتاه از سال فعال بوده اند. یکی چله ی تابستان و دیگری چله ی زمستان. در زمستان برای انبار کردن یخ و در تابستان فرح بخش و گوارای وجود بوده اند. یخچال ها از سه بخش تشکیل شده اند:

الف) حوض یخ بند که یک محوطه ی مستطیل شکل بزرگ با عمق کم است و در قسمت شمال ساختمان ساخته می شود به طوری که از جهت های شرق٬ غرب و جنوب با دیوارهای بلند احاطه شده است تا سایه های دیوار بر سردی هوا در زمستان بیافزاید.

ب) مخزن یخ که محلی است برای انبار کردن یخ در زمستان و قیفی شکل می باشد. مخزن یخ در داخل زمین کنده می شود. جدار این مخزن کاهگلی است و عمق آن به حجم یخ مورد نیاز بستگی دارد.

ج) گنبد بزرگ که اصلی ترین بخش ساختمان است و روی مخزن قیفی یخچال را همین گنبد مخروطی شکل می پوشاند. این گنبد دارای دیوارهای زخیمی است که از یخ ها نگهداری می کنند.

 

                   

۳) آب انبار:عمارت های قدیمی هستند که در نسل جدید مورد بازدید قرار می گیرند. این بنا شامل یک مخزن هدایت و بادگیر خنک است و توسط یک شیر و با طی کردن پله های متعدد٬ توسط کوزه ها و صبوها که مردم در آب انبار آن ها را پر از آب می کرده اند٬ آب به منازل و مغازه ها منتقل می شده است.

 


                   

 

 

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و نهم مرداد ۱۳۸۷ساعت ۷ قبل از ظهر  توسط محمّد احمدوند -- Mohammad Ahmadvand  | 

 

تایمز، تلفیق ثروت و تجمل در هیچ جای دنیا بهتر از خاورمیانه مشخص نیست. سردمداران نفت دنیا با میلیاردها دلار ثروت شان به ساخت بناهایی به یادماندنی روی آورده اند. اكنون در خاورمیانه قصرهای طلایی جای خود را به آسمانخراش ها و هتل های هفت ستاره زیر آب داده اند. موزه هنرهای اسلامی دوحه یك سمبل جدید ملی در قطر و نشانه یی در میان كشورهای حاشیه خلیج فارس به شمار می آید. موزه هنرهای اسلامی دوحه بدون شك بهترین موزه یی است كه به تازگی در دنیا ساخته شده است.
ایم پی معمار برجسته چینی - امریكایی و طراح این هرم شیشه یی لوورمانند تصمیم گرفت در آخرین پروژه بزرگش و در سن 91 سالگی ساخت موزه هنرهای اسلامی دوحه را برعهده بگیرد. البته به این شرط كه جزیره یی برای این كار در اختیارش گذاشته شود و بنایی كه او می سازد با هیچ بنای دیگری احاطه نشود. در نهایت پافشاری های «پی» جواب داد.
   
زمانی كه به محل بنای این موزه نزدیك می شوید ساختمان 37161 مترمربعی آن به شدت شما را تحت تاثیر قرار می دهد. البته به لطف الگوی هندسی اسلامی و معماری عربی ساختمان موزه این تاثیر به مذاق بیننده خوش می آید. پرده یی شیشه یی به ارتفاع 45 متر كه دریای آبی در آن انعكاس می یابد زیبایی این بنا را دوچندان كرده است.
گالری های این موزه با خوش نویسی، كاشی ها و سرامیك هایی از قرن هفتم به این طرف تزئین شده است. به گفته الیور واتسون گنبد نقره یی این موزه یكی از استثنایی ترین فضاهای خلق شده در دنیای معماری است. این موزه قرار است در ماه نوامبر افتتاح شود و در نقشه هنری دنیا خودی نشان بدهد. اما این پروژه اهمیتی ماورای معماری مدرن و هنر اسلامی دارد. این موزه می تواند اولین قدم در انقلاب فرهنگی برای تغییر هنر در سراسر كشورهای حاشیه خلیج فارس باشد.
شیخ های اصلاح طلب در طول دهه گذشته از ثروت خود برای تبدیل شهرهای سنتی شان به شهرهایی با استانداردهای مدرن جهانی مایه گذاشته اند. آنها اكنون به دنبال به دست آوردن چیزی هستند كه با پول نمی توان آن را خرید. شیخ های عرب در حال حاضر به دنبال فرهنگی جدید هستند. حاكمان قطر، دوبی و ابوظبی 100 میلیارد پوند صرف گالری ها و موزه های مدرن خود كرده اند. امیر قطر شیخ حمدبن خلیفه آل ثانی علاوه بر ساخت موزه اسلامی دوحه ساخت چهار موزه جدید دیگر را هم در نظر دارد. او در نظر دارد موزه ملی قطر را با كمك ژان نول معمار مدرنیست فرانسه بسازد. این در حالی است كه مقامات ابوظبی قصد دارند با صرف 20 میلیارد پوند در جزیره صعدیات نمونه قرن بیست و یكمی اهرام مصر را بسازند.
آنچه مسلم است شیخ های عرب معتقدند با تلفیق طلای سیاه و معماری غربی می توانند یك واحه فرهنگی در بیابان های دنیای عرب بسازند و هدف بلندمدت آنها هم احتمالاً تبدیل حاشیه خلیج فارس به پیوندی میان شرق و غرب و استفاده مالی و تجاری از این مساله است.
در شرایطی كه قیمت نفت در اوج قرار دارد این خرج ها برای دنیای عرب چندان هم هزینه گزافی نیست. اما سوالی كه در اینجا مطرح می شود این است كه آیا این موزه ها می تواند افراد محلی و بازدیدكنندگان بین المللی را به خود جلب كند؟ یا اینكه همانند قصرهای طلایی شیخ های عرب كه در طول دوره قبلی افزایش بهای نفت ساخته شد، بی مصرف باقی خواهند ماند.
حامیان این پروژه ها به خوبی می دانند جذب توریست های غربی برای دیدن این موزه ها و گالری ها كار بسیار دشواری است. چرا كه توریست ها احتمالاً علاقه یی به مسافرت با خطوط هوایی كه حتی نمی توانند نام آن را تلفظ كنند یا حضور در شهرهایی كه حتی نامی از آنها در نقشه دیده نمی شود ندارند. این یكی از دلایلی است كه قطر و ابوظبی پول فراوانی را برای ساخت این بناها صرف كرده اند. در هر حال بناهای مدرن ممكن است در صحراهای عربستان سر به آسمان بكشند اما باید دید آیا هنر مدرن هم در فرهنگ این ناحیه جایی برای رشد خواهد داشت؟
  

منبع : مینا شرفی٬ روزنامه اعتماد

 

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و نهم مرداد ۱۳۸۷ساعت ۰ قبل از ظهر  توسط محمّد احمدوند -- Mohammad Ahmadvand  | 

 

اولین همایش بهسازی و نوسازی بافتهای فرسوده شهری آذرماه ۱۳۸۷ توسط شرکت عمران و بهسازی ایران با همکاری دستگاههای دولتی، عمومی و بخش خصوصی در شهر مقدس مشهد برگزار خواهد شد. برای اطلاعات بیشتر٬ لطفاْ روی لینک زیر  کلیک کنید :

 

 ورود به سایت

 

www.serin.blogfa.com - برای بزرگ شدن تصویر، کلیک کنید

 

 

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و هفتم مرداد ۱۳۸۷ساعت ۷ قبل از ظهر  توسط محمّد احمدوند -- Mohammad Ahmadvand  | 

 

قابل توجه عکاسان معماری : "مسابقه عکاسی"

 

دفتر آرمان شهر حوزه هنری با همکاری خانه عکاسان ایران، سازمان زیباسازی شهر تهران و سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، در راستای اهداف خود و به منظور توسعه کمی و کیفی گرایش عکاسی معماری، مستندسازی میراث بصری و تقدیر از آفرینندگان این تصاویر مسابقه عکاسی معماری را با موضوع "معنویت در معماری" برگزار  می کند.

 

اهداف:

- کنکاش در آثار بجا مانده از معمار معنوی

- بررسی تأثیـر فضای معنوی معماری بر انسـان

- معرفی ارزشهای معنوی موجود در فضاهای معماری

- شناخت و معرفی علل ایجاد محیطی معنوی در کالبد فضا

 

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و هفتم مرداد ۱۳۸۷ساعت ۷ قبل از ظهر  توسط محمّد احمدوند -- Mohammad Ahmadvand  | 

این هم مسابقه عکاسی معماری که برگزار کنندگان فراموش کردند جوایز و داوران رو معرفی کنند...! 
 
 
انعكاس دهنده خبر: وبلاگ معمار
 
  
   معاونت شهرسازي و معماري وزارت مسكن و شهرسازي در راستاي تحقق اهداف و وظايف قانوني در زمينه ترويج اصول معماري ايراني – اسلامي (بومي) نخستين دوره مسابقه عكس « معماري خوب » را با شرايط زير برگزار مي‌نمايد:

1. اين مسابقه منحصراً براي معرفي بناهاي مسكوني ( ويلايي يا آپارتماني ) كه طي 30 سال اخير در كشور ساخته شده‌اند ، اختصاص دارد .

2. در اين بناها بايستي مسائل اقليمي مورد توجه قرار گرفته باشد .

 

3. در ساخت آن و بويژه در نماهاي اصلي آن ، از مصالح بوم آورد ( محلي ) استفاده شده باشد .

4. در بيننده احساس تعلق مكاني ( هويت ) به شهر و منطقه را القا كند .

5. ترجيحاً عكسها توسط مهندس طراح بنا و يا به سفارش او تهيه شده باشد .

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و هفتم مرداد ۱۳۸۷ساعت ۵ قبل از ظهر  توسط محمّد احمدوند -- Mohammad Ahmadvand  | 

 

 

فرهنگستان هنر جمهوری اسلامی ایران به منظور گسترش برنامه‌های علمی و پژوهی در جامعه هنری ایران و پرداختن به مباحث بین‌رشته‌ای هنر، دومین همایش سینما و معماری را 28 و 29 آبان‌ماه 1387 برگزار می‌كند.

 

محورهای پژوهشی

چارچوب كلی همایش، بررسی نسبت و داد و ستد سینما و معماری و انواع پیوندهایی است كه بین این دو به صورت ماهوی،‌ فنی،‌ ابزاری و یا كاربردی، برقرار می‌شود. برای ایجاد آمادگی ذهنی بیش‌تر،‌ سرفصل‌های پیشنهادی همایش به قرار زیر اعلام می‌شود:

  -         مكان در سینما و معماری

  -         زمان در سینما و معماری

  -         هویت مكان و نقش آن در ساختارهای سینمایی

  -         سینما و معماری؛ شكل‌گیری خاطره‌های جمعی و تاریخی

  -         تشابه سینما و معماری؛ مفهومی

  -          معماری و سینما؛‌ بازتاب تاثیرگذاری یك روحیه و حال و هوا

 

*  در این همـایش تاكیـد بـر درون‌مـایه زنـدگی شهـری از نگاه سینمـا و معماری  خواهد بود. 

 

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و دوم مرداد ۱۳۸۷ساعت ۱۷ بعد از ظهر  توسط محمّد احمدوند -- Mohammad Ahmadvand  | 

 


 

روند طراحی

 

 

فرایند طراحی یک معمار شامل تعداد زیادی تصمیم ها و مراحل تکامل آن هاست که در نهایت مفهومی خیالی متولد شده از یک سری واقعیت هاست که در آینده قرار است توسط معمار تحقق پیدا کند. این مفهوم خیالی بر گرفته از یک سری مسائل خاص مانند الزامات فرم، عملکرد، فن آوری، زیست شناسی، بوم شناسی و مقررات دولتی به واسطه ی ترسیمات، گام به گام به طرح نزدیک می شود. سه دسته اصولی که در طراحی اهمیت زیادی دارند عبارتند از:

۱) مثلا می توان فرم یک ساختمان یا توزیع فضا را  در ابتدا به وسیله ی ملاحظات عقلی مثلا قواعد سازه، استانداردهای سرویس و یا نیاز های استفاده کننده تعیین کرد. این نوع اصول را اصول عقلی می نامند. این اصول از سال ۱۹۴۵ تا ۱۹۶۰ نفوذ زیادی در معماری داشته است.

۲) در این دسته اصول با فرم هایی که تکمیل شده اند سر و کار دارند. این اصول از آثار نماد سمبلیک عناصر معماری بر روی مشاهده گر  است که در کارهای معماران دهه های اخیر اهمیت خاصی داشته است. همچنین این اصول نتایج روان شناسی خاصی دارد.

۳) اصول دیگر نیز برای ایجاد واکنش های خاص روانی در افراد وجود دارد. این اصول که اصول روان شناسی نامیده می شود می تواند استفاده کننده را در روند طراحی دخالت دهد.

 

یکدست کردن طرح

 اگر چه ارزیابی گزینه ها به ما در انتخاب بهترین روند طراحی کمک می کند، ولی بسیاری از پدیده های مناسب، زمانی شکل می گیرد که طراح سعی در جای دادن ایده ها در کنار هم (در طرح خود) داشته باشد. هنگامی که بر روی تمامی اجزای طرح کار می شود٬ بسیاری از ترکیب ها دوباره طراحی می شود. حتی در مرحله ی تکمیلی و پایانی طرح، نیز ممکن است اصلاحاتی بر روی آن انجام گیرد. طراح به تأکید در تمام قسمت های طرح خود کنکاش می کند و در نهایت٬ اسکیس ها در ابعاد، شکل و دیدگاه طراحی در موقعیت ویژه تری قرار می گیرند.

 

جزئیات 

در بعضی از مراحل طراحی، معمار باید از واقع گرایانه بودن کانسپت های طرح مطمئن شود که آیا اجزای طراحی شده امکان ساخت دارد؟ آیا این اجزا بر یکدیگر منطبق می شوند؟ اسکیس جزئیات، به نوعی طرح را زیر میکروسکپ قرار می دهد. تغییرات روند طراحی و ساختمان سازی، کاملا واضح و آشکار است. در هر مرحله، کارگزاران بیشتری دخالت دارند. سه وضعیت مهم در معماری، این شبکه ی پیچیده ی کارگزاران و فعالیت ها را تحت پوشش قرار می دهد که عبارتند از:

۱) تغییر در کانسپت کار فرما

۲) گسترش«گروه طراحی» 

۳) افزایش تعداد و پیچیدگی عواملی که روند طراحی و ساخت و ساز را تشکیل می دهند.

 

 

نمونه ی یک روند طراحی

 علاوه بر طراح و آنچه طراحی می شود، هدف دیگری نیز وجود دارد که عبارتست از: تبدیل برنامه ی کارفرما به یک ساختمان خاص یا آنچه پاسخگوی نیاز او باشد. در تمرین معماری این امر مستلزم برنامه ریزی ساختمان، طراحی شماتیک، طرح اولیه، گسترش طرح، اسناد پیمان، طرح های نهایی قابل عرضه و اجرا، و ساخت و ساز می باشد. مسائلی که در هر یک از این مراحل باید حل شود، روند حل مسأله ی بسیار مؤثری را از جانب معمار می طلبد. شیوه های مناسبی برای روند طراحی(حل مسأله) وجود دارد که در اینجا به شیوه ی پنج مرحله ای اشاره می کنیم:

۱) تعریف مسأله

۲) گسترش گزینه ها

۳) ارزیابی

۴) انتخاب

۵) ارتباط

 

ارتباط در روند طراحی

 هر یک از مراحل روند طراحی، نوعی وظیفه ی ارتباطی است که در آن٬ یک تعریف به نوع دیگری متناسب با مرحله ی بعدی این روند تبدیل می شود. در طراحی شماتیک٬ نمودار ها و نوشته هایی که مسأله ی طراحی را تعریف می کند، به اسکیسی تبدیل می شود که طرح های ممکن را به گونه ای تعریف می کند که منجر به تصمیم گیری کارفرما شود. در مرحله ی دیگر پیمان کارانترسیمات جزئیات طرح معمار را به ترسیمات نهایی قابل عرضه و اجرا تبدیل می کنند. با نگاهی به این جریانات طراحی، طراحان وظایف چندگانه ی مدیریت اطلاعات را از طریق به کارگیری ارتباطات گرافیکی سازمان دهی می کنند.

اطلاعات به دست آمده، به صورت کدهای خلاصه ی زبان گرافیکی تبدیل شده، محدودهی وسیعی از متغیر ها را به جریان انداخته و تجزیه و تحلیل نتایج گوناگون را  گسترش می دهد. پس از پردازش اطلاعات، آن ها را به کد های زبان شفاهی و گرافیکی تبدیل می کنند تا در روند طراحی بتواند با مرحله ی بعد ارتباط بر قرار کند. نگرش دیگر به ارتباطات طراحی آن است که روند طراحی را روند تکراری تجربیات و مشاهدات محسوب می کنیم. در روش تجربی، طراحان از زبان گرافیکی استفاده می کنند که راه های تازه ای برای کاوش و تحقیق مطرح می کند، ولی در روش مشاهده، طراح ترسیمات یا نمودار هایی را به کار می برد که منجر به درک و ارزیابی نتایج آزمایش می شود

 

ایده (کانسپت)

در تمدن بشری، ایده نقش مهمی در تحولات جامعه و سطوح گوناگون ان از خود بروز داده است. سفر به کره ی ماه بدون داشتن ایده ای که نخستین بار ژول ورن بیان کرد، امکان پذیر نبود. اگر به پیرامون خود نگاهی بیندازیم، درمی یابیم که تمام اشیای زندگی ما در اصل بر اساس ایده های مشخص به وجود آمده اند. در تمجید از ایده سخنان زیادی گفته شده است از جمله این که: 

"ایده ی خوب را نمی توان خدشه دار کرد، درک ایده ها خود به طرح ایده ی جدید می انجامد"

ایده از کلمه ی یونانی به معنای دیدن مشتق شده است. به نظر جان لاک ایده از عملیات ذهن بر محسوسات پدید می آید. اطلاعاتی که حواس از جهان بیرون به دست می آورند نقش به سزایی در پیدایش و شکل گیری ایده دارند.

 

 

پیدایش ایده

لوکوربوزیه پنج مرحله ی دستیابی به ایده را اینگونه بیان میکند:

الف) نگریستن       ب) نظاره          ج) دیدن          د) تصور کردن           ه) خلق

کار اصلی معمار، یافتن جوهر منحصر به فرد هر پروژه و پرداختن به آن است و ازطریق آن ایده تولید می شود.

 

ارتباط ایده با کلام و نوشتار

معماری اصولا با مقولاتی نظیر فرم، رنگ، نور و غیره که هیچکدام نوشتاری نیستند، سر و کار دارد و توصیف یا تحلیل مقولات معماری با استفاده از نوشتار، خالی از دشواری نیست. ولی انچه مسلم استدانش معماری مانند بخش عظیمی از دانش بشری عمدتا از طریق نوشتار انتقال می یابد. معماری امروز بیش از پیش مبتنی بر روش هایی است که در اصل از ایده های مجرد نشأت  می گیرد. نوشتن لاجرم نه فقط یگانه وسیله ی انتقال ایده ها محسوب می شود بلکه یگانه وسیله ایست که با آن می توان افکار معمارانه را به نظم درآورد. در هر حال نوشته ی معماری وسیله ایست برای ایجاد ارتباط بین معماری و دیگر مقوله های فرهنگی.

 

 

گزینش ایده

معماری با بیشمار مسایل مختلف سر و کار دارد و طبیعی است که در آغاز کار یا در ضمن طراحی، ایده های فراوانی شکل بگیرد. مشکل اصلی بسیاری از طراحان اغلب این نیست که ایده ای ندارند بلکه این است که هزاران ایده دارند. ایده ی پروژه اغلب از طریق حذف حاصل می شود و وظیفه ی معمار شناسایی اصلی ترین مسایل و پاسخگویی به آن ها در درجه ی اول و پاسخگویی به بقیه بر اساس اولویت است در نتیجه ایده هایی که همواره از طریق انتخاب بهترین گزینه ها و تقویت ویژگی های اصلی ایده های انتخاب شده در طراحی به ثمر می رسند.

 

 

ایجاد فضاهای ذهنی بر اساس ایده

پس از انتخاب ایده که پیشتر گفته شد اغلب از طریق حذف صورت می گیرد، طراحی وارد مرحله ی خطیری با عنوان تبدیل ذهنیت به عینیت می شود. طراح بر اساس کیفیات ایده ی مورد نظر شروع به خلق فضایی ذهنی می کند. کار طراح از این پس شناخت زوایای متنوع فضای ذهنی تصور شده است. این شناخت از طریق پرورش ایده در ذهن و وضوح بخشی و آشکارسازی کمیات و کیفیات فضای ذهنی انجام می گیرد.

 

 

ایده های شکل دهنده

ایده ی شکل دهنده به عنوان مفهومی تلقی می شود که طراح به وسیله ی آن می تواند به طرحش شکل دهد یا آن را تحت نفوذ قرار دهد. می توان از این ایده ها برای سازماندهی تصمیم های مربوط به رعایت سبک و ایجاد آگاهانه ی فرم استفاده کرد. طراح با استفاده از جایگزین کردن یک ایده ی شکلدهنده به جای یک ایده ی دیگر طرحش را متمایز و شاخص می سازد. برخی از این ایده ها عبارتند از:رابطه ی پلان با مقطع و نما ــــ رابطه ی واحد و کل ــــ رابطه ی عناصر تکراری و مجرد ــــ الحاقی و حذفی تقارن و تعادل ــــ هندسه و شبکه ــــ الگو های سازماندهی ــــ گسترش ها ــــ تقلیل.

 

فرایند اکتشاف

برای معمار یا طراح فرایند اکتشاف شامل دو بخش ابداع و شکل گیری کانسپت است. ابداع در پایه ی اکتشاف، در جستجوی ایده ی اصلی برای پروژه است. شکل گیری کانسپت، برگرداننده ی اکتشاف به یک گرافیک یا به عبارت تحت اللفظی است که باید برای توسعه ی کامل پروژه یک مسیر مشخص کند.

 

 

شکل گیری کانسپت

کانسپت اولیه ساختار با دوامی است که طراحان معماری که برای بنا نهادن تشکیلات اساسی یک ساختمان و هدایت کل روند توسعه ی طرح از آن بهره می جویند. این نظام در بهترین نوع خود، موارد زیر را تأمین می کند:

۱) نخستین ارتیاط پاسخ طراحی با عوامل فرم (برنامه ریزی، اهداف، زمینه، سایت و...)

۲) محدود کردن مجموعه ی تصمیمیاتی که پایه و اساس مسیولیت های طرح است.

۳) نموداری از فعالیت های بعدی طرح به ترتیب ارزش ها و فرم های پیشنهادی.

۴) تصوری که خواسته ها را تحریک می کند، در تمامی افراد دیگر با فرایند طراحی، انگیزه ایجاد می کند.

این عمل معمولاْ با استفاده از بیان انتزاعی شکل می گیرد، مانند (ساختمان من یک پیچ است) یا (بنای ما روی شکاف پل زده است).

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و دوم مرداد ۱۳۸۷ساعت ۴ قبل از ظهر  توسط محمّد احمدوند -- Mohammad Ahmadvand  | 


 

 

      اتاق خواب یکی از مهم ترین فضاها در منازل مسکونی بشمار می آید. زیرا به طور متوسط ۳/۱ عمر انسان در اتاق خواب می گذرد و مکانی است که انسان بعد از یک تلاش روزانه آن را برای استراحت و آرامش خود انتخاب می کند. این بخش از خانه امکانات لازم برای زندگی شخصی را در اختیار افراد قرار می دهد. پس در طراحی ان باید دقّت کافی داشت. در اینجا به بررسی اجمالی مواردی که باید در طراحی اتاق خواب رعایت شود می پردازیم:

۱. محل استقرار؛ اولین موردی که در طراحی اتاق خواب باید به آن توجه شود، محل قرار گیری اتاق است. عرصه ی خواب شامل اتاق خواب بچه ها٬ اتاق خواب اصلی٬ اتاق مطالعه و گاه شامل اتاق خواب مهمان می شود. این بخش از خانه به عنوان خصوصی ترین و آرام ترین بخش خانه٬ ضمن نزدیکی به فضاهای خانوادگی مانند نشیمن و آشپزخانه معمولاً به صورت مستقل و دور از فضای پذیرایی مهمان طراحی می شود. بخش خواب باید در قسمت ساکت خانه و دور از صدای مزاحم طراحی شود و به حمام و سرویس دسترسی نزدیکی داشته باشد. اتاق های خواب بهتر است به بالکن و حیاط دسترسی داشته٬ آفتابگیر بوده و از دید و منظر خوبی برخوردار باشند و این که به خوبی تهویه شوند.

۲. اندازه ی اتاق خواب؛ اندازه ی اتاق خواب به وسیله ی ابعاد تخت خواب تعیین می شود. طراحی اتاق خواب باید به گونه ای باشد که حداقل ۶۰ سانتی متر و یا در حالت بهتر ۷۵ سانتی متر در اطراف تخت خواب فضای باز وجود داشته باشد. این مساله بسیار مهمّ است که به راحتی بتوان تخت خواب را مرتب نمود.
 
۳. چیدمان اتاق خواب؛ تختخواب ترجیحاً موازی با پنجره (برای خواندن و دیدن بیرون) باشد. همیشه باید یک پاتختی در سمت چپ و یکی در سمت راست تخت دو نفره وجود داشته باشد. البته وجود یک قسمت بلند در بالای سر که روی آن بتوان برای مطالعه چراغ دیواری نصب کرد مفید است. لازم به یاداوری است که برای افزایش نورکلی باید چراغ هایی پیش بینی شود. برای هر نفر باید حدوداً یک متر کمد در نظر گرفت. اگر فضای کافی در اتاق خواب وجود نداشته باشد این فضا می تواند در راهرو قرار بگیرد. محل تختخواب در یک اتاق می تواند یک اثر روانی در احساس راحتی شخص داشته باشد. یک شخص نترس در هر جایی از اتاق که بخوابد راحت است در حالی که یک شخص ترسو ترجیح می دهد که نزدیک دیوار بخوابد. چیدمان تخت خواب ها بر حسب آن که افراد دوست٬ برادر٬ خواهر یا مهمانند متفاوت و دارای اهمیّت است.

 

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه هفدهم مرداد ۱۳۸۷ساعت ۱۵ بعد از ظهر  توسط محمّد احمدوند -- Mohammad Ahmadvand  | 

 

هنر گوتیک :

هنر گوتیک در نیمه دوم قرن 12 میلادی پا گرفت و تا نیمه قرن 15 میلادی ادامه یافت. در همه کشورهای اروپایی در آغاز،شیوه نوینی از معماری کلیسایی که از آمیخته شدن  عناصر رومی وار با هلالی تیزه دار اسلامی بود بوجود آمد. نخستین اثر معماری گوتیک کلیسای دورام در انگلستان می باشد .

معماری گوتیک ، معماری 100 درصد تکنیکی است و فن بالایی را می طلبد .در این سبک نقش استاتیک در ساخت بنا ها بسیار مهم بوده است . حامیان این سبک ، کلیسا ها را برای نشان دادن به جهانیان با ارتفاع بسیار زیاد می ساختند و در انتهای این کلیسا ها برج های نوک تیزی می ساختند تا مرتفع تر نشان داده شوند. از ویژگی های دیگر آن گرایش به قرینه سازی است . یکی دیگر از خصوصیات این سبک استفاده از پنجره هایی در سطح های سنگی و دارای شیشه های رنگی به اندازه های بزرگ و بلند بر روی نمای اصلی می باشد.

در این سبک استفاده از سطوح قوسی و گنبدی  و ستون های مرکب به اهمیت نما می افزود . معماری گوتیک بر مبنای چلیپا شکل قرار داشت.

 

 


هنر باروک :

این شیوه در قرن های 16 و 17 میلادی رواج داشته که از ویژگی های این سبک اغراق در تزیینات و تصنع و تکلف در تزیینات نما  به طوری که هیچ جای نما خالی از تزیین نبوده است . معماران سبک باروک از نظر پلان به شکل بیضی بسیار علاقه داشتند . سبک باروک پویا و پر تحرک است ( بدلیل تزیینات زیاد) .

معماران معروف این سبک برومنی و برنینی بودند. از نظر شهر سازی در دوره رنسانس به پرسپکتیو شهری بسیار توجه می کردند و معمولا در وسط شهر ها میادین و مجسمه ها و چشمه هایی قرار می دادند تا همه نگاه ها به آن جلب شود. ولی در سبک باروک در وسط میادین یک کاخ قرار می دادند تا همه نگاه ها و پرسپکتیو ها به آن جلب شود.


 

+ نوشته شده در  سه شنبه هفدهم اردیبهشت ۱۳۸۷ساعت ۲۰ بعد از ظهر  توسط محمّد احمدوند -- Mohammad Ahmadvand  | 

 

 

 

برای ثبت نام لطفاْ اینجا را کلیک کنید.

 

 

 

+ نوشته شده در  دوشنبه شانزدهم اردیبهشت ۱۳۸۷ساعت ۱۷ بعد از ظهر  توسط محمّد احمدوند -- Mohammad Ahmadvand  | 

 

 

جهاد دانشگاهي استان كرمان و دانشگاه شهيد باهنر كرمان در نظر دارند در چارچوب تفاهم نامه همكاري علمي دانشگاه Surrey انگلستان يك دوره فشرده و كارگاه آموزشي توسط آقاي پروفسور هشيار نوشي، به مدت 2 هفته در محل دانشگاه شهيد باهنر كرمان برگزار نمايد. ارزش درس مزبور معادل 3 واحد براي دانشجويان كارشناسي ارشد و دكترابوده و از طرف معاونت آموزشي دانشگاه شهيد باهنر گواهي شركت در دوره، براي شركت كنندگان، صادر خواهد شد.
در ضمن دانش آموختگان رشته هاي ذينفع و علاقه مندان نيز مي توانند در دوره مزبور شركت نمايند و در صورت كسب حداقل امتياز آزمو ن نهايي گواهي شركت در دوره فوق صادر خواهد شد.
مشخصات دوره به شرح زير خلاصه مي گردد:
تاريخ شروع دوره: 21 ماه جاری
عنوان دوره :"سازه هاي فضاكار" - معادل 3 واحد ( 2 واحد تئوري 1 واحد عملي)
رشته هاي مجاز: عمران ، معماري ، رياضي و رشته هاي مرتبط
دوره فوق بصورت 4 ساعت تئوري و 6 ساعت عملي (كار با كامپيوتر در سايت) بصورت روزانه خواهدبود.

 

منبع : آرونا

 

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه دوازدهم اردیبهشت ۱۳۸۷ساعت ۱۷ بعد از ظهر  توسط محمّد احمدوند -- Mohammad Ahmadvand  | 

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران
سرويس: فرهنگ و هنر - هنرهاي تجسمي

 

با پيشنهاد وزارت مسکن و شهرسازي بيست‌و‌چهارم بهمن‌، سال‌روز وفات قوام‌الدين شيرازي به‌عنوان روز ملي معمار نام‌گذاري مي‌شود.

به گزارش بخش هنرهاي تجسمي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، فريدون رضوي‌کيا، رييس بنياد علمي پژوهشي معماري و شهرسازي ايران اعلام كرده است كه با توجه به نامگذاري روز سوم ارديبهشت‌ماه به‌عنوان روز ملي کارآفريني توسط هيأت دولت، ثبت روز مذکور که مصادف با بزرگداشت شيخ بهايي است، به‌عنوان روز ملي معمار منتفي است.

به‌گفته‌ي او با پيگيري‌هاي حوزه معاونت شهرسازي و معماري وزارت مسکن و نظر مساعد و تاييد نهايي مقام عالي وزارت، 24 بهمن ماه، سالروز وفات قوام‌الدين شيرازي معمار برجسته‌ي ايراني به‌عنوان روز ملي معمار به شوراي عالي انقلاب فرهنگي پيشنهاد شده و به‌زودي به‌صورت رسمي اعلام مي‌شود.

وي اظهار اميدواري کرد: با ثبت روز ملي معمار در تقويم رسمي کشور، مسؤولان به حرفه‌ي معماري و جايگاه آن توجه بيشتري داشته تا زمينه پيشرفت معماري ايران فراهم شود.

دبيرکل ستاد بزرگداشت روز معمار و هفته معماري در ادامه آمادگي اين ستاد براي برگزاري مجموعه برنامه‌هاي نکوداشت مقام معمار را اعلام و افزوده است: با هماهنگي صورت گرفته با روساي دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالي در سراسر کشور، يک نفر از معاونان يا اعضاي هيأت علمي دانشگاه به‌عنوان دبير کميته بزرگداشت روز ملي معمار منصوب شده است و با هماهنگي‌هاي انجام شده با وزارت علوم تحقيقات و فناوري، سازمان مرکزي دانشگاه آزاد اسلامي، سازمان نظام مهندسي ساختمان، دانشگاه پيام نور و دانشگاه جامع علمي کاربردي بودجه مناسبي از محل اعتبارات پژوهشي در نظر گرفته شده که پس از اعلام رسمي روز ملي معمار توسط شوراي عالي انقلاب فرهنگي پيگيري لازم جهت تخصيص آن به دانشگاهها و مراکز آموزش عالي به‌عمل خواهد آمد.

قوام‌الدين زين‌الدين شيرازي، معمار برجسته ايراني، در شيراز متولد شده و در سال 818 هجري قمري به‌دستور گوهرشاد بيگم، همسر شاهرخ ميرزا شروع به ساخت مسجد گوهرشاد در شهر مشهد مي‌كند.

بناي مسجد مذکور در سال 821 هجري قمري به پايان رسيده و قوام‌الدين شيرازي در سال 841 هجري قمري دارفاني را وداع مي‌گويد.

مسجد گوهرشاد در مشهد مقدس، مدرسه غياثيه خرگرد، بقعه تربت جام، مقبره الغ بيگ فرزند شاهرخ در سمرقند و مسجد گوهرشاد در هرات از آثار معماري اين هنرمند ايراني است.

لینک : http://www.isna.ir/Main/NewsView.aspx?ID=News-1117358&Lang=P

+ نوشته شده در  سه شنبه دهم اردیبهشت ۱۳۸۷ساعت ۲۰ بعد از ظهر  توسط محمّد احمدوند -- Mohammad Ahmadvand  | 

.

 

 

 

 سوم اددیبهشت ماه،روز معمار مبارک 


پوستر معمار را در اندازه ی بزرگ (۱۳۵۰*۱۸۰۰) در اینجا و در اندازه متوسط (۶۷۵*۹۰۰) در اینجا ببینید.

 

+ نوشته شده در  سه شنبه سوم اردیبهشت ۱۳۸۷ساعت ۱۵ بعد از ظهر  توسط محمّد احمدوند -- Mohammad Ahmadvand  | 

پرووژه درس طراحی معماری-کاردانی

موضوع : طراحی فرهنگ سرا

ماکتش رو هم ساختم٬ که البته چون خوب شد استاد مشیدی گفتند که بدمش به دفتر فنی فلق(اراک) 


 

Architecture Design

 


+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و دوم فروردین ۱۳۸۷ساعت ۱۹ بعد از ظهر  توسط محمّد احمدوند -- Mohammad Ahmadvand  | 

 


 

Church-Of-Light

 


+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و دوم فروردین ۱۳۸۷ساعت ۱۸ بعد از ظهر  توسط محمّد احمدوند -- Mohammad Ahmadvand  | 

 

 

زندگی نامه


او در ۱۲۹۹ در تهران به‌دنیا آمد. تحصیلات معماری خود را در دانشگاه تهران و دانشکده هنرهای زیبای پاریس (بوزار) انجام داد، وی هم اکنون در ونکوور کانادا زندگی می‌کند.
 

 

پیشینه معماری


وی زمانی استاد دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران و سه دوره رئیس این دانشکده بود. استاد «هوشنگ سیحون» نقاش و معمار ۸۶ ساله ایرانی، به مرد بناهای ماندگار معروف است آن هم به دلیل طراحی و نظارت بر ساخت آرامگاه بزرگانی چون خیام، کمال الملک، بوعلی سینا، نادرشاه افشار، کلنل محمدتقی خان پسبان و ده‌ها مقبره و آرامگاه دیگر، ضمناً وی طراح بنای موزه توس در سال ۱۳۴۷ و همچنین ساختمان بانک سپه در میدان توپخانه تهران نیز می‌باشد.

استاد سیحون نقش اندازی است که در دنیای ابعاد از معانی پر رمز و راز باطن سخن به میان می‌آورد و معانی و فلسفه نظری و وجودی بزرگانی که معمار و طراح آرامگاه هر یک از آنان بوده، در نقش مقبره شان متجلی نموده‌است. به عنوان مثال در ۱۳۳۸ آرامگاه حکیم عمر خیام را مبتنی بر اصول ریاضی و مثلثاتی خیام، محاسبه و طراحی کرده‌است.

او در کتاب «نگاهی به ایران» در مورد بنای آرامگاه نادر شاه افشار می‌نویسد: ماده اصلی ساختمان از سنگ خارای منطقه کوهسنگی مشهد، مشهور به سنگ هر کاره‌است، این سنگ یکی از مقاوم ترین سنگ هایِی ست که در ایران وجود دارد، او دلیل این انتخاب را اشاره به صلابت و عظمت نادر شاه افشار می‌داند». او در ادامه می‌نویسد: «شکل کلی و مقبرهٔ نادر به شکل شش ضلعی متناسبی ست که، شکلِ سیاه چادرهایی را تداعی می‌کند، دلیل این امر همین نکته‌است که نادر به جای کاخ در زیر چادر زندگی می‌کرد.
 

پیشینه نقاشی


در کنار معماری به نقاشی از مناظر و روستاهای ایران می‌پرداخت و نمایشگاه‌هایی از این آثار خود در ایران و در خارج از ایران برپا کرده‌است.


آثار وی در نمایشگاهی در دانشگاه ماساچوست در سال ۱۹۷۲ در کنار آثار هنرمندانی چون پیکاسو و دالی به نمایش درآمد. در این نمایشگاه تابلویی از کلافه‌های خط به نمایش گذاشت که در آن از خطوط موازی و پر پیچ و تاب که هیچ همدیگر را قطع نمی‌کنند، استفاده کرده بود. دانشگاه‌هایی مثل MZT، هاروارد، واشنگتن و برکلی مجموعه‌ای از نقاشی‌های او را گردآوری کرده و نگهداری می‌کنند.

همسر سابق وی معصومه سیحون نیز نقاش است و بیش از ۷۰ سال سن دارد و شگرد وی در کشیدن نقاشی‌های مدرن است.
 

 


برخی از آثار (معماری)


تصویر مقبره نادر شاهمقبره فردوسی بزرگ
آرامگاه فردوسی بزرگ
آرامگاه بوعلی سینا در همدان(۱۹۵۱)
آرامگاه خیام در نیشابور(۱۳۳۸)
آرامگاه و موزه نادرشاه در مشهد(۱۹۵۸)
آرامگاه کلنل محمد تقی خان پسیان
مقبره عباس میرزا و بعضی دولتمردان قاجار
آرامگاه کمال‌الملک در نیشابور
ساختمان بانک سپه در تهران
بنای موزه توس(۱۳۴۷)
مرکز فرهنگی یزد
 


 

آثار


آرامگاه فردوسی بزرگ
مجموعه فرهنگی باغ آرامگاه فردوسی در فاصله بیست کیلومتری شهر مشهد به طرف قوچان راه دو طرفه می‌شود و یکی از این راه‌ها به وسیله بلواری به نام پردیس به طول ۷ کیلومتر به باغ آرامگاه حکیم ابوالقاسم فردوسی می‌رسد. بنا به شواهد باستان شناسی این منطقه توس تاریخی است که در دوره اساطیری به دست توس پهلوان ایرانی بنا گذاشته شد.سراینده حماسه‌های بزرگ ایران نیز در همین نقطه به خاک سپرده شد. در سال ۱۳۰۳ هم‌زمان با برپایی جشن هزاره فردوسی قرار شد تا آرامگاه فردوسی به همت انجمن آثار ملی ساخته شود.

انجمن با جمع اوری اعانه از مردم کارهای آماده سازی برای ساخت بنایی در خور حکیم توس را آماده کرد. برای آغاز ساختمان باید محل دقیق مدفن فردوسی مشخص می‌شد. نخستین منبعی که از مدفن حکیم توس نام برده در چهار مقاله نظامی عروضی بوده که آن را جایی نزدیک، دروازه رزان توس در محل باغ خانوادگی او ذکر کرده بود.

در اردیبهشت سال ۱۳۰۵ ارباب کیخسرو شاهرخ برای تعیین مکان دقیق مدفن فردوسی راهی توس شد. با تحقیقات به عمل آمده مشخص شد باغ حاج میرزا علی قائم مقام نایب التولیه‌است. با همکاری مقامات استان سراسر باغ کاووش شد و در باغ تختگاهی یافتند که طولش شش متر و عرضش پنج متر بود و مدفن حکیم توس بود.

نقشه بنا را به اصرار انجمن شبیه آرامگاه کوروش توسط «آندره گدار» و پروفسور هرتسفلد طراحی شد و مهندس کریم طاهر زاده بر ان نظارت کرد. معمار ساختمان نیز حسین لرزاده بود. مساحت ساختمان ۹۴۵ متر بود و بهترین حجاران تصاویری از شاهنامه را بر دیوارهایش حک کردند. بنای آرامگاه در مهر ۱۳۱۳ به مناسبت جشن هزاره فردوسی افتتاح شد. این بنا در سال ۱۳۴۸ با طراحی که هوشنگ سیحون براساس آرامگاه کوروش انجام داده بود گسترش یافت و باغ اطراف آن به همراه موزه کنارش ساخته شد.

آرامگاه نادرشاه(۱۹۵۸)
قوام السلطنه در اواخر عهد قاجار (۱۲۹۶ خورشیدی) در محل یکی از مقابر ویران شده نادری آرامگاه جدیدی برای وی ساخت(۵۲) و استخوانهای او را از تهران به مقبره مزبور حمل کردند. این بنای جدید که در محل فعلی آرامگاه وی قرار داشت مدتی بر پا بود تا این که انجمن آثار ملی ایران در سال ۱۳۳۵ خورشیدی درصدد بر آمد آرامگاهی مناسبِ شأن نادرشاه برای وی در همان محل مقبره ساخته قوام السلطنه احداث نماید. این کار از سال ۱۳۳۶ شروع شد و در سال ۱۳۴۲ به پایان رسید.

مقبره کنونی نادرشاه واقع در ضلع شمال غربی چهارراه شهدا (نادری سابق) که پس از حرم حضرت رضا علیه السلام مهم‌ترین موضع توریستی ـ تاریخی شهر مشهد تلقی میشود، در باغی به مساحت ۱۴۴۰۰ متر مربع ساخته شده‌است. مقبره شامل سکویی دوازده پله‌ای، محل گور، پوششی خیمه مانند بر روی قبر، سکویی مرتفع در مجاور قبر با مجسمه نادرشاه سوار بر اسب و سه تن دیگر در پی او، یک غرفه فروش کتاب و دو تالار برای موزه‌است.

طراح بنا مهندس سیحون بود و مجسمه‌ها را هنرمند فقید ابوالحسن صدیقی ساخته‌است. مصالح مقبره عمدةً از سنگهای خشن و سخت گرانیت کوهسنگی مشهد است.

بعضی از قطعات سنگ بسیار بزرگ انتخاب شده تا تداعی کننده مقبره دوم ساخته خود نادرشاه باشد. پوشش مقبره کاملاً به مانند چادر عشایری است، که نادر در آن زاده و هم کشته شده‌است. پوشش دیوارهای داخلی مقبره نیز از سنگهای مرمر اُخرایی رنگ مراغه انتخاب شده تا قتل نادرشاه در داخل چادر را تداعی نماید.

از موقوفات کرامند نادری که از تصرف وقف خارج شده بود روستای دهشک در مجاور شهر تابران توس احیا شده و در اختیار موقوفه نادری قرار گرفته است(۵۳) که احتمالاً به زودی از محل در آمد آن به بخشی از نیّات واقف بر سر قبر وی عمل خواهد شد.

مجموعه باغ و موزه آرامگاه
ساختمان جدید آرامگاه نادر شاه افشار به گزارش میراث خبر در تاریخ ۱۲ فرودین ماه سال ۱۳۴۲ با حضور پهلوی دوم به همت انجمن آثار ملی در باغ نادری بازگشایی شد.

نادر شاه افشار فاتح دهلی در هنگام حیات خود دستور به ساخت آرامگاهی کوچک در بالا خیابان مشهد داد. این آرامگاه کوچک در سال ۱۱۴۵ هجری قمری در مجاور چهارباغ شاهی و روبروی حرم امام ضا از خشت و گل ساخته شد. موزه نادری در قسمت اصلی بنای یادبود آرامگاه افشار در ۲ تالار به منظور معرفی آثار تاریخی این دوره شکل گرفته‌است. این بنا به همت انجمن آثار ملی در سال ۱۳۴۲ خورشیدی توسط مهندس سیحون طراحی و ساخته شده‌است.

تندیس نادر شاه سوار بر اسب به همراه تنی چند از سربازانش بر فراز یک حجم سنگی مرتفع توسط مجسمه ساز شهیر ایرانی زنده یاد استاد«ابوالحسن صدیقی» ساخته شده‌است. تالار شماره ۱: این تالار به انواع سلاح‌های دوره افشاریه، تابلوهای نقاشی از نادر و صحنه‌های جنگ، وسایل سوار کاری مانند زین و برگ اسب از دوره افشاریه تا قاجاریه، چند نسخه خطی از جمله تاریخ جهانگشای نادری و دو شمشیر متعلق به نادراختصاص دارد که روی یکی کلمه«السلطان نادر» حک شده و روی دیگراین بیت شعر طلاکوب شده‌است: شاه شاهان نادر صاحب قران هست سلطان بر سلاطین جهان این شمشیر در دشت مغان به سال ۱۱۴۸ هجری در روز تاجگذاری نادر از طرف ملت ایران به وی هدیه شده‌است. تالار شماره ۲: این تالار در سال ۱۳۷۳ به مجموعه اضافه شد و در آن انواع سکه، ظروف و دیگر اشیای اهدای از دوره صفویه تا معاصر به نمایش در آمده‌است. همچنین در گوشه شمالی آرامگاه نادر آرامگاه محمد تقی خان پسیان سردار خراسان قرار دارد.

آرامگاه کمال الملک
در جوار آرامگاه عطار نیشابوری و در میان باغی در حومه شهر نیشابور واقع است و در سمت غرب آرامگاه خیام و به فاصله دو کیلومتری از آن واقع است. طراح این بنای یادبود استاد هوشنگ سیحون است.

این بنا در نقشه از دو مدول (پیمون) مربعی شکل تشکیل شده‌است و مستطیلی با تناسب ۱ بر ۲ را می‌سازند. اضلاع مربع در نما با یک قوس نیم دایره خود نمایی می‌کنند؛ حجم بنا از قوس‌هایی متقاطع که بر روی اقطار مربع زده شده‌اند پدید آمده که این فوسهای متقاطع، «تاق‌های چهاربخش» را که در معماری سنتی ایران بسیار دیده شده‌اند را تداعی می‌کنند و احتمالاً منبع الهام طراح نیز بوده‌است. طراح با بهره‌گیری خلاقانه از قوس و با پیچشی که در ایده کلی آن ایجاد کرده، به نتیجه‌ای ظاهراً متفاوت با هندسه‌ای پیچیده دست یافته‌است. این طرح مبتکرانه به مدد سازه پوسته‌ای بتنی اجرا شده‌است.

در بنای یادبود کمال الملک دو نوع قوس به شرح زیر دیده می‌شود. شش قوس نیم دایره نما که نسبت دهانه به ارتفاع آنها ۱ به ۲/۱ است، چهار قوس متقاطع که بر روی اقطار دیده می‌شوند.. لازم به ذکر است که در پایین قوس‌های اصلی نما از روبرو دو قوس کوتاه‌تر نیز وجود دارند که در واقع تلاقی قوس‌های متقاطع هستند. شاید بتوان گفت حجم کلی بنا از پوسته‌ای سه بعدی در فضا حاصل آمده‌است که در یک حرکت نرم دو نوع قوس یاد شده را به هم پیوند می‌دهند. این قوسها و پوشش آنها در بالا، اشکال هندسی مخروطی شکلی را بوجود آورده‌اند که ابتکاری هندسی بوده، اوج خلاقیت معماری را در بهره‌گیری از عناصر معماری سنتی ایران در ترکیبی جدید و موزون نشان می‌دهد. در این بنا نیز همانند آرامگاه خیام هندسه نقشی شایان توجه دارد و پیوند عمیق این بنا را با نظام معماری ایرانی برقرار کرده‌است.

تزیینات استفاده شده برای آرامگاه کمال الملک کاشی معرق است که نقوش آنها بسیار هنرمندانه بر روی سطوح منحنی نما بکار گرفته شده‌اند و به سمت خط تقارن قوس‌ها این نقوش کوچک و کوچک‌تر می‌شوند. به گفته طراح، کاشی معرق، معماری کاشان یعنی محل زادگاه کمال الملک را یادآور می‌شود. فرم کلی بنا و تزیینات و همچنین رنگ کاشی‌ها، هارمونی بس عجیب با بنای مجاور یعنی آرامگاه عطار دارد، بطوریکه شاید بازدید کننده در بدو ورود به باغ و در نگاه اول آندو را دو جزء از یک بنا درک کند!

سنگ مزار کمال الملک همچون سایر سنگ‌های مزاری که سیحون در آرامگاه ظهیرالدوله تهران طراحی کرده‌است، یکپارچه از سنگ گرانیت و با بافت خشن بوده، در قسمت بالای سنگ که مرتفع و زاویه دار تراشیده شده‌است، نقش برجسته‌ای از کمال الملک توسط شاگرد ایشان مرحوم استاد ابوالحسن صدیقی حجاری گردیده‌است.


برخی از آثار (نوشتاری)
کتاب نگاهی به ایران (مجموعه‌ای از نقاشی‌های سیاه قلم)برخی از آثار (نقاشی)
کلاغ پر
کنسرت(Concerto)، رنگ روغن (۱۹۹۸)
قلم و مرکب (۱۹۸۱)برخی از آثار(مجموعه آثار معماری و نقاشی)

Houshang Seyhoun, Half a century of activities in the world of Art and Architecture  منبع : ویکی پدیا (ویرایش جزیی مقاله)

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و یکم فروردین ۱۳۸۷ساعت ۲۲ بعد از ظهر  توسط محمّد احمدوند -- Mohammad Ahmadvand  | 

 

serin.blogfa.com

 

serin.blogfa.com

 

serin.blogfa.com

 

نام پروژه : Casa da Musica
نام مسابقه : Porto 2001
رتبه در مسابقه : مقام اول در سال 1999
مکان پروژه : پرتو - پرتغال
زیربنا : 22000 متر مربع
تالار کنفرانس بزرگ : 1300 جایگاه
تالار کنفرانس کوچک : 350 جایگاه
8 سالن تمرین موسیقی با امکانات ضبط، اتاق میوزیک، امکانلت آموزشی سایبر و VIP برای این ساختمان در نظر گرفته شده است.
و پارکینگ با گنجایش 600 اتومبیل (27000 متر مربع)
این ساختمان بیشتر برای برگزاری برنامه های موسیقی ساخته شده که سالن های میوزیک و تمرین آن از تجهیزات پیشرفته آکوستیک بهره می برند.

 

 

serin.blogfa.com

 

serin.blogfa.com

 

serin.blogfa.com

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و هشتم اسفند ۱۳۸۶ساعت ۱ قبل از ظهر  توسط محمّد احمدوند -- Mohammad Ahmadvand  | 

 


فارغ‌التحصیلان رشته معماری در نهایت می‌توانند در زمینه‌های زیر ایفای نقش كنند:
1- طراحی (تك بنا یا مجموعة زیستی كوچك)، از طراحهای اولیه تا مراحل اجرایی كار و طراحی اجزا عناصر تشكیل دهنده بنا.
2- رهبری و سرپرستی دفاتر مشاور معماری (مهندسی مشاور)
3- نظارت عمومی و عالی بر صحت انجام كار در عملیات اجرایی ساختمانی (مهندسی ناظر)
4- مدیریت و هماهنگی اجرایی پروژه‌های معماری (مدیریت پروژه)
 5- تأسیس و سرپرستی مؤسسات پیمانكاری و احداث ساختمان.
6- همكاری با كلیه متخصصینی كه كارشان با ساماندهی فضای زیست مرتبط است، مانند اكولوژیست‌ها، جغرافی دانان، اقلیم شناسان، برنامه ریزان اقتصادی و اجتماعی و. . . .
7- طراحی پارك‌ها و میادین شهری و محوطه سازی.
8- مشاركت در پروژه‌های برنامه ریزی و طراحی شهری و شهرسازی.
9- طراحی تك بناها در مقیاس كوچك و انجام دكوراسیون داخلی.
10- انجام كارهای پژوهشی و آموزشی در زمینه طراحی فضای زیست.


 مهندسی معماری:

 آشنایی با سیر هنرها 
 آشنایی با مبانی برنامه‌ریزی کالبدی 
 آشنایی با مرمت ابنیه 
 آشنایی با معرماری معاصر 
 آشنایی با معماری اسلامی 
 آشنایی با معماری جهان 
 اخلاق معماری 
 انسان، طبیعت، معماری 
 ایستایی 
 برداشت از بناهای تاریخی 
 بیان معماری   1
 بیان معماری   2
 تأسیسات مکانیکی 
 تاریخ شهرهای ایران 
 تاسیسات الکتریکی (نور و صدا) 
 تحلیل فضاهای شهری 
 تعمیر و نگهداری ساختمان 
 تنظیم شرایط محیطی 
 حقوق معماری 
 درک و بیان محیط 
 روستا   1
 روستا   2
 روش تحقیق 
 ریاضیات و آمار 
 زبان تخصصی 
 ساختمان   1
 ساختمان  و گزارش کارگاه 
 سازه‌های بتنی 
 سازه‌های نو 
 طراحی فنی 
 طرح معماری   1
 طرح معماری   2
 طرح معماری   3
 طرح معماری   4
 طرح معماری   5
 طرح نهائی 
 فرآیند و روشهای معماری 
 مبانی نظری معماری 
 متره و برآورد 
 مدیریت و تشکیلات کارگاه 
 مصالح ساختمانی 
 معماری جهان اسلام 
 مقدمات طراحی معماری   1
 مقدمات طراحی معماری   2
 نقشه برداری 
 هدسه کاربردی 
 هندسه مناظر و مزایا 
 کاربرد کامپیوتر در معماری 
 کارگاه مصالح و ساختنقشه کشی معماری


در رشته نقشه کشی معماری شما می توانید با مبانی هنرهای تجسمی، ترسیم فنی و نقشه کشی طراحی و درک تصاویر، حجم و ماکت سازی، متره و برآورد، کاربرد رایانه در نقشه کشی مبانی طراحی معماری، بناهای تاریخی، مواد و مصالح ساختمانی، نقشه برداری و ترازیابی با دوربین های نیوز آشنا می شوید اما برای درک بهتر با سبک و شیوه های معماری اسلامی ایران و جهان و بناهای تاریخی سایر ملل نیاز به مطالعه بصورت جدی وجود دارد که علاقمندان به این رشته ها باید جدای از مطالعه سفرهای درون کشوری نیز به مراکزی که مهد معماری اسلامی است مانند استان یزد، استان اصفهان، استان فارس نیز داشته باشند.

زمینه های شغلی رشته مذکور عبارت است از :


نقشه کش نقشه های اجرایی معماری
نقشه کش معماری داخلی
نقشه کش نقشه های سازه ای
نقشه کش کامپیوتری
کمک پژوهشگر معماری
کنترل کیفیت ساختمان
دفاتر مهندسین مشاور و طراح
مترور
نظارت بر امور زیبایی ساختمان
و ....

 

کاردانی معماری
بدیهی است كه معماری هر كشوری نماد تفكر ، فرهنگ و آداب و رسوم اصیل یك ملت منسجم است حركت كمال گرای معماری هیچ گاه متوقف نمی شود اما چارچوب خاصی را نیز به صورت اجبار تحمل نمی كند . این دوره کاردانی یکی از دوره های آموزش عالی است و هدف آن تربیت افرادی است که بتوانند فاصله تخصصی بین مهندس معمار و سطوح پائین تخصصی را در کارهای طراحی و اجرائی پر کرده و درزمینه طرح اجرای ساختمان دردفاتر فنی و کارگاه های ساختمانی دستیار مهندس معمار باشند .

 


آشنایی با معماری جهان 
آشنایی با طراحی معماری 
ایستایی   1
ایستایی   2
برآورد 
ترسیم فنی   1
ترسیم فنی   2
تعمیر و نگهداری ساختمان   1
تمرینهای معماری 
تنظیم شرایط محیطی   1
تنظیم شرایط محیطی   2
روستا   1
ریاضیات 
ساخت و ارائه   1
ساخت و ارائه   2
ساخت و ارائه   3
شناخت مواد و مصالح 
طراحی فنی ساختمان 
عناصر و جزئیات ساختمانی  1
عناصر و جزئیات ساختمانی  2
مدیریت و تشکیلات کارگاهی 
نقشه برداری 
هندسه   1
هندسه   2
کارورزی 


 
فارغ التحصیلان این رشته می توانند با آشنایی با الزاماتی که یک طرح در کار خود دارد از یکطرف و شناسایی زمینه های عملی و اجرائی کار ازسوی دیگر در زمینه کارهای ساختمانی انجام وظیفه نموده خلا تخصصی موجود را پر نمایند . فارغ التحصیلان این رشته در زمینه های زیر میتوانند ایفای نقش نمایند :
1. نظارت بر کارهای اجرائی ساختمانی و کمک به طراح در جهت صحت و دقت انجام کار.
2. کار در دفاتر معماری و کمک به طراح در جهت ارائه کار طراحی .
3. مدیریت کارگاههای کوچک ساختمانی.

 

 

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و هفتم اسفند ۱۳۸۶ساعت ۲۲ بعد از ظهر  توسط محمّد احمدوند -- Mohammad Ahmadvand  | 

 

فعلاْ فقط همین را بگویم :

 

گروه معماری زیگورات

 

Ziggurat Architecture Partner 

 

تا بعد

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و هفتم اسفند ۱۳۸۶ساعت ۱۵ بعد از ظهر  توسط محمّد احمدوند -- Mohammad Ahmadvand  | 

 

Norman Foster - serin.blogfa.com

 

1935   نورمن فاستر، در اول ماه ژوئن در شهر منچستر متولد شد.

1953  پس از اتمام دوره متوسطه، به صورت نيمه وقت و به عنوان منشی در تالار شهر منچستر شروع به کار کرد. سپس به خدمت سربازی رفت و در حين خدمت در نيروی هوايی، در زمينه مهندسی الکترونيک مهارت يافت و اطلاعاتی در مورد هواپيما کسب کرد. در نهايت، به دليل علاقه به هواپيماهای گلايدر به يک خلبان ماهر تبديل شد.

1955  پس از اتمام دوره دوساله سربازی، در دفتر دو تن از معماران منچستر مشغول به کار شد.

1956  با ثبت نام در دانشگاه معماری منچستر، به فراگیری دروس نسبتا سنتی ( در مقایسه با دروس و و رويکرد های متفاوت در انجمن معماران لندن و مدرسه ی معماری لیورپول ) پرداخت. با اين حال، در اين سال ها توانست مهارت های منحصر به فردی در زمينه ی فنون ترسيم و ارائه به دست آورد.

1959  در اين سال يکی از ترسيم های او به عنوان يک کار درسی، موفق به دريافت مدال نقره ای RIBA شد.

1961  او در اين سال ديپلم معماری و مجوز طراحی شهری خود را دريافت کرد. در همطن زمان، مدال هی وود و مدال برنز انجمن معماران منچستر به وی اهدا شد. علاوه بر اين، با قبولی در بورسيه ی تحصيلی انجمن ساختمان سازان، به فلاوشيپ هنری نايل شد. پس از آن برای گذراندن دوره دو ساله ی تخصصی در دانشگاه ييل به آمريکا رفت. وی در آنجا تحت تاثير پل رادولف، سرج چرمایف و وين سنت اسکالی قرار گرفت و در همين زمان با ريچارد راجرز ( که مانند خود او دانشجوی بورسيه بود ) و جيمز استرلينگ ( که برای مدت کوتاهی در همان مدرسه تدريس می کرد ) ملاقات کرد.

1962  فاستر مدرک فوق ليسانس معماری را با موفقيت دريآفت کرد. سپس گردش معماران را از سواحل شرقی ايالات متحده تا کاليفرنیا آغاز کرد و در اين سفر، روند توسعه ی معماری مدرن را از فرانک لويد رايت تا چالز آيمز بررسی و دنبال کرد.

1963  پس از بازگشت به انگلستان با همکاری ريچارد راجرز، گروه طراحی " گروه 4 " را در لندن تشکيل داد. ديگر همکاران آنها در اين گروه عبارت بودند از : سور راجرز، همسر ريچارد راجرز، و جورجيا والتون که با راجرز در انجمن معماران لندن تحصیل کرده بود. مدتی بعد، وندی چيزمن ( فارغ التحصیل مدرسه معماری بارتلت دانشگاه لندن که بعدها همسر فاستر شد ) نيز به آنها ملحق شد. البته از همان آغاز، عضویت جورجیا بالتون ( که دفتر اصلی او در هامپ استید بود ) حالتی ظاهری داشت و تاثير چندانی بر رابطه آنها نداشت.

1964  در اين سال با وندی چيزمن ازدواج کرد که ثمره آن، دو فرزند به نام های " تی " و " کال " است.

1966  در اين سال به عضويت انجمن معماران سلطنتی انگلستان در آمد.

1967  فاستر همراه با " گروه 4 " ساختمانی را طراحی کرد که وی را به شهرت جهانی رساند. اين ساختمان، کارخانه رليانس در سوئد بود که آخرين بنای ساخته شده توسط این گروه است زیرا اين گروه در همان سال منحل شد. سپس نورمن و وندی فاستر با هدف ايجاد يک مرکز برای طراحی و تحقيقات، دفتر معماری فاستر و همکاران را تاسيس کردند. در اين دفتر در مجاورت باغ کوونت قرار داشت.

1968  در حین طراحی پروژه تئاتر ساموئل بکت، با ريچارد با کمينيستر فولر آشنا شد که بعد ها، تاثير عميقی در انديشه و کارهای فاستر گذاشت. آشنايی، سر آغازی بود برای دوستی و همکاری طولانی پر ثمری که تا زمان مرگ اين استاد آمريکايی ( يعنی سال 1983 ) ادامه داشت.

1971  در اين دفتر معماری فاستر و همکاران به طبقه همکف ساختمانی در خيابان فيتزروی ( که فقط چند صد متر از برج اداره پست فاصله داشت ) منتقل شد. تجهيز و طراحی داخلی اين دفتر، بستری بود برای بررسی و آزمايش مفاهیم و مصالحی که بعده ها هسته اصلی فلسفه کار فاستر را شکل داد.

1974  فاستر به عنوان نايب انجمن معماری انتخاب شد. شرکت او که قبلا با يک شرکت نروژی به نام " شرکت خطوط کشتی رانی فرداولسن " همکاری داشت، دفتری در اوسلو تاسيس کرد و ابتدا کارهايی برای اين کار فرمای نروژی انجام داد ؛ سپس با کارفرماهای ديگر در نقاط مختلف کشور همکاری کرد.

1975  در اين سال، ساخت دفترهای شرکت بيمه ويليس، فابروداماس در ايپسوويچ به پايان رسيد و اين پروژه، شرکت فاستر را به شهرت جهانی رساند.

1978  ساخت مرکز های هنرهای تجسمی سانز بوری، آغاز مرحله ی مهم و درخشانی در زندگی حرفه ای او شد. پروژه های ارزشمند ديگری را برای او و همکارانش به ارمغان آورد.

1979  در اين سال شرکت بانکداری هنگ کنگ و شانگهای از وی دعوت کرد که همراه شش شرکت بين الملی ديگر، در مسابقه ای محدود با موضوع طراحی دفتر مرکزی اين بانک شرکت کند. با انتخاب طرح فاست به عنوان طرح برگزيده، اجرای اين پروژه به شرکت وی واگذار شد.

1980  فاستر در اين سال به عضويت انجمن معماران آمريکايی در آمد، علاوه بر اين، در همين سال دکترای افتخاری دانشگاه انجلیای شرقی به او اعطا شد. در بيست و چهارم ژوئن نيز، در مراسم اهدا مدال طلای سال 1980 به جيمز استرلين سخنرانی کرد.

1981  در اين سال با شرکت در مسابقه محدود طراحی ورزشگاه سرپوشيده فراکفورت آمين، جايزه طرح برگزيده را دريافت کرد. در همين زمان، معماری او در يکی از برنامه های مستند هنری BBC معرفی شد و مورد بررسی قرار گرفت.

1982  در اين سال، دفتر آنها به خيابان گریند پورتلند و در مجاورت دفتر های شرکت REBA منتقل شد. همچنين به عنوان يکی از اعضای هيئت علمی دانشکده صنعتی هنر لندن انتخاب شد.

1983  در اين سال، فاستر بالاترين رتبه اين حرفه را از آن خود کرد و " مدال طلای سلطنتی " رشته معماری را دريافت نمود. اين مدال، جايزه بين الملی ارزشمندی است که در سال 1848، ملکه ويکتوريا برای پيشرفت حرفه معماری در نظر گرفته بود. در مراسم  اهدا این جايزه، با کمينيستر فولر سخنرانی کرد. فاستر در اين سال به عضويت دانشگاه سلطنتی در آمد. پس از برگزاری يک مسابقه ی محدود با شرکت گروه منتخب معماران، از فاستر برای طراحی مرکز جدیدی برای BBC در منطقه ی پورتلند دعوت شد. اين مرکز در مقابل کليسای آل سولز اثر جان ناش قرار دارد.

1984  در مسابقه محدودی که شورای شهر نايمز برای طراحی يک مدياتک و مرکز هنرهای معاصر در آن شهر برگزار کرد، طرح فاستر برنده شد. در همين سال اتحاديه ی بين المللی معماران، جايزه آگوست پره را به وی اهدا کرد.

1986  دانشگاه بت، دکترای افتخاری علوم را به فاستر اعطا نمود. علاوه بر اين، وی در مراسم بازگشايی بنایيادبود اريک ليونز در RIBA سخنرانی کرد. در همين سال، دو نمايشگاه مهم از کارهای او برپاشد : يکی در انجمن معماران فرانسه در پاريس ( بازگشايی در ژانويه ) و ديگری در دانشگاه سلطنتی لندن ( بازگشايی در اکتبر ). وی جايزه موسسه طراحی ژاپن را به خود اختصاص دا. شرکت او نيز در همين سال در مسابقه تغيير شکل و بازسازی يک سايت 48 هکتاری در منطقه کينگزکراس در لندن برنده شد. اين پروژه، در نوع خود بزرگترين و وسيع ترين طرح شهر سازی در اروپا است و شامل تفکيک طيف وسيعی از عملکردهای مختلف می باشد. از جمله اين عملکردها می توان به ايستگاه تونل راه آهن متصل به پارک بزرگ اشاره کرد که اطراف آن از ساختمانهای مسکونی و اداری پوشيده شده است. اين پروژه و پروژه ی چهارراه پاترنوستر، آغاز مرحله جديدی از اجرای پروژه هايی در مقياس شهری بود. در سال بعد، اين شرکت طرح های شهری مختلفی برای شهرهای زير طراحی و اجرا کرد: کمبريج ( 1989 ) ؛ نايمز، کانس و برلين ( 1990 ) ؛ گرينويچ ( 1991 ) ؛ روتردام، لودن شيد و يوکوهاما ( 1992 ) ؛ بافت تاريخی چارترس، کورفو و ليسبون ( 1993 ). هم اکنون اين شرکت در حال انجام پروژه ای برای تغيير شکل و بازسازی قسمت وسيعی از مرکز شهر بارسلون است که مساحت سايت آن بيش از 220 هکتار است.

 

Norman Foster - serin.blogfa.com

 

1988  ظرفيت بالای اين شرکت باعث شد که بتواند به مجموعه ی وسيعی از برنامه ها و پروژه های کلان مقياس پاسخگو باشد. یکی از اين پروژه ها، برج مخابرات بارسلون است که به منظور آماده سازی شهر برای مسابقات المپيک در نظر گرفته شده است. نمونه های ديگر اين پروژه ها، مترو شهر بيلبائو، پل دره گذری در منطقه ی رنس در فرانسه و ايستگاه زيرزمينی کاناری وارف در لندن ( 1991 ) است.

1989  اين مصادف بود با فوت زود هنگام وندی ( همسر نورمن ) که آغازفعاليت حرفه ای نورمن همراه او بود و پس ازهمکاری در" گروه 4 " ، يکی از موسسان دفتر معماری فاستر و همکاران بود.

1990  سازمان حفاظت از محيط زيست انگلستان، ساختمان شرکت بيمه ويليس، فابر و داماس در ايپسوويچ ( 74-1973 ) را جزء ساختمان های ارزشمند ( از نظر تاريخی، معماری و سازگاری با محيط زيست ) اعلام کرد و مدال معتمدين RIBA را به نورمن فاستر اعطا نمود. در همين سال، فاستر عنوان " سر " گرفت. در اين زمان، دفتر معماری فاستر و همکاران ( که از اين پس دفتر معماری سر نورمن فاستر و همکاران ناميده خواهد شد ) به ساختمان نوسازی در کيلومتر 22 جاده ی هستار در نزديکی رودخانه تيمز نقل مکان کرد. در اين دفتر جديد، تمام عملکرد های گوناگون مربوط به کارگاه ماکت سازی و مصالح، بايگانی پرونده ها، کتابخانه و آرشيو فيلم های ويدئويی و عکس، همگی زير سقف گرد آمده اند.

1991  دانشگاه معماری فرانسه، به وی مدال افتخار اعطا کرد. در همين سال، چندين پروژه ی جديد و ارزشمند را به اتمام رساند ؛ از جمله فرودگاه استانزتد، مرکز تلويزيونی آی تی ان، نگارخانه های ساکلر ( که ملکه اليزابت دوم آنها افتتاح کرد) و برج سده در توکيو که همه آنها علاوه بر دريافت جوايز متعدد، مورد ستايش تمام جهان قرار گرفت. در مراسم بازگشايی ساختمان کرسنت وينگ، مرکز هنر های تجسمی سانزبوری نمايشگاهی بر پا کرد که حاصل شش سال فعاليت حرفه ای فاستر را به نمايش گذاشت. در نمايشگاه دو سالانه ی ونيز، غرفه ی بريتانيا نيز تعدادی از طرح های فاستر و پنج معمار ديگر انگليسی را به نمايش در آورد.

1992  دانشگاه و موسسه ی هنر و ادبيات آمريکا در نيويورک، جايزه يادبود آرنولد برونر را به وی اعطا نمود. دانشگاه هامرسايد به او دکترای افتخاری داد. برپايی چندين نمايشگاه در شهرهای پاريس، بوردوکس، رنس و آرسن سنان، بر ارزش و اعتبار فاستر در اروپا افزود. در همين سال، وی در چندين مسابقه معماری برنده شد که مهمترين آنها عبارتند از : فرودگاه جديد هنگ کنگ، پارک مشاغل برلين، مجموعه تسهيلات المپيک در منچستر و قسمت الحاقی آن به موزه ی ماقبل تاريخ در پرووانس.

1993  وسعت پروژه ها و تعدد قراردادهای بين المللی باعث شد که اين شرکت، دفتر هايی در شهر های برلين، فرانکفورت، هنگ کنگ، نايمز و توکيو دایر کند. شرکت معماری سرنورمن فاستر و همکاران در آلمان، در مسابقه طراحی پارلمان جديد برلين برنده شد. از ديگر موفقيت های وی در مسابقات معماری می توان به طرح موزه جنگ در هارتل پول و طرح مجموعه ی نمايشگاهی در ليسبون اشاره کرد.

پروژه ی مرکز هنرهای معاصر در شهر نايمز فرانسه افتتاح شد. اين پروژه به دليل مشکلاتی که برای برگزاری مسابقه ( 1983) بوجود آمد، با مدتی تاخير انجام شد. ولی اين مشکلات در ساخت مدرسه ی متوسطه شهر فرژو وجود نداشت. طراحی اين مدرسه، در سال 1991 به مسابقه گذاشته شد. انجمن معماران آمريکايی نيز، در همين سال مدال طلای خود را به سر نورمن فاستر اعطا نمود.

 

Norman Foster - serin.blogfa.com

 

Norman Foster - serin.blogfa.com

 

Norman Foster - serin.blogfa.com

 

 

+ نوشته شده در  دوشنبه سیزدهم اسفند ۱۳۸۶ساعت ۲۳ بعد از ظهر  توسط محمّد احمدوند -- Mohammad Ahmadvand  | 
هوشنگ سیحون_serin.blogfa.com


هوشنگ سیحون_serin.blogfa.com


هوشنگ سیحون_serin.blogfa.com


هوشنگ سیحون_serin.blogfa.com

 
 

تصاویری از نمایشگاه جناب هوشنگ سیحون، معمار توانمند ایرانی در سال 2006

 
 

هوشنگ سیحون_serin.blogfa.com


هوشنگ سیحون_serin.blogfa.com


هوشنگ سیحون_serin.blogfa.com


هوشنگ سیحون_serin.blogfa.com


هوشنگ سیحون_serin.blogfa.com


هوشنگ سیحون_serin.blogfa.com


هوشنگ سیحون_serin.blogfa.com


هوشنگ سیحون_serin.blogfa.com


هوشنگ سیحون_serin.blogfa.com


هوشنگ سیحون_serin.blogfa.com


هوشنگ سیحون_serin.blogfa.com


هوشنگ سیحون_serin.blogfa.com


هوشنگ سیحون_serin.blogfa.com


هوشنگ سیحون_serin.blogfa.com


هوشنگ سیحون_serin.blogfa.com


هوشنگ سیحون_serin.blogfa.com


هوشنگ سیحون_serin.blogfa.com


هوشنگ سیحون_serin.blogfa.com


هوشنگ سیحون_serin.blogfa.com


هوشنگ سیحون_serin.blogfa.com


هوشنگ سیحون_serin.blogfa.com


هوشنگ سیحون_serin.blogfa.com


هوشنگ سیحون_serin.blogfa.com
+ نوشته شده در  یکشنبه دوازدهم اسفند ۱۳۸۶ساعت ۱۶ بعد از ظهر  توسط محمّد احمدوند -- Mohammad Ahmadvand  | 

 

Architecture Poster

 

Beauty Shop Decoration

 

Glass Chair

 

Lighten Church

 

 

 

 

+ نوشته شده در  یکشنبه دوازدهم اسفند ۱۳۸۶ساعت ۱۱ قبل از ظهر  توسط محمّد احمدوند -- Mohammad Ahmadvand  | 

 

هوشنگ سیحون

 

دراین مجال به معرفی مردی می پردازم که طرح و قلم او حرف می زند با تاریخ.
مرد بناهای ماندگار؛ مردی که گل می افشاند تا طرحی نو در اندازد.
اگر در لابلای عکس های یادگاری از شهر و دیارتان ایران، عکسی از باغ و عمارت حکیم ابوعلی سینا دارید، طرح این مرد بزرگ هم نمایان است، اگر لختی در باغ آرامگاه حکیم عمر خیام و یا در کنار مقبره ی زیبای کمال الملک در نیشابور مبهوت مانده اید، بی شک خالق آن همه طرح و نقش را نیز یاد کرده اید؛ بله، هوشنگ سیحون به میان ما خواهد آمد، معمار و نقاش عمارت ها و موزه های ماندگار؛ طراح موزه آرامگاه نادرشاه افشار و مقبره ی کلنل محمد تقی خان پسیان سردار آزاده ی خراسان؛ طراح بنای موزه توس و دهها عمارت دیگر .


سیحون، نقش اندازی ست که با ما در دنیای ابعاد، از معانی پر رمز و راز باطن می گوید، به راستی که او، معانی و فلسفه نظری و وجودی بزرگانی که معمار و طراح آرامگاه هر یک از آنان بوده است را در نقش مقبره ی آنان به دام انداخته است، و این همان جلوه ایی از هنر است که ما را به سوی شعور می کشاند.


هوشنگ سیحون در سال 1338 آرامگاه حکیم عمر خیام را مبتنی بر اصول ریاضی و مثلثاتی خیامی، محاسبه و طراحی کرده است؛ سیر در دهلیزها و طاق و ایوان مقبره، خود سفری ست به جهان بی نهایت معانی خیام.
سیحون حتی انتخاب مصالح ساخته های خویش را منطبق با خصوصیات شخصیتی و زندگی هر یک از آن بزرگان انجام می دهد، او در کتاب «نگاهی به ایران» در مورد بنای آرامگاه نادر شاه افشار می نویسد: « ماده اصلی ساختمان از سنگ خارای منطقه کوهسنگی مشهد، مشهور به سنگ هر کاره است، این سنگ یکی از مقاوم ترین سنگ هایی ست که در ایران وجود دارد، او دلیل این انتخاب را اشاره به صلابت و عظمت نادر شاه افشار می داند».
او در ادامه می نویسد: « شکل کلی و مقبره ی نادر به شکل شش ضلعی متناسبی ست که، شکلِ سیاه جادرهایی را تداعی می کند، دلیل این امر همین نکته است که نادر به جای کاخ در زیر چادر زندگی می کرد».


آرامگاه حکیم بوعلی سینا در همدان نیز، یکی از شاهکارهای هنر معماری معاصر است که با الهام از معماری قدیم بنا شده است، که برداشتی از برج قابوس بن وشمگیر در گنبد قابوس است، و هر یک از ستون های سنگی و مدور جلو آرامگاه بوعلی سینا، نشان دهنده گذشت یک قرن از تولد ابن سیناست.
هوشنگ سیحون، پیشرو و صاحب سبک در هنر معماری معاصر ایران است؛ و دومین مرحله شکوفایی و درخشش معماری ایران با آثار وی آغاز می شود .
او در سال 1347 طراحی و اجرای ساختمان موزه توس در مشهد را به کارنامه درخشان خود می افزاید؛ و اما این همه فقط آثاری بود که جزء میراث فرهنگی ایران محسوب می شود.
پدر معماری نوین ایران، ساختمان های متعددی را طراحی کرده که هنوز در نوع خود بی نظیر است، از جمله می توان ساختمان بانک سپه در میدان توپخانه تهران را با نمایی از بتون نام برد .
پروفسور هوشنگ سیحون در سال 1972 به همراه نقاشان صاحب نامی از جمله، پیکاسو و سالوادر دالی، در نمایشگاهی در دانشگاه ماساچوست شرکت کرد و با سبکی منحصر به فرد، کلافه های خط را به صورت تابلویی زیبا در معرض نمایش گذارد که توجه منتقدین آمریکایی را به خود جلب کرد، سبکی که با مدد گرفتن از خطوطی موازی و پر پیچ و تاب، که هیچ همدیگر را قطع نمی کنند، انسان را در روزمره اش وادار به تفکر می کند؛ اینگونه که هنوز کسی پیدا نشده است، مشابه طرح های نقاشی سیحون را خلق کند .


هوشنگ سیحون هنوز در میان ماست، او یکی از عشاق هنر ایران است و به قول خود او: « کلام آخر من ایران است».
اما چرا من و شمای ایرانی این عاشقان هنر ایرانی و فرهیختگانی که در بین ما هستند را به درستی نمی شناسیم و نسبت به آنان بی اعتناییم؟
چرا جوامع فرهنگی ایرانی و باز هم تاکید می کنم ایرانی، وجود این فرهیختگان را کتمان می کنند؟
چرا همیشه قدرشناسی از هنرمندان ایرانی به عهده ی قدرشناسان غیر ایرانی ست؟ - اهداء عنوان شهروندی افتخاری فرانسه و لوح افتخار شهرداری لوس آنجلس از جمله آن قدر شناسی های جوامع غیر ایرانی ست؛ ازاین گذشته،دانشگاه هایی چون، ام آی تی ، هاروارد، واشنگتن یونیورسیتی و برکلی، مجموعه ای از نقاشی های سیحون را گردآوری و نگهداری می کنند؛ نام هوشنگ سیحون را در دو دانشنامه روسیه و کمبریج ثبت نموده اند،
اویی که ذخایر فرهنگی دورافتاده ترین نقاط ایران را کشف و ثبت کرده و ارزش هنری شان را به خود ایرانی ها نشان داده است.
ختم کلام اینکه، نگذاریم هنرمند ایرانی، جامعه خودش را دور بزند تا بعد، جامعه ی خویش را متوجه حضور خود کند. قریب به 25 سال نامی از معمار بناهای ِ کهن ِ الگوهایمان، از بوعلی سینا گرفته تا خیام برده نشده است. هوشنگ سیحون امروز هشتاد و دو ساله است.
 


نگرانی از احداث سد سیوند و خطر نابودی آثار باستانی منطقه

 

-مصاحبه با هوشنگ سیحون :
هوشنگ سیحون معمار و هنرمند برجسته ایرانی مقیم کانادا می گوید بحران حفظ و مرمت آثار باستانی ایران معضل پیچیده ایست که مورد توجه مقامات مسئول کشور نیست و احداث سد سیوند و فاجعه تخریب احتمالی پاسارگاد و سایر آثار تاریخی این منطقه نمونه بارز این بی توجهی است. هوشنگ سیحون که طراح آرامگاه ابوعلی سینا، آرامگاه عمر خیام و نادرشاه است، از سوی کمیته برگزار کننده جشن بزرگ جمعاوری اعانه برای دانشنامه ایرانیکا جایزه ویژه معماری و یک عمر فعالیت فرهنگی و هنری را از آن خود کرد. وی در مصاحبه با رادیو فردا در رابطه با پروژه سد سیوند می گوید: در منطقه ای که قرار است سد سیوند احداث شود، حدود 170 محوطه خاص کشف نشده و پژوهش نشده قرار دارد و هنگامی که آب روی آنها را بگیرد، دیگر امکان کشفشان وجود نخواهد داشت.
 
هوشنگ سیحون، معمار و طراح پیشرو و صاحب سبک در معماری نوین ایرانی است که آثار زیبا، ماندگار، معتبر و بی­نظیرش با گذشت چندین دهه­ از ساخت آنها، همچنان بر تارک معماری معاصر ایران می­درخشند، آثاری همچون آرامگاه ابوعلی­سینا و باباطاهر در همدان، آرامگاه حکیم عمرخیام و کمال­الملک در نیشابور، آرامگاه نادرشاه افشار در مشهد و ده­ها اثر دیگر. سیحون که می­توان او را متعلق به نسل اول معماران مدرن در ایران دانست، در آثار متعدد خود توانسته است به بیانی نوین در تلفیق معماری سنتی ایران و معماری مدرن دست یابد. همچنین او علاوه بر فعالیت در عرصه معماری، ذخایر فرهنگی دورافتاده­ترین نقاط ایران را کشف و ثبت کرده و ارزش هنری­ آنها را به خود ایرانی­ها نشان داده است.
هوشنگ سیحون در سال 1299 شمسی در یک خانواده هنرمند در تهران به دنیا آمد و تحصیلات ابتدایی و متوسطه خود را در سال 1319 در تهران به پایان رساند. او از کودکی عشق و علاقه زیادی به نقاشی داشت، بطوری­که به گفته خودش از زمانی که ­توانست قلم و زغال به دست بگیرد، نقاشی را آغاز نموده است. به خاطر همین عشق و علاقه زیاد به نقاشی، پس از گرفتن دیپلم درصدد بود تا در رشته­ای مطابق با استعدادش ادامه تحصیل دهد، تا اینکه در آن سال، یعنی سال 1319، دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران توسط عده­ای از آرشیتکت­ها، باستان­شناسان و نقاشان فرانسوی و چند نفر از شاگردان کمال­الملک تأسیس شد. او با استفاده از این موقعیت، به تحصیل در رشته معماری این دانشکده پرداخت و در سال 1323 با نمره عالی از این رشته فارغ­التحصیل شد.
 
فارغ­التحصیلی سیحون مصادف بود با پایان جنگ جهانی دوم که به گفته خودش، این مقطع تاریخی از چندین جهت یکی از مقاطع سرنوشت­ساز زندگی او به شمار می­رود: اول از این جهت که چون ایران به عنوان پل ارتباطی برای حمل تسلیحات متفقین از خلیج فارس به روسیه، نقش مهمی در پیروزی متفقین داشت، متفقین پس از پایان جنگ ایران را به عنوان پل پیروزی معرفی و نشان افتخارآمیزی به دولت و راه­آهن ایران اعطا کردند. راه­آهن ایران نیز به مناسبت این افتخار بزرگ تصمیم گرفت در ایستگاه تهران ساختمانی بسازد که طراحی آن را به مسابقه گذاشت و طرح سیحون برنده و در نهایت با تغییراتی، بر خلاف نظر او، ساخته شد. دوم اینکه انجمن آثار ملی که سال­های جنگ را بصورت مخفی گذرانده بود، با پایان جنگ فعالیت مجدد خود را شروع کرد و به مناسبت جشن هزاره بوعلی تصمیم به ساخت آرامگاهی برای او در همدان گرفت که طراحی این آرامگاه به مسابقه گذاشته شد و سیحون به عنوان برنده این مسابقه انتخاب گردید. و بالاخره چون فرانسه یکی از فاتحین اصلی جنگ جهانی دوم به شمار می­رفت، دولت فرانسه پس از پایان جنگ، جهت ترویج فرهنگ فرانسه در تمام دنیا، تصمیم به پذیرش تعدادی بورسیه تحصیلی از کشورهای مختلف گرفت. رئیس وقت دانشکده هنرهای زیبا، آندره گدار، نیز سیحون را که شاگرد اول دانشکده شده بود، به عنوان بورسیه معرفی کرد. بدین­ترتیب سیحون به فرانسه رفت و بعد از چهار سال تحصیل مجدد در رشته معماری به ایران بازگشت.

 

تالیف مقاله از جناب کیوان امین پور

+ نوشته شده در  شنبه یازدهم اسفند ۱۳۸۶ساعت ۰ قبل از ظهر  توسط محمّد احمدوند -- Mohammad Ahmadvand  | 


« معماران »


 
به نظر شما (سلیقه ای!) بهترین کیست؟ (شخصیت، حرفه)


1- هادی میرمیران
98رای - 18.6%.

2- پیتر آیزنمن
22رای - 4.1%.

3- آلوار آلتو
23رای - 4.3%.

4- زاها حدید
86رای - 16.3%.

5- نورمن فاستر
105رای - 19.9%.

6- فرانک گری
46رای - 8.7%.

7- کامران دیبا
97رای - 18.4%.

8- ریچارد میر
49رای - 9.3%.

+ نوشته شده در  پنجشنبه دوم اسفند ۱۳۸۶ساعت ۱۵ بعد از ظهر  توسط محمّد احمدوند -- Mohammad Ahmadvand  | 

 

Richard Meier
ریچارد میر : متولد 1934، ایالات متحده امریکا، برنده جایزه پریتزکر در سال 1984
ویژگی متمایز : طراحی منطق گرا و خرد محور + استفاده از رنگ سفید برای جداره های خارجی بنا

www.richardmeier.com


Renzo Piano
رنزو پیانو : متولد 14 سپتامبر 1937، ایتالیا، برنده جایزه پریتزکر در سال 1998
ویژگی متمایز : استفاده از سازه نمایان در ساختمان، مهارت در طراحی معماری "موزه"

www.rpbw.com


Norman Foster
نورمن فاستر : متولد 1 ژوئن 1935، انگلستان، برنده جایزه پریتزکر در سال 1999
ویژگی متمایز : رویکرد همسازی با محیط در طراحی معماری

www.fosterandpartners.com


Zaha Hadid
زاها حدید : متولد 31 اکتبر 1950، عراق، برنده جایزه پریتزکر در سال 2004
ویژگی متمایز : برنده جوایز متعدد بین المللی، ارائه دهنده تئوری های تاثیر گذار بر جامعه معماری

www.zaha-hadid.com


Richard Rogers
ریچارد راجرز : متولد 23 جولای 1933، ایتالیا، برنده جایزه پریتزکر در سال 2007
ویژگی متمایز : طراحی مدرنیستی و عملکرد گرا

www.rsh-p.com


Santiago Calatrava
سانتیاگو کالاتراوا : متولد 28 جولای 1951، اسپانیا، برنده جایزه مدال طلای AIA در سال 2004
ویژگی متمایز : ایجاد رابطه بین مهندسی معماری و مهندسی سازه

www.calatrava.com

 

+ نوشته شده در  سه شنبه سی ام بهمن ۱۳۸۶ساعت ۱۹ بعد از ظهر  توسط محمّد احمدوند -- Mohammad Ahmadvand  | 

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و پنجم دی ۱۳۸۶ساعت ۱۳ بعد از ظهر  توسط محمّد احمدوند -- Mohammad Ahmadvand  | 

 

بدون تردید صنعت ساختمان و مصالح مصرفی در آن ، سهم بسزایی در رشد اقتصادی کشور داشته و فرصتهای جدید تولید و اشتغال را فراهم می آورد. به موازات این رشد، افزایش تعداد پروژه های عمرانی و قوانین جدید مربوط به بخش مسکن، در زیر بخش های تولید، توزیع و مصرف مصالح ساختمانی، موضوعاتی همچون هزینه تمام شده، کیفیت، تعادل عرضه و تقاضا و مسایل زیست محیطی بایستی طرح و بررسی گردند.

 

مسئولین، صنعتگران و مصرف کنندگان مصالح در ساختمان، علاوه بر تاکید به موضوع کاربرد استانداردهای موجود، خواستار استاندارد بودن اغلب مصالح و ارتقاء کیفیت آنها در کنار ایجاد فرصت های شغلی جدید اقتصادی و گسترش تکنیک های تولید و استفاده از مصالح نوین و پیشرفته مبنی بر آخرین دستاوردهای علمی، تحقیقاتی و کاربردی می باشند. لذا علل عدم تحقق استانداردها و عدم شناخت کامل دست اندر کاران ساخت و ساز کشور از کیفیت های مطلوب بایستی بررسی گردیده و در جهت ساخت جامعه ای برتر و پایدار برای نسل فعلی و آینده، تلاشها مضاعف گردد.

 

بدین منظور (با عنایت به تصویب آئین نامه نظارت بر اجرای استانداردهای اجباری در مراحل تولید، توزیع و مصرف مصالح توسط هیئت محترم وزیران) در نظر است تا برگزاری این همایش بتواند اساتید، مسئولین، متخصصین و تولیدکنندگان عمده بخش صنعت ساختمان را گردهم آورده و با تبادل نظر و انتقال تجربیات علمی و کاربردی در چار چوب محورهای همایش، گامی موثر جهت بهبود وضعیت مصالح ساختمانی برداشته شود.

 

به طور كلي هدف از برگزاري اين همايش اعتلاي صنعت ساختمان، مبادله اطلاعات حرفه اي، ايجاد فرصت‌هاي جديد، توليد در راستاي رشد اقتصادي كشور و گسترش تكنيك هاي توليدات نوين، استاندارد سازي مصالح و ارتقاء كيفيت آن، فراهم آوردن زمينه هاي بازاريابي و آشنايي با جديدترين فناوري هاي اطلاعاتي در اين عرصه مي باشد.  

 

محورهای همایش

 

 1.  مصالح ساختمانی، استاندارد و کیفیت تولید و مصرف

1-1) اهمیت و نقش استانداردها در تولید مصالح و توسعه پایدار .

1-2) نقش آیین نامه نظارت بر اجرای  استانداردهای اجباری در مراحل تولید ، توزیع و مصرف مصالح.

1-3) ترویج و توسعه استاندارد ها.

1-4) استاندارد اجباری در مراحل تولید ، توزیع و مصرف مصالح با هدف ایمنی و آسایش در ساختمان .

 

2. مصالح ساختمانی و زلزله

2-1) سبک سازی و نقش مصالح در کاهش وزن ساختمان.

2-2) مصالح پیشرفته ( پلیمرها ، کامپوزیت ها و ... ) در ساخت و سازهای جدید و مقاوم سازی.

2-3) بتن های ویژه و توانمند.

2-4) تحقیق و تولید ملات خشک آماده در ایران.

 

3. مصالح ساختمانی و محیط زیست

3-1) اثر متقابل تولید و مصرف مصالح و آلودگی محیط زیست.

3-2) کاربرد ضایعات و نخاله های ساختمانی بعنوان مصالح.

3-3) کاربرد مواد فرعی و ضایعات کارخانجات مختلف برای تولید مصالح و بتن های جدید.

 

4. مصالح ساختمانی، اقتصاد تولید و مدیریت ساخت

4-1) علل عدم تحقق انتقال سریع فناوری های تولید مصالح نوین.

4-2) سهم نیروی انسانی ماهر و غیر ماهر، متخصصین غیر عمرانی و تجهیزات سنتی و مدرن در مراحل تولید مصالح موجود و نوین.

4-3) استفاده و تولید صنعتی مصالح معدنی مانند گچ و آهک.

4-4) روشهای بهینه و اقتصادی بسته بندی، تولید و توزیع مصالح.

4-5) هماهنگی اجرایی و اقتصادی بین مصالح و سرعت اجراء آنها.

 

 

برنامه های همایش شامل حضور مسئولین رده بالای کشوری ، کارشناسان و متخصصین به همراه ارائه مقالات شفاهی و برگزاری نشست های تخصصی می باشد.

مقالات کامل در کتاب مجموعه مقالات همایش چاپ خواهد شد.

کسانی که تمایل به حضور انفرادی یا گروهی در همایش را دارند می توانند ازطریق وب سایت دبیرخانه دائمی استاندارد سازی مصالح ساختمانی (www.sbm.ir) ‌اقدام کنند و یا از طریق تماس با ستاد برگزاری آمادگی خود را اعلام نمایند .

 

آدرس ستاد برگزاري

 سمنان، ميدان معلم، بلوار معلم شرقي، ساختمان مديريت آموزش و پژوهش استانداري

 تلفـن: 4-3336123 (0231)    فکس: 3336127 (0231)

 


 

برنامه هاي جانبي

 

برگزاري نمایشگاه صنعت ساختمان

برگزاری نمایشگاه یک تکنیک دو سویه و یک فعالیت مدیریتی در راستای توسعه پایدار تلقی می شود که در آن ارائه تفکر جدید، خلاقیت، نوآوری و ابتکارات جدید به وضوح مشاهده می شود. نمایشگاه این امکان را برای بازدید کنندگان فراهم می آورد که محصولات و خدمات گوناگون شرکت کنندگان را ببینند و به مقایسه بپردازند. نمایشگاه به مثابه یک رسانه مهم و تأثیر گذار در جهان کنونی مطرح می باشد و در عرصه زندگی انسانها یکی از شاخص های پیشرفت شگرف در ارتقاء اندیشه و عمل تلقی می شود.

 

امروزه با توجه به پیچیدگی ابزار تبلیغ در دنیای ارتباطات و تحولات عظیم در هزاره سوم نه تنها نمایشگاه اهمیت خود را از دست نداده است بلکه با توجه به نفوذ گسترده شبکه های ماهواره ای و دنیای عجیب ارتباطاتی با ویژگیهایی همچون سرعت، مداومت انتشار، فراگیر بودن آن برای مخاطبان و اغناء سیاسی، اقتصادی و اجتماعی، کماکان نمایشگاه به عنوان اهرمی مهم در اقتصاد و توسعه محسوب می شود.

 

پیرو برگزاری اولین نمایشگاه صنعت ساختمان در اسفند ماه سال 1385 در استان سمنان و استقبال مناسب دست اندرکاران صنعت ساختمان از این نمایشگاه و همایشهای جنبی آن، در اجرای تصمیمات وزارت مسکن و شهرسازی مبنی بر واگذاری دبیرخانه دائمی استاندارد سازی مصالح به استان سمنان، همزمان با برگزاری« اولین همایش ملی مصالح در صنعت ساختمان»  ، «دومین نمایشگاه صنعت ساختمان» مطابق تقویم نمایشگاهی سازمان توسعه تجارت ایران، در سال 1386 که سال معرفی استان سمنان نیز نام نهاده شده است ، با اهداف ذیل برگزار می گردد. بدیهی است که برگزاری همایش و نمایشگاه در جهت اعتلای صنعت ساختمان، فرصتی مغتنم برای معرفی انواع مصالح با کیفیت و بررسی چالشهای پیش روی صنعت ساختمان در ارتباط تنگاتنگ با مقوله مصالح است. این موضوع به لحاظ فراهم شدن شرایط احداث پروژه های عمرانی جدید ، همچنین رشد فزاینده ساخت و ساز در کشور، جای بسی تأمل دارد. امید است بر پایی نمایشگاه با حضور فعال و مشارکت واحدهای تولیدی و صنعتی مرتبط با صنعت ساختمان زمینه ساز رشد و بالندگی صنعت ساختمان در کشور و شتاب در جهت استاندارد سازی مصالح باشد . لذا بدینوسیله ضمن دعوت صمیمانه از همه دست اندرکاران صنعت ساختمان اعلام می گردد، در صورت تمایل به حضور در نمایشگاه و یا کسب اطلاعات بیشتر می توانید با دبیرخانه نمایشگاه مستقر در استان سمنان تماس حاصل فرمایید.

 

اهداف نمایشگاه :

1)      تلاش در جهت رشد و اعتلای دانش فنی در صنعت ساختمان .

2)      معرفی مصالح با کیفیت ، تجهیزات ، ماشین آلات و تکنولوژی نوین در صنعت ساختمان .

3)      تبادل اطلاعات حرفه ای ساختمان .

4)      ایجاد زمینه همکاری بین عوامل تولید کننده مصالح و ماشین آلات.

5)      فراهم آوردن زمینه بازار یابی برای کالا و خدمات ارائه شده در نمایشگاه.

 

 

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و چهارم دی ۱۳۸۶ساعت ۱۱ قبل از ظهر  توسط محمّد احمدوند -- Mohammad Ahmadvand  | 


  


 

مدل سماء اراک - ساختمان شماره یک - مقیاس : 75/1


مدل سماء اراک - ساختمان شماره یک - مقیاس : 75/1


مدل سماء اراک - ساختمان شماره یک - مقیاس : 75/1


 مدل سماء اراک - ساختمان شماره یک - مقیاس : 75/1 

 

+ نوشته شده در  دوشنبه نوزدهم آذر ۱۳۸۶ساعت ۱۳ بعد از ظهر  توسط محمّد احمدوند -- Mohammad Ahmadvand  | 


زها ( زاها ) حدید در تاریخ ۳۱ اکتبر ۱۹۵۰ در بغداد به دنیا آمده است. ایشان مدرک ریاضیات خود را از دانشکاه آمریکایی بیروت اخذ کرد و سپس برای تحصیل در مدرسه معماری (AA)راهی لندن شد. زاها حدید (Zaha Hadid) که در حال حاضر تبعه و شهروند انگلستان می باشد از سال ۱۹۷۲ در انجمن معماری لندن (Architectural Association in London) به تحصیل در رشته معماری پرداخت و در سال ۱۹۷۷ موفق به دریافت مدرک خود گردید. او پس از اتمام تحصیلات، به دفتر معماری متروپولیتن (Office for Metropolitan Architecture) پیوست و به همراه همکاران خود در OMA، رم کولهاس (Rem Koolhaas) و الیا زنگلیس (Elia Zenghelis)، به تدریس در مدرسه معماری AA پرداخت و بعدها تا سال ۱۹۸۷، آتلیه شخصی اش را در مدرسه AA سرپرستی نمود.

 

Zaha Hadid - serin.blogfa.com


زاها حدید اخیراً عهده دار کرسی استادی کنزو تانگه (Kenzo Tange) در مدرسه طراحی دانشگاه هاروارد، و کرسی استادی سالیوان در دانشگاه ایلی نویز (Illinois)، مدرسه معماری شیکاگو، گردید و قبلاً نیز به عنوان استاد میهمان در دانشگاه هنر هامبورگ (Hochschule für Bildende Künste)، مدرسه معماری نولتن (Knolton)، استودیوی اوهایو و کارشناسان ارشد (Ohio and the Masters) در دانشگاه کلمبیا، نیویورک، تدریس نموده است. علاوه بر این، او عضو افتخاری آکادمی هنر و ادبیات آمریکا و همکار انستیتوی معماری آمریکا می باشد. وی در حال حاضر استاد دانشگاه هنرهای کاربردی وین در اتریش و دستیار درس طراحی معماری ائرو ساآرینن (Eero Saarinen) در ترم بهار ۲۰۰۴ دانشگاه ییل (Yale)، نیوهون (New Haven)، است.
حدید معماری است که پیوسته مرزهای معماری و طراحی شهری را گسترش می دهد. او در کارهایش با بهره گیری از مفاهیم فضایی جدیدی که تقویت کننده مناظر شهری موجود هستند، زیبایی شناسی نظری ای (غیرعملی) را پیگیری و تجربه می کند که تمام زمینه های طراحی از طراحی شهری تا طراحی داخلی و مبلمان را در برمی گیرد. با اینکه شهرت زاها حدید بیشتر بخاطر اصلی ترین کارهای ساخته شده اش می باشد، اما علایق و دل مشغولی های عمده او مستلزم اشتغال همزمان وی به فعالیت حرفه ای، تدریس و پژوهش است.

 

Zaha Hadid - serin.blogfa.com


حدید اساس معماری را در نحوه فکر کردن به آن می داند. طرح های ساختمانی حدید که به صورت نقاشی عرضه می شوند، در ٢٥ سال گذشته، نقش مهمی در تحول معماری معاصر داشته اند. این آثار در موزه ها و گالری های معروف جهان از جمله موزه گوگنهایم و موزه هنرهای مدرن نیویورک به نمایش درآمده و بخشی از کلکسیون دائمی آنهاست.


زاها حدید با شرکت در مسابقات متعدد طراحی معماری، ایده ها و افکار نوینی را به معرض نمایش گذاشته است که این امر نشان دهنده رویکرد آوانگارد و پیشروی وی در طراحی معماری می باشد. اکثریت پروژه های مختلف او که تاکنون اجرا شده اند و یا در حال حاضر در دفتر وی بر روی آنها کار می شود، حاصل شرکت در این مسابقات هستند.


طرح های بدیع او برای ایجاد فضاهای معماری سال ها با تحسینی توأم با تردید روبرو بود. اما امروزه که جهان آمادگی بیشتری برای پذیرش و ایجاد بناهای پیچیده دارد، این طرح ها نیز با استقبال بیشتری روبرو شده است. او در کار خود از حرکت، ایجاد فضاهای خالی و فرم های کشیده افقی استفاده می کند و در زمینه طراحی مبلمان و معماری داخلی، طرح های نمایشگاهی و تجهیزات و لوازم صحنه نمایش نیز کارهای زیادی را انجام داده است.


زاها حدید تا به حال بخاطر طراحی پروژه های مختلف، چندین جایزه معماری دریافت نموده است و در سال ۲۰۰۴ نیز به عنوان برنده جایزه معماری پریتزکر، مهم ترین جایزه جهان در زمینه معماری، انتخاب گردید. او نخستینی زنی است که طی ۲۸ سال برگزاری جایزه پریتزکر، موفق به دریافت این جایزه معتبر بین المللی شده است. جایزه صدهزار دلاری پریتزکر طی مراسمی در روز ٣١ ماه مه همان سال در موزه آرمیتاژ در شهر سن پترزبورگ روسیه به این معمار عراقی ـ انگلیسی، اعطا گردید.

Zaha Hadid - serin.blogfa.com

 مشهورترین پروژه های ساخته شده زاها حدید عبارتند از:


۱ـ ایستگاه آتش نشانی Vitra، Weil am Rhein، آلمان (۱۹۹۳)
۲ـ ساختمان نمایشگاهی Lfone، Weil am Rhein، آلمان (۱۹۹۹)
۳ـ منطقه ذهن (Mind Zone) در گنبد هزاره، گرینویچ، لندن، انگلستان (۱۹۹۹)
۴ـ پارک سوار هونهایم شمالی، استراسبورگ، فرانسه (۲۰۰۱)
۵ـ جایگاه اسکی پرش Bergisel، Innsbruck، اتریش (۲۰۰۲)
۶ـ مرکز هنرهای معاصر Rosenthal، سین سیناتی، اوهایو، ایالات متحده (۲۰۰۳)
۷- مرکز مگی در بیمارستان ویکتوریا (۲۰۰۶)، کرکالدی، اسکاتلند
۸- ایستگاه قطار سریع السیر ناپل (۲۰۰۶)، ناپل، ایتالیا
۹- ساختمان مرکزی ب ام و (۲۰۰۵)، لیپزیگ، آلمان
۱۰- ترن هوایی (۲۰۰۷) اینسبورگ، اطریش
۱۱- مرکز علمی فائنو (۲۰۰۵)، وولفسبرگ، آلمان
۱۲- سکوی پرش اسکی برگیسل (۲۰۰۲)، اینسبورگ، اطریش

 


 
در حال حاضر نیز در دفتر زاها حدید بر روی پروژه های متنوعی کار می شود:


۱ـ مرکز ملی هنرهای معاصر (MAXXI)، رم، ایتالیا
۲ـ موزه گوگنهایم، Taichung، تایوان
۳ـ طرح کلی ناحیه Zorrozaurre، بیلبائو، اسپانیا
۴ـ توسعه مرکز هنرهای Price Tower، Bartlesville، ایالات متحده
۵ـ مرکز فرهنگی ـ ورزشی Herault، مون پلیه، فرانسه

 

+ نوشته شده در  یکشنبه چهارم آذر ۱۳۸۶ساعت ۲۳ بعد از ظهر  توسط محمّد احمدوند -- Mohammad Ahmadvand  | 

معـماری ایرانی را باید بطور صحـیح از اعـماق تاریخ ایـن سرزمـیـن کهـن مـورد بررسی قـرار داد.

معـماری ایرانی به شـش قـرن قـبل از میلاد مسیح باز می گـردد، که مـشـخـصات هـر دورهً معـماری را در دوره  های مـخـتـلف تاریـخـی شـرح می دهـیـم :

1- معـماری دوران ماقـبـل تـاریخ تـا زمان حـکـومت ماد ها.

2- معـماری از زمان حکـومت مـادهـا تـا پـایان دوره حـکـومت ساسانیان .

در رابـطه با معـماری ایران، بایـد به خـوانـنـدگـان یـادآوری شـود، تـغـیـیـراتی کـه در رابـطه بـا هـنـر پـیـشـیـنـیان ایـران در معـماری داده شـده و نـحـوهً ساخـتمان سازی آن دوران. در سخـنی کـوتاه مـی تـوان به : حکـاکـی بـر روی سـنگ، گچکاری، نقاشی، آجرکاری، آئینه کاری، کاشی کاری، موزائیک کاری و دیـگـر کـارهـای تـزئـیـنی اشـاره کرد.
الـبـتـه مـا بایـد استـثـنـاهـایی هـم بـرای ساخـتـمان هـای چـنـد شـکـلی کـه بـرای مـواردی خـاص اسـتـفـاده می شد، قـائـل شـویم. این گـونـاگـونـی بـرآمـده از نـیـازهـای خـاص مـردم در زمـانـهـای مـتـفـاوت بـوده است.

هـنـرمـنـدان ایـرانی بـه دنـیـا ثـابـت کـردند کـه تـوانائـی هـای بالایی دارنـد و شـامـل احـتـرام بـسیار، بـخـاطر اثـرهـای تـاریخـی مـنـحـصر بـفـرد فـراوانـی کـه از خـود بـجـای گـذاشـتـه، هـسـتـند.

بـنـظر مـشکـل می رسد که بـتوان معـماری ایرانی را از زمانـهـای بـسـیـار دور تـا بـه حـال طـبـقـه بـنـدی کرد. اما، تـرتـیـبات زیـر مـی تـواند چـشـم انداز وسـیـعـی از ایـن کـارهـا در اخـتـیـار شـمـا قـرار دهـد: کـلـبه هـای ماقـبل تـاریـخ، شهـرهـا و قـصـبه  های اولـیه، اسـتحـکـامات و دژهـای نـظـامی، معـابـد و آتـشـکـده  ها، مـقـبـره  ها و آرامـگـاه هـای بـزرگ، مـکـانهـای عـظـیـم تـاریـخـی، سـدهـا و پـلـهـا، بـازارهـا، حـمام هـا، جـاده هـا، مسـاجـد عـظـیـم، بـرجـهـا و مـنـاره هـا، ساخـتـمانهـای مـذهـبـی و محـلهـایی از دوران اسلامی، و هـمچـنـیـن بـنـاهـا و یـاد بـودهـای گـسـتـرده در کـشـور ایران.
از دیگـر چـیـزهـای مهـمی که بـرروی معـماری ایرانی تـاثـیـر گـذار بوده است، شـرایط مهـم آب و هـوائی در فلات ایران بوده است. بطور مـثـال سبک معـماری در شـمال کـشـور و کـوه پـایـه  های ایران بـا سـبک معـماری در جـنـوب و کویر ایران تـفـاوت دارد.

صحـبت کردن در مـورد معـماری باستانی، بدون ایـنکـه نـمونه  هایی از آن وجود داشتـه باشـد تـقـریـباً غـیـر مـمـکـن است. یکی از قـدیـمی ترین بـنا های کـشف شده در فلات ایران مربـوط می شود به بـنای رنگ شـده " زاغ تـپـه (تپه زاغه)" در قـزوین. در تاریخ گـذشـته کـه مربوط می شود به قـرن هـفـتم و اوایل قـرن شـشم قـبل از میـلاد، بایـد بـسیار مورد رسیدگـی قـرار گـیرد که در آن زمان قـبل از تاریخ، چـگـونـه و با چـه وسائـلی این بـنا را آراستـه کـرده اند. از این بـنا بـرای جـمع شـدن و اجـتماعـات استـفاده مـی شده است.

در این بـنا از شومـیـنه برای گـرم کـردن ساخـتمان در فـصل های سرد سال اسـتـفاده می شده است. هـمـچـنـین محـلی بـرای درست کردن کـباب داشـتـه است. هـمچـنـین این ساخـتمان دو محـل برای نگـهـداری ابزار ها و وسائـل، بعـلاوه اتاقـی کـوچـک که از آن به عـنـوان نـشـیـمن استـفاده می کردند. دیـوارهـا بـوسـیله نـقاشـی از بـز کـوهـی تـزئـیـن شـده است. بـه احـتـمال خـیـلی زیـاد از این مـکـان برای انجـام مراستم مـذهـبـی خـود استـفاده می کـردنـد.
تـپـه سـیالک در نـزدیکـی کاشان نـیـز یکی دیگـر از این مکـانهـای تـاریـخی است، که بـه قـرن شـشم و پـنجـم قـبل از مـیـلاد بـرمـی گـردد.

اولین بار که مردم به منطقه سیلکرفـتـند، نمی دانستـند که چگـونه باید خانه ساخت، و زیر کـلبه  هایی که با برگ درخـتان تهـیه شده بود زندگـی می کردند. اما بزودی آنهـا فرا گـرفـتـند که چگـونه با گـل، خشت خام درست کرده و مورد مصرف در خانه سازی قرار دهـند.

در قـرن چهـارم قـبل از مـیـلاد مسیح مردم سیلکبصورتی جامع شروع کردند به بنا ن هادن بناهـای جـدید، که بخوبی مشخص است. این بناهـا بصورتی یکجا و توده، و تماما تهـیه شده از آجر خام بود. این آجـر های اولیه کـه بـصورتی بیضی شکـل تهـیه می شد، در آفـتاب گـذاشته شده و خشک می شدند؛ و بعـد از آن مورد استـفاده قـرار می گـرفـتـند. معـماری این دوره تـمام بـناهـا را با رنگ قـرمز تـزئـین کرده و تمام در های این بـناهـا کوتاه و باریک بوده و قـد در ها بـیشتر از 90 - 80 سانتی متر نبود.
تـپـه حسن در نزدیکی دامغـان، تـپه ایلـبـلیس در 72 کیلومتری کـرمان، و تـپه حسنـلو در آذربایجان غربی از بـنا هایی هـستـند که بوسیله حفاری  های باستان شناسی از زیر خاک بـیرون آورده شده اند.

در حفاری  های تپه حسنلو، سه بنای عـظیم کـشف شد که تمام آنهـا با نـقـشه ای یکسان درست شده بودند. این بـنا ها به 1000 - 800 سال قـبل از مـیلاد مسیح بـرمی گـردند. تمام آنهـا دارای دروازهً ورودی، حـیاط سنگـفرش شده، اتـاقـهـا و انـبار بوده اند.
در معـماری تـپه حسنلو، ساختمانهـا بـنـظر از چوب بنا شده اند؛ مربع و بصورت برج با پـایه  های چـوبی که بدون برش بصورتی عمودی از آنهـا بعـنوان پایه و ستون استـفاده شده بود. یکی از اتاقـهـا بصورتی سنگـفرش شده با خشت خام کشف شد. نکـته جالب توجه اینکه اتاقی دیگـر را که بعـنوان آشپـزخانه از آن استـفاده می شده دارای جا های مخصوص با شومینه دور آن ها بود.

یکی از معـماری های مهـم ایران مربوط است به قرن 13 قـبل از میلاد؛ معـبد چـغـازنـبـیل ( 1250 قبل از میلاد ) است که در کنار رودخانهً کرخه در استان خوزستان در جنوب ایران قرار گـرفـته است. این معـبد بوسیله "هـونـتاش هـوبان" پادشاه ایلام بر روی خرابه  های شهر باستانی "دور - آنـتـش" ساخته شده بود.
این معـبد نشانگـر اوج و شکوه معـماری در آن دوره است. این بـنا بصورت چـهـارگـوش و به صورت یک ساخـتمان پـنج طبقه است، که هـر طبقه از طبقه قـبلی کوچکـتر است و نمائی بصورت مخروطی را نشان می دهـد. معـبد اصلی در آخرین طـبـقـه ساختـه شده بود. موادی که در ساختمان این معـبد بکـار رفـته است، بـیـشـتر از آجرهـای پـخـته لعـاب دار هـمراه با ساروج بـسیار قـوی بوده است.

گـنـبد غـربی معـبد چـغازنـبـیل که بصورتی ماهـرانه ساخته شده بود هـنوز هـم پس از گـذشت سـه هـزار سال از تاریخ آن بصورتی عـجـیب و حیرت آور در وضعـیتی خوب بسر می برد. ساخـتـن طاقـهـای هـلالی شکـل برروی راهـروهـا و پـلـکـان هـای داخل معـبـد نـشـانگـر مـوفـقـیت فوق العـاده و شگـفت آور معـماری در ایران باستان است. چـیـزی که باعـث تعـجب و شوک بـسیار در معـماری چـغـازنبـیل است، اینکه ابـتـکار هـنـرمندان آن دوره در اخـتراع و ساختـن یک سیستم جدید که آب آشامـیدنی ساخـتمان را تهـیه می کرده است. آب تسویه شده بوسیله عبادتـگـران و پـرستـشگـران و ساکـنین آن منطقه مورد استـفاده قرار می گـرفت.

+ نوشته شده در  سه شنبه هشتم آبان ۱۳۸۶ساعت ۰ قبل از ظهر  توسط محمّد احمدوند -- Mohammad Ahmadvand  | 

چگونگی به دنیا آوردن فضای معماری به گونه ای که بتواند برانگیزاننده غرور شود و میان آنچه ماده یی شده و میان آن کس که به بهره وری از آن پرداخته, پلی بسازد که بر روی آن بتوان دو سویه حرکت کرد,مشروط از عاملیت و عملکرداست که بدون کنش , تدبیر و ابداع تحقق نمی یابد.عاملیت و عملکرد فضا ها را تغییر میدهند و نهایتآ کنش به سوی آن تجربه های انسانی و زیبائی شناسی را دگرگون خواهد کرد.

امروزه , کنش , تدبیر و ابداع و مفهوم گرایی , در نمودها و دغدغه های انسانی که هستی اش را می سازد اهمیتی خاص یافته است و دیگر جائی برای کسانی که خود را اربابان تفکر و معمار می دانستند , وجود ندارد.امروزه از مهمترین نمود ها و دغدغه های جامعه رشد , تعالی و پویائی انسانهاست .انسانی که بدون شک آینده ساز فردا خواهد بود .انسانهائی که در ایجاد محیطی جهت رشد و تعالی کودک که همانا پایه و اساس آن از بدو تولد شروع به شکل گیری میکند , در فراهم کردن محیطی مناسب برای او میکوشد.
فرآیند رشد انسانها , در کودکی , تاثیر بسزایی در شخصیت آنان دارد.عقیده بسیاری از متخصصان تعلیم و تربیت بر این است که شخصیت هر انسان در ۷ سال اول زندگی او شکل می گیرد , فرآیند رشد کودک در سالهای اولیه زندگی متاثر از عوامل بسیاری است.فعالیت , به عنوان عامل اصلی رشد و یادگیری کودک فرآیندی است که در ارتباط با فضا و محیط کودک , رشد همه جانبه او را موجب می گردد.فضاهای مرتبط با فعالیت کودکان باید دارای شرایط مناسب و مطلوب برای رشد فیزیکی , ذهنی , عاطفی و اجتماعی آنان باشد.تحقق این امر از طریق بکارگیری المانهای طراحی معماری ای که منطبق با شرایط جسمی و روانی کودک باشد , امکان پذیر است.

 

 

طراحی اتاق کودک می بایست با روحیه کودکان در تطبیق باشد و باید طوری طراحی شود که تا مدرسه رفتن کوک مورد استفاده قرار گیرد از این رو در طراحی فضاهای کودکان , شناخت کودک اهمیتی خاص می یابد.و از آنجائی که کودکان دنیای تخیلی خاص خویش را دارند , بسیاری از آنان در سنین زیر ۷ سال , دنیا را آنطور که باید باشد مجسم می کنند , نه انگونه که هست.و همین امر باعث میشود محیط کودکان آن فضائی نباشد که معمار بدون شناخت , آن را طراحی می کند.آنچنان که وقتی معماری بر نمود های سنتی زندگی از طریق تفاوتهای مفهومی تاثیر می گذارد , بر خوردهایی مطرح می شود که قبل از آن بطور کامل پنهان بودند و این چنین است که آشکار و هویدا می شوند.
شکل کلی فضای معماری کودکان از عناصری منحصر بفرد , برجسته و آنچه بر انگیزنده احساسات وی است , سرچشمه می گیرد.اشکال خالص هندسی رفتار ادراکی کودک را مورد توجه قرار می دهند و اجازه نمی دهند تا مفاهیم گوناگون در جزئیات تصوری کودکانه مدفون بماند.نقاشیهای کودکان نشان میدهد که کودکان در تصوراتشان , فضا را چگونه می بینند.آنها بطور دقیق و کامل , ( بعنوان کاربر ) فضا را قبول کرده و آن را با جزئیات در ترسیماتشان بیان می کنند , که خود مایه تعجب است.
کودکان معمولآ دوست دارند در مورد اینکه کهاتاقشان چگونه دیده میشود , بحث کنند.آنها اظهارات مهمی می نمایندو نظراتی در باره رنگ اتاق و دیوارها و مبلمان مناسب خود را بیان می کنند و میخواهند در مورد آنها تصمیم پذیری شود.بدینگونه کودکان فرضیه طراحان را قطعی خواهند کرد.این فرضیه اساس طراحی خواهد بود که تصور کودکانه , اشکال معماری و شاخص مخصوص به خود را بر می انگیزد , مثل آنچه که , اینگونه توسط کودک بیان می شود : شبیه به ماهی است , سر و چشم دارد , مثل قایق است اما بدون پارو.
اتاق کودک قلمروئی مخصوص به آنان است.آنجا برای آنان همچون جهان بزرگ تصور می شود.آنان در آنجا به موسیقی گوش فرا می دهند , بازی می کنند , در رویاهای خود فرو می روند , کتاب می خوانند و......


 

از این رو کودک هواره در حال جنبش و جنبیدن است و دوست دارد کنجکاوی و کاوش را همراه با بازی در دنیای خود انجام دهد , بنابراین محیط اطرافش باید مطابق با فعل و انفعال درون کودک باشد و حواس و حس کنجکاوی او را بر انگیزد. از این رو بهترین فضا ها جهت کودکان می بایست , رنگارنگ , جاذب , پر مشغله و منظم , پر نشات ولی با این حال آرامش بخش و در عین حال بی خطر باشد.نائل گشتن بدانها تنها بوسیله برنامه ریزی دقیق میسر خواهد بود. از این رو با مد نظر گرفتن المان های زیر خواهیم توانست در ایجاد محیطی مناسب و متناسب با حال و هوای آنان و هر آنچه در رشد و تعالی آنان تاثیر گذار است , فائق گردیم.
 
 
1.مشورت :با کودک خود صبحت کنید.و فعالیتهای مورد علاقه او را بیابید و توجه نمائید او از چه چیزهائی لذت می برد.ازصفات منحصر بفرداو به دقت مطلع شوید.و بیابید که دوست دارد محیطش چگونه آراسته شود.کودکان باید کمک کنند تا محیط خود را بیا فرینند , بدین کونه آنها یاد می گیرند , مسئولیت پذیر بوده و برای بثمر رساندن کیفیت استعداد و جودی خود کوشش نمایند.

 
2.قیاس و مبلمان :طراحی فضا ی منطبق با شرایط کودکان به طور قطع بستگی به شناخت کافی از ویژگی های رشد آنان دارد.خصوصیات جسمی و روانی کودکان در مراحل مختلف رشد , اساس برنامه ریزی فضا و طراحی برای آنان است.اندازه میز و صندلی , کمد های اسباب بازی و نیز ارتفاع مناسب دستگیره درها , دستشوئی ها , شیر ها و .. ضروری است.اگر فضا و عناصر آن متناسب با اندازه های کودکان باشد , آن ها به سادگی می توانند از فضا ها و وسایل مربوط به خود استفاده کنند.قطعات متنوع مبلمان , نیمکت , میز و صندلی , تابلوها , قفسه ها و غیرهای که با مقیاس و در حد و اندازه آنان ساخته می شود , اغلب برای هر بازی شکل ویژه ای بخود می گیرند.

 
3.تقسیمات فضا :اتاق کودک باید به طریقی چند منظوره طراحی شود و از آنجائی که کودکان از اتاقشان برای بسیاری از فعالیتها در کنار استراحت و خواب استفاده می کنند , تقسیمات و قلمرو های خاص و مشخص خود را طلب می کند. از قبیل فضائی برای مطالعه و بازیهای مهیج و همچنین فضائی برای سرگرمی.فضای بازی باید در کنار فضای خواب و استراحت کودک و در ارتباط مناسب با آن طراحی شود .تجهیزات مورد نیاز در فضای بازی شامل :قفسه و صندلی , پارک کودک و .... است.

 

4.محدودیت ها :کودک در این مرحله کنجکاو و بی باک است.تا آنجائیکه آنها هیچگونه اطلاعی از خطر ندارند.از این رو با ایجاد قفسه ها نه تنها اشیا ئی مانند بطری و دارودر ارتفاعی مناسب و بدور از دست کودک در امان است بلکه محیط نیز نظمی دوچندان می یابد.

 

5.رنگ:رنگهای روشن به چشم بچه ها با شکوه هستند.برای دیوارها از کاغذ دیواری رنگی و یا رنگ شاد استفاده کنید.و رنگ و بافت را به آنها اضافه نمائید.میتوانیم حریم ها و همچنین لبه های دیوار را مشخص و بر جسته نمائیم.و ابر ها و ستارگان را بر سقف اضافه نمائیم.کودکان رنگهای تابناک و درخشنده را دوست دارند.اما شما میتوانید با به کار بردن رنگهای شاد و تابناک در روی هر دیوارمحدوهای رنگی را نیز معین کنید.رنگهای شاد و شفاف و آزاد , تصور کودکانه را بر می انگیزند و آنان را به آفرینش و خلاقیت را تشویق می کنند.همچنین پیدایش یا ظهور دیوارهای روشن از قبیل استفاده ازکارکترهای کارتونی و مانند آن در دیوارهای اتاق های کوچک می تواند بسیار مفید باشد.

 

6.روشنائی :فضاهائی با نور طبیعی و شفاف اثر مثبت بر کودکان دارند.بعبارت دیگر اتاق های تاریک با نور مصنوعی و نامناسب اثر منفی در پی خواهند داشت.از این روگزیدن نحوه و میزان روشنائی در اتاق کودک اهمیتی بس مهم را ایفا مینماید و تاثیر مهمی در خواندن و نوشتن و ایجاد آرامش و تمرکز آنان دارد.نور مناسب فضا را جهت محیطی آرام و مناسب جهت مطالعه محصور می نماید.بررسی تاثیر میزان نور در شب نیز در روحیه آنان حائز اهمیت است.

 

7.پنجره ها :پنجره و جهت آن در اتاق کودک اهمیتی ویژه دارد.از طریق آن نور شمالی به داخل می تابد و شادابی و سحرخیزی را به بار می آورد. کودکان پنجره هایی را که در تقابل و مرتبه چشمانش است را بیشتر دوست میدارد , بطوریکه ایشان مجبور نیستند برای نگاه کردن به خارج قد بکشند.از سوی دیگر کودکان از میان پنجره ها حرکت خورشید را دنبال می کنند تا زمانیکه به محل مشخصی برسد و غروب کند , فعالیت های خود را خاتمه می دهند.

 
در گرداگرد این عناصر کودکان بازی می کنند و از این طریق از تصوراتشان بهره می برند تا دنیای خودشان را بیافرینند.از این رو با ایجاد کنش و واکنش و ایجاد کنجکاوی خواهیم توانست کودک خود را به فکر فرو بریم .ایجاد کنش دنیای جدیدی را بر روی کودک خواهد گشود.و او را در شناخت هر چه بیشتر پیرامون و دنیای پر رمز و راز خود تشویق خواهد نمود. آنجنانکه که معماری و عناصرشبرانگیزنده نیروی حرکتی و تشویقی خواهند بود و آن هنگامدیگر پایانی بر این باور نخواهد بود
 
منبع : مجله صنعت ساختمان داریس
+ نوشته شده در  یکشنبه یکم مهر ۱۳۸۶ساعت ۱۵ بعد از ظهر  توسط محمّد احمدوند -- Mohammad Ahmadvand  | 

 

 مدرسه معماری دو هدف دارد: تربیت معماربا انتقال دانش و مهارت های ضروری، وتعلیم وی برای استفاده مناسب از دانش و مهارت هایی كه به دست آورده است.
بنابراین تربیت، اهداف عمل را در نظر دارد، اما تعلیم ارزش ها را. وظیفه تعلیم ایجاد بینش و مسوولیت پذیری است. تعلیم باید نظرات غیر مسوولانه را به قضاوت مسوولانه تبدیل كند و از نظرات اتفاقی و دلبخواهی به وضوح منطقی نظمی آگاه رهنمون كند.


متن کامل را در ادامه مطلب بخوانید ...

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و یکم شهریور ۱۳۸۶ساعت ۱۰ قبل از ظهر  توسط محمّد احمدوند -- Mohammad Ahmadvand  | 

 

 

حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی تهران در نظر دارد به منظور «طراحی سردر و جداره شهری حوزه هنری » مسابقه‌ای با همین عنوان برگزار نماید.
طراحی سردر ساختمان مرکزی حوزه هنری واقع در تهران - تقاطع خیابان حافظ و سمیه، شامل ورودی عابر، یک نگهبانی و امتداد آن (نمای رو به خیابان ساختمان) می‌باشد.


در مورد حوزه هنری
ویژگی های حوزه هنری


جايگاه مطلوب آفرينش آثار فاخر هنري و فرهنگي مبتني بر معرفت ديني در بين مؤسسات فرهنگي
داخلي و خارجي.


پرورش‌دهنده و برخوردار از منابع انساني توانمند، مستعد و متعهد به اسلام و ارزشهاي اسلامي
مرجع تأثيرگذار جريان‌هاي مؤثر هنري و فرهنگي مبتني بر ارزش‌هاي اسلامي.
ارائه دهنده الگوهاي كارآمد مديريتي در عرصه هنر ديني.


رسالت حوزه‌ هنري
در يك جمع‌بندي فشرده بنا به فرموده مقام معظم رهبري، حوزة هنري بايد رسالت خود را ((كاشت و داشت عوامل تعيين كننده در توليد آثار فاخر هنري بداند)) تحقق اين رسالت نيازمند:


ايجاد محيط رشد و پرورش استعدادهاي هنري
شناسايي نيازهاي واقعي هنري
جريان‌‌سازي مكاتب خاص هنري با رويكرد كاربردي
حل معضلات فكري و هنري در راستاي تسهيل و اصلاح زندگي مردم
شناسايي استعدادهاي واقعي در عرصه‌هاي مختلف هنري
شناسايي آگاهانه مربيان، اساتيد، هنرمندان پيش‌كسوت براي حضور در جمع استعدادهاي جوان
انجام تحقيقات مستمر، براي آسيب‌شناسي عرصه هنر، بهبود روش‌ها، توليد منابع علمي و تكنيكي
تقويت توان علمي و مديريتي مديران واحدهاي صف و ستاد
تقويت توان علمي و هنري كارشناسان و كاركنان ثابت واحدهاي هنري
ظرفيت‌سازي در امكانات فيزيكي و تجهيزات مورد نياز، براي آموزش، توليد و عرصه آثار هنري
مي‌باشد.


ویژگی های طرح
الف) طرح باید نشانگرهویت فرهنگ ایرانی ـ اسلامی باشد.
ب) نشانگرمحیط فرهنگی و هنری حوزه هنری باشد.
ج) خصوصیات نمادین نشانه و نام حوزه هنری ملحوظ گردد.
د) توجه به فضای بیرونی ودرونی ، همخوانی با ساختمان های فعلی حوزه هنری ودیگرخصوصیات از این قبیل لازم است.
ه) درنظرگرفتن ویژگی های عملکردی تفکیک سواره از پیاده.
و) به محل نگهبانی و کنترل ورود و خروج با توجه به تعداد و عملکرد آنها توجه شود.
ز) محل عبور و مرور اشخاص و وسایل نقلیه در نظر گرفته شود.
ح) نحوه نورپردازی درشب در نظر گرفته شود.
ط) طرح باید قابلیت اجرا داشته باشد.

 


برای دیدن شرایط اختصاصی مسابقه٬ ادامه مطلب را ببینید.

 

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و یکم شهریور ۱۳۸۶ساعت ۱۰ قبل از ظهر  توسط محمّد احمدوند -- Mohammad Ahmadvand  | 

همیشه غمگین بودم که چرا اتاق سابقم بالکن نداشت و مسلماً حوصله بنایی هم هرگز موجود نبود.  اخیراً متوجه شدم معمار هلندیHofman Dujardin, این مشکل را با ارائه یک طرح خلاقانه تا حدی حل کرده گرچه بنظر مشکلاتی هنوز بر سر راه است.

 

www.serin.blogfa.com


(Bloom Frame) پنجره ای که بالکن می شود یا بالکنی که پنجره می شود! در واقع یک بالکن متحرک, بدون هزینه بنایی و با اتصالات بسیار محکم و محاسبه شده و  کاربردی برای اضافه شدن به خانه ها  و ساختمانهای ساخته شده , پنجره ای که سریعاً شما را به درون فضای شهری هدایت می کند .

 

www.serin.blogfa.com

 


البته اگر کمی بخواهیم وارد جزئیات قضیه شویم فکر می کنم  در صورتی که نخواهیم از کف شیشه ای برای بالکن استفاده کنیم (چون امثال من  که از ایستادن بروی یک کف شیشه ای واهمه دارند بسیارند) پنجره در حالت بسته کمی بالاتر از آنچه باید باشد قرار می گیرد و قطعاً می توان به بکارگیری متریالهای متفاوتی درساخت آن خوشبین بود. همچنین شاید بهتر باشد در هنگامی که بصورت بالکن باز می شود قسمتی از سطح کف بالکن برای انتقال بار بروی کف اتاق قرار گیرد و مسلماً بحث های سازه ای نظیر اضافه بار وارده و ... نیز باید بشدت مد نظر قرار گیرند .

 

www.serin.blogfa.com


 به هر حال این طرح امکان حداکثر استفاده از سطح بیرونی ساختمان را فراهم  می کند و برای آپارتمانهای کوچک نسل آینده می تواند یک راه حل باشد. ( البته شخصاً طرح فعلی را تایید نمی کنم اما فکر می کنم ایده های مشابه شاید در آینده جالب باشند )  توجه به نمای شهری این پروژه ها نیز ضروری است .

www.serin.blogfa.com

(Bloom Frame) یک نوع آزادی سیال در شهرنشینی معاصر خواهد بود ،شهری با بالکن های مخفی و  پنجره هایی رو به آینده!

+ نوشته شده در  دوشنبه پانزدهم مرداد ۱۳۸۶ساعت ۱۴ بعد از ظهر  توسط محمّد احمدوند -- Mohammad Ahmadvand  | 


  
  
متره عبارت است "از محاسبه و اندازه گیری مقادیر مصالح مورد نیاز ، برای اجرای یک پروژه یا محاسبه مقادیر مصالح به کار رفته و مصرف شده در یک پروژه اجرا شده "

 

معمولا این نوع محاسبات و تحلیل ها ، در یک سری جدول های خاص انجام میگیرد که جدول های صورت وضعیت ( جدول ریز متره ، خلاصه متره ، و ... ) نامیده میشود .

افرادی که این نوع محاسبات را انجام میدهند ، مترور نامیده میشوند .

تعریف برآورد:

اگر مقادیری که با توجه به واحد های مورد نیاز در قسمت متره به دست آمده ، قیمت گذاری گردد (( برآورد ریالی یا برآورد قیمت پروژه )) نامیده میشود.

بنا بر این در متره و برآورد ، دو هدف اساسی دنبال می شود :

الف) تعیین مقادیر مصالح مصرفی ، نیروی انسانی با توجه به نوع تخصص و تعداد آنها و نیروی ماشین آلات با توجه به نوع و تعداد و مدت آنها در یول پروژه

ب) تعیین قیمت ریالی یا ارزی پروژه که معمولا در دو مرحله انجام میشود :

بکی قبل از اجرای پروژه برای تعیین و پیشبینی بودجه اجرای پروژه جهت اجرا ، و دومی در مرحله حین اجرای پروژه است که معمولا در قالب صورت وضعیت مطرح میشود .

 

مهمترین اسناد و مدارک مورد نیاز به شرح زیر است :

1. یک سری کامل نقشه های اجرایی شامل نقشه های سازه ای ، معماری ، تاسیسات مکانیکی ، تاسیسات الکتریکی و دتایل های لازم .

2. جدول های صورت وضعیت .

3. قیمتهای مصالح ،نیروی انسانی ، نیروی ماشینی ، (فهرست بهاء منضم به پیمان ) .

4. شرایط خصوصی پیمان یا سایر اسناد منضم به پیمان.


تعریف برآورد

اگر مقادیری که با توجه به واحد های مورد نیاز در قسمت متره به دست آمده ، قیمت گذاری گردد (( برآورد ریالی یا برآورد قیمت پروژه )) نامیده میشود.

بنا بر این در متره و برآورد ، دو هدف اساسی دنبال می شود :

الف) تعیین مقادیر مصالح مصرفی ، نیروی انسانی با توجه به نوع تخصص و تعداد آنها و نیروی ماشین آلات با توجه به نوع و تعداد و مدت آنها در یول پروژه

ب) تعیین قیمت ریالی یا ارزی پروژه که معمولا در دو مرحله انجام میشود :

بکی قبل از اجرای پروژه برای تعیین و پیشبینی بودجه اجرای پروژه جهت اجرا ، و دومی در مرحله حین اجرای پروژه است که معمولا در قالب صورت وضعیت مطرح میشود .


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  پنجشنبه یازدهم مرداد ۱۳۸۶ساعت ۲۰ بعد از ظهر  توسط محمّد احمدوند -- Mohammad Ahmadvand  | 

سلام دوستان.
مدتی است كه به دلایل نامعلوم! حال و هوای نوشتن ندارم.
شاید دلسردی و نا امیدی است كه بر من غلبه كرده.
این تصاویر مربوط به تعدادی از ماكت هایی است كه ساخته ام. البته پس از ساخت عكس تهیه نكردم، بلكه این تصاویر مربوط به ماكت هایی است كه به دلیل كمبود فضا چندین ماه در زیر گرد و غبار و  فشار قرار داشته اند. این را گفتم تا بدانید تغییر شكل ها و برخی صدمات موجود كه مشاهده می كنید، مربوط به عوامل خارجی است نه سازنده!
متاسفانه به دلیل عدم دسترسی نتوانستم از ماكت های دیگرم تصویری تهیه كنم، چون استادان گران قدر! و بچه های كلاس!!  زحمت بردنشان را كشیده اند. امیدوارم مبتدی بودنم در امر ماكت سازی را ببخشید. قصدم از گذاشتن این تصاویر، نمایان نمودن ایراد ها و كاستی های كارم است كه خود به آن ها واقف نیستم.
از شما بزرگواران خواهش می كنم كه من را در این امر راهنمایی فرمایید و كاستی ها را به رخ بكشید.
چرا كه اینجا جای بحث و تبادل تجارب است. ما را از آنها بهرمند سازید. من نیازمند تجربه های گران مایه ی شما بزرگواران هستم.

 متشكرم

 

 


طرح كانسپت فرهنگسرا - ترم دوم


 

طراحی المان خطی - ترم سوم

 

طراحی المان خطی - ترم سوم

 

طراحی المان خطی - ترم سوم


 

  

طراحی ، ترسيم نقشه سه بعدی و اجراي ماكت هنرستان هنر و معماری - ترم چهارم

 

طراحی ، ترسيم نقشه سه بعدی و اجراي ماكت هنرستان هنر و معماری - ترم چهارم

 

طراحی ، ترسيم نقشه سه بعدی و اجراي ماكت هنرستان هنر و معماری - ترم چهارم

 

طراحی ، ترسيم نقشه سه بعدی و اجراي ماكت هنرستان هنر و معماری - ترم چهارم


 

رولوه، ترسيم سه بعدی و اجراي ماكت آموزشكده سما - اراك - ترم پنجم

 

رولوه، ترسيم سه بعدی و اجراي ماكت آموزشكده سما - اراك - ترم پنجم

 

رولوه، ترسيم سه بعدی و اجراي ماكت آموزشكده سما - اراك - ترم پنجم

 

رولوه، ترسيم سه بعدی و اجراي ماكت آموزشكده سما - اراك - ترم پنجمدر ضمن از خانم محمد نیا جهت انتخاب تصاویر تشكر می كنم.

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و هفتم خرداد ۱۳۸۶ساعت ۱۷ بعد از ظهر  توسط محمّد احمدوند -- Mohammad Ahmadvand  | 

بزرگ‌‏ترین محوطه اشكانی استان سیستان و بلوچستان، در دامنه شرقی كوه تفتان طی بررسی‌‏هایی كه به منظور ثبت محوطه‌‏ها و تپه‌‏های استان در منطقه بلوچستان در فروردین‌‏ماه سال جاری انجام گرفت, شناسایی شد.

حسین سرحدی, معاون حفظ و احیا استان سیستان و بلوچستان, با اعلام این خبر، گفت: منطقه تفتان به دلیل شرایط آب و هوایی بسیار خوب در طول تاریخ مورد استقرار اقوام مختلف قرار گرفته است.
وی، ادامه داد: این محوطه كه فیروزآباد 4 نام دارد، در برگیرنده دو قسمت مسكونی و قبرستان است و قبرهای موجود به صورت پشته‌‏های سنگی و دامنی‌‏شكل هستند كه بیشترین مساحت این محوطه را به خود اختصاص داده‌‏اند.
گفتنی است؛ قبور براساس سنت‌‏های زرتشتی مبنی بر جلوگیری و عدم دفن مرد در خاك، ساخته شده كه در اطراف آنها قطعات پراكنده سفال نیز به چشم می‌‏خورد.

+ نوشته شده در  یکشنبه بیستم خرداد ۱۳۸۶ساعت ۲۲ بعد از ظهر  توسط محمّد احمدوند -- Mohammad Ahmadvand  | 

مدیر اجرایی نخستین كتاب معماران ایران گفت: به‌منظور ثبت تلاشهای بزرگان معماری ایران زمین برای اولین بار كتاب "معماران ایران" از سوی انجمن مفاخر معماری ایران و یك موسسه انتشاراتی منتشر می‌شود.

 

"انوشه منصوری" روز چهارشنبه به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: رونمایی از نخستین جلد كتاب یادشده، ‪ ۱۹‬خرداد درخانه هنرمندان تهران صورت می‌گیرد.


 

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه بیستم خرداد ۱۳۸۶ساعت ۲۲ بعد از ظهر  توسط محمّد احمدوند -- Mohammad Ahmadvand  | 

طراحی بخش بیرونی آکواریوم نیویورک، موضوع مسابقه‌ای است که اوایل پاییز 2006، توسط شرکت توسعه اقتصادی و انجمن حفاظت از حیات وحش نیویورک، برگزار گردید. از میان 25 طرح شرکت‌کننده در این مسابقه، سه طرح ارائه‌شده توسط شرکت‌های WRT، Smith-Miller & Hawkinson Architects و West 8 با همکاری Weisz & Yoes Architecture، که همگی سازگار با محیط زیست هستند و از موجودات دریایی و تپه‌‌های شنی الهام گرفته شده‌‌اند، به مرحله نهایی راه یافتند. انتظار می‌رود مقامات توسعه شهر، در رایزنی با رهبران جامعه محلی و انجمن حفاظت از حیات وحش که مالک و بهره‌بردار آکواریوم است، اواخر پاییز، طرح نهایی را انتخاب کنند.
آکواریوم حفاظت از حیات وحش نیویورک که سالانه حدود 750000 بازدیدکننده را به خود جذب می‌کند، قدیمی‌ترین آکواریوم آمریکا به شمار می‌رود. این آکواریوم ابتدا، طی سال‌های 1896 تا 1941، در Lower Manhattan مستقر بود، تا اینکه در سال 1957، به یک محوطه محصور 14 اکری در Coney Island نقل مکان کرد. لیکن مدت‌های مدیدی است که هواداران آکواریوم از اینکه این محوطه همچون یک قلعه، توسط دیوارها محاصره شده و از محلات و مناطق مجاور جدا مانده ‌است، شاکی هستند. از این‌رو، بر اساس خط‌مشی‌ها و دستورالعمل‌های مسابقه، طرح جدید باید از نظر بصری پرروزن، نفوذپذیر، گیرا و جذاب باشد.


طرح Smith-Miller and Hawkinson

طرح Smith-Miller and Hawkinson، دیوار میان آکواریوم و Boardwalk (تفرجگاه کنار ساحل که معمولاً کف آن تخته است) را با یک حصار و پرچین موجدار که در چندین نقطه به سمت Boardwalk باز می‌شود، جایگزین ‌کرده است.

طرح West 8 and Weisz & Yoes

 

+ نوشته شده در  دوشنبه هفدهم اردیبهشت ۱۳۸۶ساعت ۲۰ بعد از ظهر  توسط محمّد احمدوند -- Mohammad Ahmadvand  | 

سلام بر عزیزان معمار

 

روزتان مبارک عزیزان.

ان شاالله شاهد پیشرفت معماری در سال های آینده باشیم.

امیدوارم معماری در ایران به اوج برسد٬ مثل گذشته ها . . .

یا حق

+ نوشته شده در  دوشنبه سوم اردیبهشت ۱۳۸۶ساعت ۲۲ بعد از ظهر  توسط محمّد احمدوند -- Mohammad Ahmadvand  | 

 

 

 

 

برج میلاد قطعاً یکی از بزرگترین برج‌های دنیاست. اما جالب است بدانید که مهم‌ترین رکورد این برج نه ارتفاع آن و بلکه طولانی بودن زمان ساخت است.

یعنی در حالی که زمان ساخت سه برج بلند دنیا، تورنتو، مسکو و شیکاگو از سه سال بیشتر نبوده، برج میلاد یازده سال پس از آغاز زمان احداث هنوز ساخته نشده و اگر توجه ویژه مدیریت کنونی شهرداری تهران نبود چه بسا این زمان از پانزده سال هم فراتر می‌رفت.

خبرگزاری مهر به تازگی در گزارشی در همین باره اشاره کرد که برج میلاد در رتبه‌بندی برج‌های مخابراتی پس از برج تورنتو با 553 متر ارتفاع، برج مسکو با 540 متر و برج شانگهای با 467 متر به عنوان چهارمین برج مخابراتی بلند جهان با 435 متر ارتفاع ایستاده است در حالی که برج‌های غیر مخابراتی یا آسمانخراش‌هایی به مراتب بلندتر از میلاد در دنیا وجود دارند که به علت‌های فنی در رتبه‌بندی‌های متفاوتی قرار می‌گیرند.


برج میلاد


می‌توان بلندترین ساختمان‌های جهان را به این ترتیب: 1- برج تورنتو با 553 متر ارتفاع 2- برج مسکو با 540 متر ارتفاع 3- برج شیکاگو با 527متر بلندی 4-برج تایپه با 508 متر ارتفاع 5- برج شانگهای با 467 متر بلندی 6- برج‌های دوقلوی پتروناس در کوالالامپور با 452 متر ارتفاع 7- برج سلطنتی نیویورک با 449 متر ارتفاع 8- برج میلاد تهران با 435 متر، رتبه‌بندی کرد.

این گزارش می‌افزاید با این حال زمان ساخته شدن این برج‌ها نیز در مقایسه با میلاد بسیار جالب توجه است. برج سلطنتی نیویورک قدیمی‌ترین برج در میان این 8 برج در سال 1931 در 102 طبقه ساخته شد. امپایر استیت، اولین ساختمان در دنیا بود که بیش از 100 طبقه داشت و به مدت 41 سال بلندترین آسمانخراش جهان بود. این برج با 3400 کارگر ظرف مدت 410 روز از ژانویه 1930 تا ماه می 1931 ساخته شد.

برج شیکاگو ظرف مدت 3 سال (73 - 1970) با هزینه 175 میلیون دلار، برج تورنتو (76-1973) با هزینه 260میلیون دلار، برج مسکو (67-1963)، برج تایپه (2004-1999) با هزینه یک میلیارد و 600 میلیون دلار، برج شانگهای (95-1991) با هزینه 100 میلیون دلار و برج‌های دوقلوی کوالالامپور (98-1995) ساخته شده‌اند در حالی که برج میلاد از 1995 تا امروز در حال ساخته شدن است و شهرداری تهران تلاش می‌کند تا سال آینده آن را به مرحله افتتاح برساند.

بررسی مقایسه‌ای ساخته‌شدن برج میلاد با دیگر برج‌های دنیا این نتیجه را دارد که روند ساخت برج میلاد طولانی‌ترین مدت یک سازه اینچنینی است در حالی که برج نیویورک در فاصله کمتر از 2 سال در 7 دهه قبل ساخته شده است؛ به نظر می‌رسد دلیل طولانی‌شدن مدت ساخت میلاد، بیشتر از دلایل مالی و فنی، به دلیل عدم مدیریت درست و جابجایی فراوان مدیران شهری بوده است.

متاسفانه در شهری که عمر متوسط شهرداران آن کمتر از 2 سال است و مدیران شهری دائما در حال تغییر هستند، نمی‌توان انتظاری بیشتر از این داشت در حالی که متوسط ساخته‌شدن برج‌ها در این رده 3 سال بوده است که عموما با تکنولوژی 3 دهه قبل ساخته شده‌اند.


شهر پروژه‌های نیمه تمام

از منظر مدیریت شهری شاید بتوان تهران را شهر پروژه‌های نیمه تمام نامید. هفته گذشته پارکینگ طبقاتی لاله در خیابان فاطمی به بهره‌برداری رسید. جالب است که در حالی که بلندترین برج جهان در کمتر از سه سال ساخته شده، ساخت این پارکینگ بیش از هفت سال طول کشیده و جز عدم‌النفع مرتبط در همه این سالها، به آزار شهروندان همجوار منجر شده است.

9 سال زمان برای احداث تونل رسالت(در حالی که طبق برنامه باید سه ساله احداث می‌شده است)، 10سال زمان برای احداث برج میلاد(در حالی که حداکثر باید سه ساله ساخته می‌شده است) و 7 سال زمان برای احداث یک پارکینگ طبقاتی(که قاعدتاً در یک سال هم قابل ساخت است) در کنار کاستی‌های فنی، نشان‌دهنده یک معضل بزرگ هستند؛ اینکه تهران سالهاست که تاوان عدم تداوم در مدیریت شهری را می‌پردازد.

قطعاً در هیچ‌کدام از کلانشهرهای جهان این گونه نیست که متوسط دوره مدیریت یک شهردار کمتر از دو و نیم سال باشد، آنچنان که در تهران شاهد بوده‌ایم در 28 سال بعد از انقلاب پانزده نفر در تهران شهردار شده‌اند. پس عجیب نیست که برج میلاد در میان همگنان و رقبایش، این گونه از نظر مدت ساخت رکورددار می‌شود.


نگین پایتخت

برج میلاد تنها یک سازه 435 متری نیست، اگر چه صحبت در مورد کارکرد مخابراتی و ارتباطی آن بسیار سخن گفته‌اند، اما این پروژه به واسطه مجموعه‌ای متنوع دارای اهمیت فراوانی است. شاید هیچ کس فراموش نکند روزی را که در پایتخت خبر دروغی در مورد کج شدن برج میلاد منتشر شد.

در آن روز بسیاری از شهروندان با چشم‌های نگران به اطراف این سازه عظیم و چشمگیر آمدند تا ببینند که آیا قرار است در سالهای آینده نماد کشورمان باشد، هنوز متولد نشده رو به ویرانی خواهد رفت، اما آنان در کمال تعجب دیدند که برج میلاد در کمال استواری قرار دارد، در واقع، برج میلاد به نوعی یکی از مقاوم‌ترین و فنی‌ترین سازه‌هایی است که تا به امروز در تهران قد علم کرده است. ارتفاع حیرت‌انگیز این برج از سویی و وجود بسیاری از ساختمان‌های گوناگون در اطراف آن به این سازه ویژگی منحصر به فردی داده است.

وجود یک لابی 4 طبقه که دو طبقه آن در زیرزمین و دو طبقه آن نیز در بیرون زمین قرار دارد، به عنوان پایه‌های برج جذابیت ویژه‌ای به آن داده است.

 مدیرعامل شرکت یادمان سازه از وجود امکانات فراوان در این برج خبر می‌دهد. او از احداث رستوران گردان در بالای برج و مراکز تجاری در قسمت فوقانی می‌گوید و می‌افزاید: برج میلاد به سازه‌ای منحصر به فرد در تهران تبدیل خواهد شد. از سویی وجود یک هتل پنج ستاره در ضلع شمالی و همچنین مرکز همایش میلاد در کنار هتل و همچنین وجود ساختمان‌های دوقلوی تجارت بین‌المللی در شمالی‌ترین بخش این مجموعه، از دیگر جاذبه‌های مجموعه میلاد است.

در واقع برج میلاد با تکمیل عملیات عمرانی‌اش در مهرماه 86 و احداث مجموعه‌ای از مراکز تفریحی و تجاری، در اطراف آن به نگینی ارزشمند در دل پایتخت تبدیل خواهد شد.

 

 منبع:(همشهری آنلاین) 


فال


+ نوشته شده در  چهارشنبه یکم فروردین ۱۳۸۶ساعت ۱۹ بعد از ظهر  توسط محمّد احمدوند -- Mohammad Ahmadvand  | 

 

ای فرزانگان؛ بر دیوانگان؛ این ملامت چرا کنی؟
کم تماشای ما کنی . . .
از من بگذری؛ راه خود روی؛ عاشقان را رها کنی . . . 
کم تماشای ما کنی . . .
مگر به شهر شما؛ قسم شما را به خدا؛ جنون عاشقی تماشا دارد؛ بسوزد آنچه هست و حاشا دارد
من عاشقم و گنه کار؛  آیا همه ی شما بی گناهید؟
من گمرهم و بی قرار؛ آیا همه ی شما سر به راهید؟
آیا همه ی شما بی گناهید؟مسایلی هست که دارم بیشتر از پیش بهشون پی میبرم. برای مثال تاثیر مستقیم شخصیت یک معمار در طرح هاش. البته نه فقط یک معمار، بلکه همه خالق ها! خداوندی که انسان رو آفرید از روحش در ما دمید، ما هم خالقانی بسیار بسیار بسیار کوچک در برابر خداوند هستیم که گوشه ی از آفرینش را به عهده داریم. در واقع خالق یکی است، ما به آنچه خلق شده نظم می بخشیم (با توجه به سلایق و علایق و عرف!!) و نام آن را طرح می گذاریم.
به عقیده ی من اتفاق یا برخوردی کوچک در طول زندگی یک معمار به گونه ای که در ذهن وی ترسیم شود، مطمئناً دیر یا زود به نسبت اهمیت آن رویداد، در طرح هایش نمایانگر می شود. نوع نگرش معمار به دنیا می تواند موضوع طرحش باشد. اخلاق و خلق خویش، علاقه مندی هایش، گاهی اوقات خسومت هایش و در معماران بزرگ حرف هایی بیش از این ها؛ حرف هایی که نمی توان آن ها را با کنار هم چیدن کلمات انتقال داد. طرح این معماران نیازی به ترجمه ندارد! به همه زبان های دنیا ترجمه شده! از خصوصیات هنر همین است. مثلاً کیهان کلهر کمانچه نواز ایرانی، برای فیلم ژاپنی جاده ابریشم می نوازد و این آهنگ در تمام دنیا پخش می شود! نیازی هم به ترجمه نیست! اما می تواند فرهنگ ایران را منتقل کند. همه ی انسان ها هنرمندند، اما باید جایی برای نمایش هنر خود پیدا کنند. بهترین معمار، خداوند است! معماری تنها ترسیم نقشه، حفظ کردن نام های عجیب و غریب، چینش دکوراسیون،طراحی و . . . نیست. معماری یعنی زندگی. معماری یعنی هنر و عرفان، ریاضی و فنّ، فیزیک و فلسفه، طراحی و جامعه شناسی، شناخت اقلیم ها و فرهنگ ها، هندسه و شیمی!، تکنولوژی و سنّت، سیاست و نقاش و خیلی مسایل دیگر ...
یک معمار باید در طرح هایش این ها را رعایت کند. نمی توان نام کسی را که دفتر فنی دارد و یا بسیار خوب فن نقشه کشی را فرا گرفته و استفاده می کند معمار گذاشت. شاید بتوان وی را مهندس خطاب کرد، اما معمار نه!
او باید از فیلتر هایی گذر کند تا معمار شود. معمار ماشینی نیست که خانه های زیبا و مقاوم طراحی کند، معمار یک انسان است که خصوصیات والایی را در وجود خود رسوخ داده و می پروراند. کسی که با روحش طراحی کند و از تمام علوم روز آگاه باشد تا بتواند سرپناهی امن برای هم نوعانش طراحی کند. متاسفانه امروزه بسیاری از افراد (با داشتن تحصیلات دانشگاهی) از موقعیت خود سوء استفاده می کنند و برای کسب درآمد بیشتر دست به کارهای غیر اخلاقی می زنند. در اغلب موارد بناهای آنان ظاهر مناسبی دارد (وای به روزی که زیبایی ظاهر هم نداشته باشند!)، اما باطن زیبایی ندارد.
معمار باید روح سبکی داشته باشد تا بتواند همه چیز را ببیند، چیز هایی که روح یک شخص عادی قادر به پرواز تا سطح آن ها را ندارد. البته انگیزه ای برای مهرازی کردن باید وجود داشته باشد. مثلاً انگیزه ی معمار بنای خانه بروجردی های کاشان رسیدن به معشوق و برآوردن شرط پدر وی بوده است. یا ساخت بنا هایی برای پادشاهان، بنا به عشق و خدمت به آنان، یا از سر فرمان برداری و ترس، یا به دلیل کسب پاداش از آنان، همه انگیزه اند برای کار بیشتر.

 مهراز هم یکی از اسم های معمار است. شاید یعنی کسی که، دیگران از مهرش رازی اند! شاید هم کسی است که راز مهر را در طرح هایش جاویدان می کند !!!

 به نظر شما یعنی  .......؟


 

+ نوشته شده در  چهارشنبه یکم فروردین ۱۳۸۶ساعت ۱۷ بعد از ظهر  توسط محمّد احمدوند -- Mohammad Ahmadvand  | 


 هفته‌نامه آمریكایی نیوزویك در گزارشی از محاسبات ریاضی به كار رفته در كاشی‌كاری بناهای قرون وسطی‌اسلامی نوشته است به تازگی معلوم شده در آنها محاسباتی به كار گرفته شده كه اروپایی‌ها تنها از ‪ ۳۰‬سال پیش به آن دست پیدا كرده‌اند. نیوزویك روز دوشنبه نوشت: پیام‌ها، اسرار مذهبی و كهن در دیوارهای یكی از زیارتگاه‌های اسلامی به صورت رمز قرار داده شده است. خوانندگان متعجب خواهند شد اگر دریابند آنها تاكنون به اشتباه این امر را تنها در كتاب رمز داوینچی مشاهده كرده‌اند. "پتر لو" ‪ Peter Lu‬و "پل استین هارت" ‪ Paul Steinhardt‬در یك گزارش مجله علوم نوشته‌اند كه در بسیاری از كاشی‌كاری‌های بناهای اسلامی متعلق به ‪ ۵۰۰‬سال پیش توانسته‌اند الگوهای فراوان ریاضی پیدا كنند كه تا دهه ‪۱۹۷۰‬ برای غربی‌ها ناشناخته بوده است.این اسلام بود كه حساب جبر را به جهان معرفی كرد اما این الگوهای یافت شده بسیار فراتر از حساب جبر پایه هستند و از الگوهای ریاضی بسیار پیشرفته استفاده می‌كنند."كیث كریچلو" ‪ keith Critchlow‬نویسنده كتاب "الگوهای ریاضی اسلامی" اعلام كرد: جالب این است كه این الگوها در تمام این مدت مقابل دیدگان غربی‌ها قرار داشته‌اند و ما قادر نبودیم آنها را مطالعه كنیم. اكنون كه ما به این توانایی دست پیدا كرده‌ایم دریافته‌ایم كه اسلام در دوره قرون وسطی تا چه اندازه پیشرفته بوده است.كسی نمی‌داند كه نام این الگوهای ریاضی پیچیده در آن دوران چه نام داشته است اما اكنون دانشمندان آن را "شیمی بیضی متقارن ممنوعه" می‌نامند.این الگوها به دلیل مذهبی ممنوعه نبودند بلكه به این خاطر به این نام خوانده می‌شود كه در نگاه اول درك ان دشوار می‌نماید.آنها از الگوی كاشی‌های هرمی برخوردارند و با چرخش یك سوم در آن قابل شناسایی هستند.همین قانون برای كاشی‌های مستطیلی نیز پیروی می‌كند كه با چرخش یك چهارم قابل شناسایی هستند اما برای كاشی‌های شش گوش چرخش یك ششم لازم است.
اما این شبكه‌ها بدون وجود پنج‌ظلعی‌ها كامل نمی‌شوند و بدون رعایت فاصله میان آنها در كنار هم جفت نمی‌شوند و نمی‌توان آنها را با با چرخش یك پنجم در كنار هم قرار داد.در سال ‪ ۱۹۷۳‬سر "راجر پنروس" ‪ Roger Penrose‬ریاضی‌دان برجسته غربی توانست با در نظر گرفتن این پنج‌ظلعی‌ها الگویی پنج تایی با شكلی بسازد كه از آن به عنوان كیت و یا دارت نام برده می‌شود. او نخستین غربی بود كه این حساب را كشف كرد و در آن زمان گمان می‌كرد نخستین كسی است به این موضوع پی برده‌است.خلاقیت وی به خلق خواص ریاضیاتی منجر شد هر دسته می‌تواند حاوی تعداد مشخصی‌از كیت‌ها و دارت‌هایی باشد كه می‌توانند تا بی‌نهایت و بدون تكرارپذیری الگوهای كوچكتری از كیتها و دارت‌ها بسازند.هر چقدر تعداد این اشكال ریز افزایش پیدا كند آنگاه نسبت كیت‌ها به دارت‌ها به نسبتی موسوم به "نسبت طلایی" می‌رسد. شمار آنها بطور حتم ریاضی دانان را متحیر می‌كند. نسبت طلایی بنا به یافته‌های فیثاغوریث گنگ خواهد بود یعنی این كه می‌توانند به رقم‌های اعشاری بی‌نهایت تعمیم یابند. (رقم دقیق آن ‪ ۱/۶۱۸۰۳۳۹۸۹‬خواهد بود.>این عدد به حساب فیبوناجی مرتبط خواهد بود كه در نوشته‌های "جانس كپلر" ‪ Johannes Kepler‬و لئوناردو داوینچی پیدا می‌شود.به نظر می‌رسد كه مسلمانان در قرون وسطی برخی از این حساب‌ها را تدوین كرده بودند و آقای لو توانست در دیوار یكی از زیارتگاه‌های ایران دو نوع از این كاشی‌كاری‌ها بزرگ را كه با كاشی‌های هم‌شكل ساخته شده بود، كشف كند به گونه‌ای كه ظاهرا از نسبت طلایی فیثاغورثی تبعیت می‌كردند.كریچلو در این‌باره می‌گوید:سازندگان بنا بطور حتم از این نسبت خبر داشتند."گلرو نجیب اوغلو" ‪ Gulru Nacipoglu‬یكی از اساتید دانشگاه هاروارد می‌گوید:خلقت انسان مشابه هم است و شكل مشخصی دارد كه از عجایب خلقت خداوندی است. برخی از الگوهای هندسی به عنوان مثال در سیارات و ستارگان یافت می‌شوند.به گفته استین‌هارت، مسلمانان در دوران قرون وسطی و بعداز آن همواره از این الگو استفاده كرده‌اند و همواره تلاش كرده‌اند آن را در طرح‌های خود به كار گیرند.آقای لو با بررسی این بناها می‌گوید: این كه این الگوها به كجا ختم می‌شوند و به صورت هوشمندانه‌ای در درها و پنجره‌ها به كار رفته‌اند مسئله‌ای است كه نمی‌توان مشخص كرد.به گفته وی، با وجود این كه الگوی پنروس به قرن ‪ ۱۴‬یا ‪ ۱۵‬بازمی‌گردد اما این اشكال كاشی‌كاری در دنیای اسلام از صدها سال قبل از آن به كار گرفته شده است. در منبت‌كاری‌های ایران در قرن پانزدهم و اوایل شانزدهم فهرستی از بسیاری از این طرح‌ها قرار دارند كه ممكن است سرنخی برای شكوه ریاضیات اسلامی در مساجد ایران و تركیه و مدارس بغداد و زیارتگاه‌های هند و افغانستان باشد.دانشمندان اكنون می‌دانند كه مسلمانان در آن دوران می‌توانستند معادلات جبری به توان ‪ ۳‬و فراتر از آن را حل كنند معادلاتی كه بسیار دشوارتر از معادله دو مجهولی است و اساس جبر به شمار می‌رود. مسلمانان همچنین دارای حسابگرهای مكانیكی بودند و در علم داروشناسی و ستاره شناسی پیشرفته‌تر از اروپایی‌ها بوده‌اند اما با این حال جای تاسف است كه تعداد اندكی از این دانشمندان درباره یافته‌های خود كتاب و یا اثر به رشته تحریر درآورده‌اند". 

 

منبع : آرونا

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و دوم اسفند ۱۳۸۵ساعت ۱۳ بعد از ظهر  توسط محمّد احمدوند -- Mohammad Ahmadvand  | 

دوستان عزیز.

عکس ماکت از مرحله ی پایانی نیست. این ماکت محوطه سازی هم دارد.

از دقت نظر دوستی که اسمشون رو ذکر نکردند متشکرم.

عکس پایانی : به زودی . . .!

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و دوم اسفند ۱۳۸۵ساعت ۱۳ بعد از ظهر  توسط محمّد احمدوند -- Mohammad Ahmadvand  | 

نورمن فاستر


سِر نورمن رابرت فاستر (۱۹۳۵-) معمار بریتانیائی است.

شهرت او بیشتر بخاطر طرح گنبد مجلس ملی آلمان در برلین و بنای مشهور به «خیارشور» در لندن است.

او در منچستر بدنیا آمد. در دانشگاه ییل درس خواند. مدتی با ریچارد راجرز و باکمینستر فولر همکار بود.

 

 

جایزه معماری پریتزکر: برندگان ۱۹۷۹ تا ۲۰۰۰
۱۹۷۹: جانسون | ۱۹۸۰: باراگان | ۱۹۸۱: استیرلینگ | ۱۹۸۲: روشه | ۱۹۸۳: پئی | ۱۹۸۴: مایر | ۱۹۸۵: هولاین | ۱۹۸۶: بوهم | ۱۹۸۷: تانگه | ۱۹۸۸: بونزهافت و نیمایر | ۱۹۸۹: گهری | ۱۹۹۰: روسی | ۱۹۹۱: ونتوری | ۱۹۹۲: سیزا | ۱۹۹۳: ماکی | ۱۹۹۴: پورتزآمپارک | ۱۹۹۵: آندو | ۱۹۹۶: مونئو | ۱۹۹۷: فهن | ۹۹۸: پیانو | ۱۹۹۹: فاستر | ۲۰۰۰: کولهاس

 

 


سبک‌های معماری

 

معماری کلاسیک
معماری گوتیک
معماری باروک
معماری روکوکو
معماری ایرانی
معماری اسلامی
معماری چینی
معماری هندی
مکتب باوهاوس
مکتب شیکاگو
نو گرایی (مدرنیسم)
پسانوگرایی (پُست‌مدرنیسم)
ساختارشکنی (واسازی)
معماری پرش کیهانی ( غیر خطی )

 

منبع  : ویکی‌پدیا

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و ششم بهمن ۱۳۸۵ساعت ۲۳ بعد از ظهر  توسط محمّد احمدوند -- Mohammad Ahmadvand  | 

ماجرای معماری سنتی ایران در خاطرات استاد حسین لرزاده

به کوشش حسین مفید و مهناز رئیس زاده انتشارات مولی

چاپ اول: 1385

شمارگان: 2000 نسخه

ليتوگرافي: تصویر

چاپ: ایران مصور

شابك:1 -96-5996-964

تعداد صفحات : 240 صفحه

قيمت: 35000 ريال

کتاب حاضر خلاصه ای از کتاب 2 جلدی "احیای هنرهای از دست رفته" حسین لرزاده است که توسط مولفین با نثر و مطالب جدیدتری پیرایش شده است.
 
فهرست مطالب:

معرفي كتاب

 مقدمه

 

فصل 1. از تولد تا شروع کارهای ساختمانی

 

فصل 2.کاخ مرمر

 

فصل 3. عمارت های سعدآباد

 

فصل 4. ساختمان های بیوتات سلطنتی

 

فصل 5‌‌. از صفی آباد تا رامسر

 

فصل 6. بارگاه ابا عبدالله الحسین و ...

 

فصل 7‌. رویدادهای اجتماعی و زندگی خانوادگی

 

فصل 8‌. فعالیت های خانه سازی

 

گزیده اشعار

تصویر ها، نشان ها ، دستنوشته ها و مسوده ها  
 

+ نوشته شده در  چهارشنبه یازدهم بهمن ۱۳۸۵ساعت ۱۱ قبل از ظهر  توسط محمّد احمدوند -- Mohammad Ahmadvand  | 

 

 

هنگامی تهران مفهوم كلان شهر یافت و به جهان مدرن وارد شد كه هنوز بسیاری از پدیده های این جهان نو برایش نامفهوم بود.

 

 


در واقع تهران بدون آن كه ساختار شهری را تجربه كند و بتواند در راه توسعه، توازنی میان نیازها، عادات اشتغال، سلایق تبلیغاتی و حتی سنت و فرهنگ ساكنان خود با مدرنیته برقرار كند، از همان زمان بیشترین سهم آن از مدرنیته، آشفتگی ساختاری و آلودگی صوتی و بصری یك زندگی شهری شد.
هنوز از خواب بیدار نشده ایم كه یكی می آید و می خواهد تمام زار و زندگی مان را بخرد و ببرد. صدای كش دارش چهار كنج خانه می پیچد. لوازم خانه-تیرآهن- چدن- آلومینیوم و یخچال خریدارم .
دیگر چیزی برای فروختن نیست تا بدهیم و دلخوش باشیم كه چند ساعت كه نه، چند دقیقه ای صدای هوارهای خریدار از توی بوق بیافتد.
اما هنوز صدای آزاردهنده از دور نیافتاده كه دوباره صدایی دیگر شنیده می شود و این حكایت هر روز و هر ساعت ادامه دارد.
انگار از وقتی كه یك روز صبح، ناغافل ما را پرت كردند وسط زندگی شهرنشینی بدون آن كه از قبل مناسبات شهری و شهرنشینی را آموخته باشیم، شهرمان همینطور آشفته و نابسامان شد. آن وقت نه تنها امكانات یك دنیای مدرن به خدمت ما نیامد بلكه همین مدرنیته عذاب جانمان هم شد.
ما گاهی آن قدر در تعریف ساختار یك زندگی شهری به خطا رفته ایم و گاهی به نابسامانی ها چنان عادت كرده ایم كه امروز گمان می كنیم تمام اینها ملزومات یك زندگی شهرنشینی هستند و كمتر در جست وجوی چاره ای برای هوارهای آدم هایی هستیم كه آبگرمكن و یخچال كهنه می خرند و هندوانه به شرط چاقو می فروشند و حواسمان نیست كه میان خرید و فروش های این آدم ها چرت پدربزرگ پاره می شود و خواب ناز نوزادمان كابوس می شود و به دنبال آن آدم هایی را به نسل بعد عرضه می كنیم كه به علت خواب آشفته دچار استرس و مشكلات روانی، رفتاری مضاعف هستند.
بی خبریم كه میان این همه آلودگی صوتی به تعبیر دكتر فربد فدایی سر و صدای استرس زا می تواند زمینه ساز بروز برخی اختلالات روانی و مشكلات رفتاری شود.
اما وقتی تهران و چند شهر دیگر كشور آن قدر بزرگ شدند كه رسیدند به واژه و مفهوم كلان شهر، بدون آن كه ساختار و نظم منطقی یك كلان شهر را دارا باشند و خانه هایی كنار كارخانه های سیمان، روغن نباتی و ... ساخته شد و زیرزمین هایشان تبدیل به كارگاه های نجاری و آهنگری شد.
هرچند طی سالهای اخیر دولت و مسئولان تلاش كردند تا مشاغل و كارخانه هایی كه به محیط زیست طبیعی آسیب می زدند و آلودگی صوتی تولید می كردند را به بیرون از شهرها و گاهی به شهرك های صنعتی منتقل كنند، اما هنوز در كلان شهر تهران و دیگر شهرهای بزرگ می توان این مشكلات را كنار كلاف سردرگم ترافیك گذاشت و صدای بوق های ممتدی را شنید كه به هزار شكل درآمده اند؛ به تصور این كه هر قدر صدایشان عجیب تر و بلندتر باشد چراغ های همیشه قرمز زودتر سبز می شوند.
حالا كافی است، آلودگی های بصری را هم به آلودگی های صوتی این كلان شهر اضافه كنیم تا اثرات سوء این همه آشفتگی را در تن خسته شهروندان تهرانی ببینیم.
 
●در ازدحام آشفتگی
برای دیدن این آشفتگی ها احتیاج به مهارت خاصی نیست، كافی است میان شهر گشتی بزنیم تا ساختمان های كوتاه، بلند و عریض و طویلی را در همسایگی هم ببینیم كه نه تنها از لحاظ نوع معماری هیچ قانون مشتركی ندارند بلكه در استفاده از انواع مصالح مصرفی چنان مختارند كه بی قیدانه بر سیمای ظاهری شهر وصله ناجوری به نظر می رسند.
اما در آشفتگی های شهر نیمه مدرن تهران نباید سلیقه های متنوع و متفاوت تبلیغاتی را فراموش كنیم كه در اعمال نظر آن قدر آزادند كه ما امروز شاهد هجوم موجی از تبلیغات هستیم كه از روی در خانه ها شروع می شود و به سردر مغازه ها، چسبیده به پل های عابر پیاده، روی بدنه اتوبوس ها، بیلبوردها و پنل های تبلیغاتی و ... می رسند و حتی این اواخر تا روی تلویزیون های بزرگ شهری هم كشیده شده اند.
هرچند امروز ما به همه اینها عادت كرده ایم و به یك زندگی مسالمت آمیز با تمام این حشو و زواید شهری تن داده ایم اما بی خبر هستیم كه این آشفتگی ها و ناهماهنگی های ساختاری چه میزان می تواند اثر مخرب بر جسم و روح ما داشته باشد و می تواند موجب شود ما شهرنشین ها دو برابر بیشتر پرخاشگر و تحریك پذیرتر نسبت به افرادی كه در محیط هایی دور از آلودگی صوتی و بصری زندگی می كنندباشیم.
دكتر فربد فدایی ، روانپزشك و استاد دانشگاه،درباره اثرات سوء آلودگی صوتی و بصری در زندگی نیمه مدرن تهران معتقد است؛ در چنین شرایطی فرد در برابر كوچكترین محرك عصبانی می شود و ممكن است عكس العمل نشان دهد.
به عبارت دقیق تر رفتار و كاركرد روانی طبیعی افراد كاملاً وابسته به محیط است. هر قدر این محیط آلودگی های صوتی و بصری كمتری داشته باشد زمینه بروز اختلالات روانی و مشكلات رفتاری كاهش می یابد. در مجموع آلودگی های صوتی و بصری یك زندگی شهری می تواند موجب كاهش توجه و تمركز در افراد شود و سبب ایجاد اضطراب و برانگیختن دستگاه عصبی و افزایش حالت های تحریك پذیری و پرخاشگری در افراد شود.

●شهرداری و آشفتگی شهر...
اما شهرداری به عنوان مهمترین نهاد سامان دهی شهر با این پرسش مخاطب ما می شود كه برای رفع آلودگی های صوتی ناشی از فریاد دست فروش ها- دوره گردها و ... كه به كمك دیگر آلودگی های صوتی شهر رفته اند چه كرده اید؟ و تا چه اندازه در حذف و ساماندهی سدمعبرها، نمادها و المانهای زاید شهری و ایجاد فضاهایی عاری از آشفتگی در سطح شهر كه نشاط و آرامش را برای شهروندان سلب كرده، موفق بوده اید؟
مهندس میثم مجیدی، مدیریت فنی مركز سامانه مدیریت شهری ۱۳۷ ، درباره مزاحمت های صوتی و سدمعبرهای بعضی از مشاغل مانند؛ دست فروش ها، دوره گردها و حتی بعضی اصناف كه پیاده روها رااشغال می كنند گفت: از تاریخ سوم خردادسال ۱۳۸۴ تا پانزدهم مهر سال جاری در مجموع ۲۵ هزار و ۱۷۲ تماس و شكایت مردمی در ۱۳۷ به ثبت رسیده است كه از كل تعداد این تماس ها ۲/۲ درصد مربوط به مزاحمت دوره گردها بوده است، اما اصناف ۲۳/۲ درصد و دست فروش ها ۲۲/۱ درصد از كل تماس های مردمی را به خود اختصاص داده اند كه در هر سه مورد، به بیش از ۹۳ درصد تماس ها رسیدگی شده است.
اما ابراهیم مداحی مدیركل فوریت ها و خدمات اضطراری شهرداری در پاسخ به این كه برای ساماندهی این مشاغل با توجه به قدمت طولانی و حضور چندین ساله آنها در سطح شهر تهران چه طرح و برنامه جامعی وجود دارد؟ گفت: نیروهای ۱۳۷ همه روزه در سطح مناطق و نواحی مستقر هستند و پس از دریافت پیام، سوژه را شناسایی و اقدام به جمع آوری آن می كنند.
البته با توجه به این كه بخش عمده ای از این دوره گردها و دست فروش ها در حال جابه جایی در سطح شهر هستند، شناسایی آنها كمی زمان می برد. اما تاكنون هیچ برنامه جامعی برای ساماندهی این مشاغل ارائه نشده و شرایط نیز فراهم نیست.
اما گاهی چادرهایی را در سطح مناطق برپا می كنیم كه دست فروش ها می توانند به شكل دوره ای هر سه تا ۶ ماه یك بار كالاهای خود را در این مراكز عرضه كنند.
درست است كه سالها به آلودگی های بصری شهر تهران عادت كرده ایم چنان چه گاهی متوجه حضور آنها نمی شویم، این نكته به آن معنی نیست كه این آلودگی ها اثر تخریبی خود بر جسم و روح شهر و شهروندان را از دست داده اند.
مهندس مهدی گلشنی، معاون آموزش و امور مناطق سازمان زیباسازی معتقد است ما چندان متوجه این آلودگی های بصری نمی شویم اما همه ما بارها تجربه كرده ایم وقتی فقط در معابر شهر قدم می زنیم و بعد از مدت زمانی به منزل برمی گردیم خسته هستیم، این خستگی ها تأثیرات مستقیم و سوء همین آلودگی هاست كه از راه چشم منتقل می شوند.
منظور از المان های زاید، تیرآ هن ها و ضایعات فلزی و آهنی است كه گاهی از كف معابر یا از جداره های نما بیرون افتاده و نقش كاركردی ندارند، مانند؛ سیم ها و كابل های آشفته، تأسیسات كولر و ناودان، تابلوهای ناقص و شكسته پزشكان و... .
مهندس گلشنی با اشاره به گستره وسیع شهر تهران گفت: با آغاز طرح جهادی در تیرماه سال جاری ما توانستیم حذف این المان های زاید شهری را در قالب طرح های ضربتی مقداری پیش اندازیم، حتی با نظام پزشكی كشور در حال تعامل هستیم تا علاوه بر شناسایی تابلوهای پزشكانی كه نقش كاركردی ندارند، به یك سری چارچوب های تعریف شده درباره بحث تبلیغات شهری، برای نصب تابلوی پزشكان برسیم. در پایان مهندس گلشنی ایجاد آرامش بصری و نشاط شهروندان را مهمترین هدف در تمام پروژه های سازمان زیباسازی عنوان كرد و گفت: باید تلاش كنیم تا جایی كه می توانیم فضایی آرام و امن برای شهر و شهروندان مهیا كنیم.
داشتن شهری عاری از آلودگی های صوتی و بصری علاوه بر اجرای طرح های جامع و متنوع كه با هدف نظارت بر تبلیغات و معماری شهر و حذف المان های زاید شهری و ساماندهی مشاغل تقویت كننده این آلودگی ها پیش می رود، نیازمند آموزش به شهروندان نیز است.
تا زمانی كه من و تو نخواهیم و نتوانیم كاركرد ایوان آپارتمان خود را بشناسیم و به جای چند گلدان سبز آنجا را پر از خنزر و پنزرهای انباری كنیم یا به خودمان اجازه دهیم كه در بی وقتی روز صدایمان را هوار كنیم روی سر اهالی محل و داد بزنیم كه چه می خریم و چه می فروشیم و یا خیلی از عادت های ساده دیگری كه جزء رفتار روزمره ما شده، چه طور می توانیم شهرنشینی مدرن را تجربه كنیم؟
آن وقت ما روزی ناغافل میان این همه آشفتگی و آلودگی صوتی و بصری در راه توسعه شهری زیر چرخ های مدرنیته له و فرسوده می شویم بدون آن كه متوجه شده باشیم.


 
منبع : روزنامه همشهری
 

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و دوم آبان ۱۳۸۵ساعت ۱۳ بعد از ظهر  توسط محمّد احمدوند -- Mohammad Ahmadvand  | 


استادیوم فریتز والتر شهر کایزرسلاترن، ورزشگاه اختصاصی تیم فوتبال کایزرسلاترن آلمان ملقب به شیاطین سرخ، است.
ماکت ورزشگاه فریتز والتر کایزرسلاترن
 
 درهای استادیوم كایزرسلاترن برای نخستین بار در سال 1920 باز شدند. سال‌ها بعد این ورزشگاه به افتخار «فریتز والتر» كاپیتان تیم ملی آلمان که به رهبری او تیم ملی فوتبال این کشور موفق به قهرمانی در جام جهانی 1954 سوییس شده بود به نام وی نام‌گذاری شد. والتر در سال 2002 درگذشت اما نامش هم‌چنان بر استادیوم شهر كایزرسلاترن باقی ‌ماند.
مردم فوتبال‌دوست شهر كایزرسلاترن تیم شهر خود را شیاطین قرمز می‌نامند. این قرمز پوشان شیطان تا به حال موفق شده‌اند چهار بار جام قهرمانی بوندسلیگا را نصیب خود كند.
استادیوم كایزرسلاترن یكی از باشكوه‌ترین استادیوم‌های آلمان است. گذر زمان و تغییر سلایق در معماری در این بنا به وضوح مشهود است. استادیوم فریتز والتر در كایزرسلاترن یكی از معدود استادیوم‌هایی است كه ویژه فوتبال طراحی و ساخته شده است.

ماکت


یكی از فاكتورهایی كه در این استادیوم به آن توجه ویژه شده، سقف آن است كه تمام محوطه تماشاچیان را پوشانده است. از آن جایی كه ظرفیت 46 هزار نفری استادیوم به 23 هزار نفر نشسته و 23 هزار نفر ایستاده تقسیم می‌شود این فاكتور ضروری به نظر می‌رسید.
از زمان ساخت این ورزشگاه تا كنون تغیرات چندانی در آن ایجاد نشد. تنها در طول یك دهه اخیر زمین و محوطه آن گسترش داده‌ شده است.
وقتی فیفا پیشنهاد این استادیوم را برای برگزاری جام‌جهانی 2006 آلمان تصویب كرد، مسئولان به فكر بازسازی آن افتادند. پروژه بازسازی استادیوم كایزرسلاترن از نوامبر 2005 آغاز شد و اندکی پیش از شروع بازی‌ها به پایان رسید. فاز نهایی این پروژه 3/48 میلیون یورویی گسترش آن از جنوب و غرب و هم‌چنین بازسازی قسمت شمالی استادیوم بود.
یكی دیگر از ویژگی‌های این استادیوم كه آن را منحصر به فرد كرده است ساخت و نصب یك برج تلویزیونی عظیم در فضای داخلی آن است.
مسئولان این ورزشگاه قصد دارند در بازسازی‌های آینده، ظرفیت این استادیوم را تا 48 هزار و پانصد نفر افزایش دهند.

+ نوشته شده در  جمعه نوزدهم آبان ۱۳۸۵ساعت ۱۲ بعد از ظهر  توسط محمّد احمدوند -- Mohammad Ahmadvand  | 

زیبایی شناسی و ذهنیت

 


نویسنده: اَندرو بووی

مترجم: فریبرز مجیدی

طراح جلد: مهران زمانی

چاپ اول: تابستان 1385

شمارگان: 1500 نسخه

لیتوگرافی: فرآیند گویا

چاپ: شادرنگ

شابك: 3 -51 -8802 -964

تعداد صفحات : 596 صفحه

قیمت: 65000 ریال

نشانی: تهران ـ خیابان ولیعصر ـ بالاتر از چهارراه امام خمینی (ره) ـ نبش كوچه شهید حسن سخنور ـ پلاك15 ـ فرهنگستان هنر ـ تلفن: 9 ـ 66485868 ـ صندوق پستی: 1377 ـ 13145

 


--------------------------------------------------------------------------------


سخن ناشر

هنر حاصل ذوق، حس زیبایی‌شناختی هنرمند، تجربه‌ها و آموخته‌های اوست. هنرمند در این مسیر، در تعامل با هنر و دانش اقوام و ملل دیگر، بر غنای تجربه خود می‌افزاید و افق دید خویش را می‌گستراند؛ از این رهگذر آثار و اندیشه‌های هنری به منصه ظهور می‌رسد و میراث هنری شكل می‌گیرد. این میراث هنری جلوه تلاش هنرمندان، اندیشمندان و انسان‌هایی است كه در آفرینش اثری زیبا سهم داشته‌اند. در واقع، آنچه به‌منزله دست‌ساخته‌ای انسانی در قالب بنایی عظیم، مجسمه‌ای زیبا، تابلوی نقاشی‌ای چشم‌نواز و خطوط اسرارآمیز خودنمایی می‌كند، تحت‌تأثیر انگاره‌ها و اندیشه‌های رایج در تمدن‌های گوناگون بشری است. مهم آن است كه این میراث شناخته شود و ابعاد گوناگون هنری، فلسفی، تاریخی، جامعه‌شناختی، انسان‌شناختی و... آن تحلیل و بررسی شود.

   بر همین اساس، فرهنگستان هنر می‌كوشد، بر مبنای رسالتی كه در نشر و ترویج و حمایت هنر بر عهده دارد، علاوه بر برپایی همایش‌های بین‌المللی، هم‌اندیشی‌ها و نمایشگاه‌های مختلف، با انتشار مجموعه آثاری در حوزه‌های گوناگون هنر پاسخگوی نیاز هنرمندان و محققان باشد.

   كتاب حاضر، چاپ تجدیدنظر‌شده و تفصیل‌یافته كتاب زیبایی‌شناسی و ذهنیت: از كانت تا نیچه، اثر اَندرو بووی، استاد كرسی زبان آلمانی و مدیر «مركز پژوهش علوم انسانی و هنرها» در رویال هالووی دانشگاه لندن است كه از روشن‌بینی‌های خاصی درباره اندیشمندان گوناگونی چون هولدرلین، فیشته، آدورنو و غیره برخوردار است. این كتاب بهترین منبع موجود برای دسترسی به این میراث فكری مهم به‌شمار می‌رود و تا حد بسیار زیادی به ما كمك می‌كند كه درباره فلسفه جدید آلمان و اهمیتی كه هنر در این سنّت دارد، به شناخت بهتری دست یابیم. رشد سریع علاقه به فلسفه آلمانی به‌عنوان منبعی برای بـازاندیشـی ــ هم در مورد نظریه ادبی و فرهنگی و هم در مورد فلسفه معاصر ــ موجب خواهد شد كه كتاب مذكور برای دانشجویان و پژوهشگران همه رشته‌های علوم انسانی
ــ از ادبیـات گرفته تـا فلسفه، موسیقـی و سایر رشته‌هـای هنر ــ به‌صورت متن خواندنـی لازمی درآید.

امید است ترجمه، چاپ و انتشار این كتاب مورد استفاده محققان و پژوهشگران كشور قرار گیرد.

انتشارات فرهنگستان هنر

بهار 1385         

 

  

مقدمه زیبایی شناسی  و تجدد (مدرنیته)
 

   در سال‌های اخیر آشكار شده است كه بسیاری از مسائلی كه نخست در هنگام پیدایش زیبایی‌شناسی فلسفی در پایان قرن هجدهم سر برآوردند، نقش قاطعی هم در سیر اصلی فلسفه و هم در نظریه ادبی ایفا می‌كنند. انتقادهای هیلری پاتنم[1] و سایر اندیشمندان عمل‌گرا به این عقیده كه جهان چیزی «حاضر و آماده» است، توجه همزمان نلسون گودمن[2]، ریچارد رورتی[3] و دیگران به جنبه‌های «جهان‌سازی» (world-making) زبان، اقدام‌های مرتبط در زمینه فلسفه زبان از جانب دانلد دیویدسون[4] و دیگران در جهت تبیین معانی از دیدگاهی كل‌نگرانه (holistic)، و سمت‌گیری در پساساختارگرایی (post-structuralism) به‌سوی جنبه‌های تعیین‌ناشدنی تفسیر، همگی متضمن ساختارهایی از اندیشه‌اند كه به‌عنوان جزئی از تاریخ زیبایی‌شناسی به‌ظهور رسیدند. عده‌ای از این اندیشمندان صریحاً به سنّتی اشاره می‌كنند كه در كتاب حاضر باید به بررسی آن پرداخت، حال آن‌كه عده‌ای دیگر به بسیاری از مهم‌ترین پیشگامانشان فوق‌العاده بی‌توجه بوده‌اند. در كتاب حاضر، به‌منظور كمك به جبران این ناچیز انگاشتنِ نقش زیبایی‌شناسی، بر برخی از گزارش‌های عمده درباره عامل انسانی شناخت (ذهن شناسنده) و بر آن استنباط‌هایی از هنر و زبان تأكید خواهد شد كه در خلال تاریخ زیبایی‌شناسی كانتی و پس از كانت[5] به‌ظهور رسیده‌اند. هدف من این است كه هم مجموعه‌ای از كج‌فهمی‌های مربوط به تاریخ اندیشه جدید را كه در بعضی از حوزه‌های علوم انسانی به‌صورت سنّت رایج درآمـده‌اند اصلاح كنم، و هم صورت‌هـای موجـّه و پذیرفتنی برخی از مبحث‌های نادیده گرفته شده و بد ‌فهمیده شده در آن تاریخ را آشكار سازم.

   در سال 1796 در بیانیه سیاسـی‌ـ فلسفـی آلمـان، كـه به‌نظر مـی‌رسد مؤلفش یا هگل[6] بوده است یا شلینگ[7] (اما شاید هم هولدرلین[8] بوده باشد)، «والاترین عمل خرد» همانا «عمل زیبایـی‌شنـاختــی» (aesthetic act) اعلام شده است. البته تفكرات فلسفی درباره زیبایی و هنر از زمان افلاطون به این‌سو در سرتاسر اندیشه مغرب‌زمین وجود داشته‌اند، و عقاید افلاطونی آشكارا بر هگل و شلینگ و هولدرلین تأثیر نهادند؛ اما فقط مقارن اواسط قرن نوزدهم است كه عقیده به حوزه جداگانه‌ای از فلسفه موسوم به «زیبایی‌شناسی» در اروپا به‌ظهور می‌رسد. در فاصله میان پایان قرن هجدهم و پایان قرن نوزدهم رابطه بین هنر و بقیه فلسفه دستخوش دگرگونی بنیادین می‌شود و، چنان‌كه خواهیم دید، این دگرگونی با تغییرات ریشه‌ای، هم در تولید موسیقی و هم در پذیرش آن، همبستگی دارد. نحوه‌های ارتباط این دگرگونی با ظهور برخی از راستاهای عمده در فلسفه جدید كانون پژوهش مرا تشكیل خواهد داد.

 

 فهرست مطالب

 

 

سخن ناشر

مقدمه

 

زیبایی‌شناسی و تجدّد (مدرنیته)

زیبایی‌شناسی و «پسا‌مدرنیته»

 

 

فصل 1. فلسفه جدید و پیدایش نظریه زیبایی‌شناختی: كانت

 

خودآگاهی، شناخت، و آزادی

وحدت عامل شناسایی (سوژه)

یگانه‌سازی طبیعت

هدف زیبایی

محدوده‌های زیبایی

 

 

فصل 2. ایدئالیسم آلمانی و رمانتیسم آغازین آلمان

 

اندیشیدن به بی‌نهایت

یك «اسطوره‌شناسی نو»

«اسطوره‌شناسی نو» رمانتیك آغازین

 

 

فصل 3. تفكراتی درباره عامل شناسایی (سوژه): فیشته، هولدرلین، و نووالیس

 

خود و دیگری

فیشته

هولدرلین

نووالیس

 

 

فصل 4. شلینگ: هنر به‌عنوان «افزار فلسفه»

 

طبیعت و فلسفه

ظهور آگاهی

شهود و مفهوم

«افزار فلسفه»

اسطوره، هنر، و مدرنیته

اسطوره، زبان، و بودن

 

 

فصل 5‌‌. هگل: آغاز نظریه زیبایی‌شناختی و پایان هنر

 

كدامین هگل؟

خودبازشناسی

موسیقی و ایده

زبان، آگاهی، و بودن

ایده به‌عنوان نمود حسی

نثر جهان مدرن

فلسفه و هنر پس از هگل

 

 

فصل 6. اشلایرماخر: هنر و تفسیر

 

چرخش‌های زبانی

«هنر ناهمنظری»

خودآگاهی بی‌واسطه

هنر به‌منزله تولید آزاد: فعالیت «فردی» و «همانند»

هرمنوتیك به‌مثابه هنر

ادبیات و عنصر «موسیقایی»

 

 

فصل 7‌. موسیقی، زبان، و ادبیات

 

زبان و موسیقی

هگل و رمانتیسم: موسیقی، لوگوس، و احساس

«حضور» موسیقی

«تفكر نامتناهی» و موسیقی

 

 

فصل 8‌. نیچه و سرنوشت اندیشه رمانتیك

 

نیچه‌های كهنه و نو

شوپنهاوئر: موسیقی به‌منزله مابعدالطبیعه

ماركس، اسطوره‌شناسی، و هنر

هنر، اسطوره، و موسیقی در «زایش تراژدی»

اسطوره، موسیقی، و زبان

پندار حقیقت

موسیقی و متافیزیك

زیبایی‌شناسی، «تفسیر»، و ذهنیّت

 

 

نتیجه‌گیری

 

پیوست: «كهن‌ترین برنامه نظام ایدئالیسم آلمانی» (1796)

 

نظام اخلاقی

به‌عنوان شاعر

+ نوشته شده در  سه شنبه شانزدهم آبان ۱۳۸۵ساعت ۷ قبل از ظهر  توسط محمّد احمدوند -- Mohammad Ahmadvand  | 

راندو و طراحی با قلم و مركب


نویسنده: رابرت. و.گیل
مترجم: هدایت موتابی
انتشارات: آزادهراندو عبارت از روشی كه طی آن نقشه یك ساختمان را طوری تغییر می دهند كه ساختمان به شكل واقعی خود دیده شود. همچنین با ترسیم جزئیات لازم مانند درختان. ترافیك و جمعیت موجود در اطراف ساختمان نقشه را كاملتر می نماید. از روشهای راندو برای تهیه نقشه هایی برای مهندسین طراحان و تولیدكنندگان و به طور كلی در امورتبلیغاتی و صنعتی استفاده می شود. رابرت گیل در این ویرایش از جامع ترین و پرفروش ترین كتاب خود كه به مثابه راهنمایی برای روشها و تكنیك ها است به طور كامل تجدید نظر نموده و 32 صفحه حاوی تصاویر جدید بر آن افزوده است. به ویژه فصل مربوط به وسایل و تجهیزات لازم برای نقشه كشی كه یكی از فصول مهم این كتاب به شمار می آید به طور كامل به روز سازی شده است. رابرت گیل یك راندو كار معماری و طراح مجرب است. تجارب این شخص در زمینه گرافیك به چهل سال می رسد. او قبلا ریاست موسسه طراحی خود را به عهده داشت و ضمنا به كار تدریس در رشته های هنر و طراحی در مدرسه هنر و عكاسی ملبورن می پرداخت. كتابهای دیگر این مولف كه توسط تامس و هادمسون چاپ شده به اصول اساسی راندو پرداخته است.

 

 

+ نوشته شده در  سه شنبه نهم آبان ۱۳۸۵ساعت ۲۲ بعد از ظهر  توسط محمّد احمدوند -- Mohammad Ahmadvand  | 

آیین‌نامه مربوط به نمای شیشه‌ای ساختمان‌ها با رویکرد به مواردی ازجمله مبحث نوزدهم مقررات ملی ساختمان مبنی بر استفاده بهینه از انرژی های حرارتی، برودتی و نور مصوب شد.

واقعیت در این است که امروزه در بسیاری بناها، مقوله بهره‌گیری از انرژی در ساختمان‌ها مغفول مانده و از این رو ایرانیان در بخش مصرف انرژی، جزو مصرفین بی مهابا به شمار می‌آیند.

آمارهای رسمی اعلام شده نشان می‌دهد که بخش خانگی و تجاری یکی از عمده‌ترین بخش‌های مصرف‌کننده انرژی است. مصرف انرژی در این بخش با رشد 5/7 درصد در دهه گذشته 39 درصد از کل انرژی مصرفی را در کشور به خود اختصاص می‌دهد.

سئوال این است که چرا در شرایطی که دولت اجرای مبحث 19 را الزامی کرده است، میزان مصرف انرژی همچنان غیرمتعارف است؟

اکثر مردم بر این تفکرند که اجرای مبحث 19 مقررات ملی ساختمان سبب افزایش هزینه‌های ساختمان می‌شود و این درحالی است که چنانچه این مبحث در ساختمان به درستی اجرا شود، افزون بر این که هزینه‌های اولیه ساخت را کاهش می‌دهد، باتوجه به صرفه جویی انجام شده در هزینه‌های بهره برداری و مصرف انرژی ساختمان، برای مصرف کننده سودآور نیز خواهد بود.

با توجه به پتانسیل‌های صرفه‌جویی موجود در بخش صنعت سالانه می‌توان 670 میلیارد تومان در این بخش صرفه جویی کرد.

در بخش خانگی نیز می‌توان با به کارگیری راهکارهای استفاده بهینه از لوازم خانگی انرژی بر تا حد زیادی از اتلاف سرمایه‌های ملی جلوگیری کرد.

در کشور ما در خانه و مکان‌های تجاری، سالانه در حدود 200 میلیون بشکه نفت خام برای تولید حرارت و سرما مصرف می‌شود. درصورتی که اگر با روش‌های صرفه‌جویی فقط 10 درصد در طول سال در مصرف انرژی وسایل گرمازا و سرمازای خود صرفه جویی کنیم در حدود 20 میلیون بشکه نفت خام صرفه جویی کرده‌ایم .

به هر تقدیر کمک به اقتصاد خانواده، افزایش رفاه نسبی در نتیجه مصرف صحیح انرژی، کمک به اقتصاد ملی، کاهش مصرف سوخت و درنتیجه کاهش آلودگی‌های ناشی از آن، امکان برقراری دمای ثابت در اتاق، کاهش ظرفیت اولیه سیستم گرمایش و سرمایش تا 40 درصد، کاهش استهلاک سیستم گرمایش و سرمایش، توزیع متعادل حرارت و حداقل 50 درصد کاهش مصرف سوخت و هزینه های مربوط ازجمله مزایای اجرای مبحث 19 مقررات ملی در ساختمان است.

+ نوشته شده در  جمعه بیست و هشتم مهر ۱۳۸۵ساعت ۱۵ بعد از ظهر  توسط محمّد احمدوند -- Mohammad Ahmadvand  | 

منابع کنکور کاردانی به کارشناسی معماری

1- آشنایی با معماری اسلامی ایران                              استاد محمد کریم پیرنیا

2- سبک شناسی معماری ایران                                   استاد محمد کریم پیرنیا

3- مبانی و مفاهیم در معماری معاصر غرب                   وحید قبادیان

4- مصالح شناسی                                                    سیاوش کباری

5- مصالح شناسی                                                    سام فروتن

6- معماری ایران (دوره اسلامی)                                محمد یوسف کیانی

7- جزییات معماری ساختمانهای اجری                          نشریه 92 سازمان برنامه وبودجه

8- فرهنگ مصورهنرهای تجسمی                               پرویز مرزبان وحبیب معروف

9- مبانی هنرهای تجسمی                                          غلام حسین نامی

10- عناصر رنگ ایتن                                              ایتن

11- معماری فرم فضا نظم                                         فرانسیس د.ک.چینگ

12- تاریخ وهنر معماری ایران دوره اسلامی                  محمد یوسف کیانی

13- معماری 1و2                                                    انتشارات دیبا گران

14- ریاضی                                                           انتشارات دیبا گران

15- اجزا ساختمان و ساختمان                                     سیاوش کباری

16- مبانی هنرهای تجسمی                                         هنرستان

17- تاسیسات                                                          هنرستان

18- آشنایی با بناهای تاریخی                                      هنرستان

19- آشنایی با معماری جهان                                       محمدابراهیم زارعی

20- هندسه سال دوم                                                  دبیرستان

21- تاسیسات                                                          طباطبايی

22- ادبیات پنج استاد

23- راهنمای ادبیات پنج استاد                                     محمد باقر کلیشمی

24- نگارش زبان فارسی                                           انتشارات سمت

25- معارف اسلامی 1                                              انتشارات سمت

26- معارف اسلامی 1                                              اتشارات نهاد رهبری

27- عناصروجزییات ساختمان 1و2                             هنرستان

28- در ضمن تست های کنکورهای معماری سالهای گذشته فراموش نشود

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و هفتم مهر ۱۳۸۵ساعت ۱۴ بعد از ظهر  توسط محمّد احمدوند -- Mohammad Ahmadvand  | 

این کلیسا یکی از زیباترین کلیساهایی است که تاکنون ساخته شده است و کار ساخت و طراحی آن توسط شرکت ساختمانی "ریچارد مایر و شرکاء" انجام شده است. در این کلیسا نماد تثلیث مقدس(خدا و عیسی و روح القدس) در یک فضای سه گوش و در سه گنبد بتونی این کلیسا به صورت برجسته در شبستان کلیسا طراحی شده است.

راهرویی که از شرق کلیسا به سمت بخش مرکزی مجتمع ساختمانی مجاور کشیده شده به عنوان صحنی برای جلسات عمومی مردم در نظر گرفته شده است. این صحن به طرزی نور آمیزی شده که احساس خوش بینی و تعهد را در اذهان شرکت کنندگان تداعی می کند.

 

                        کلیسا  کلیسا

+ نوشته شده در  شنبه بیست و پنجم شهریور ۱۳۸۵ساعت ۱۰ قبل از ظهر  توسط محمّد احمدوند -- Mohammad Ahmadvand  | 

 گالری هنر معاصر Kirin Plaza در مركز شهر اوزاكای ژاپن كه یكی از شاهكارهای Shin Takamatsu، معمار 58 ساله ژاپنی می‌باشد، موقعیت بسیار مطلوبی برای برگزاری نمایشگاه‌های هنر آوانگارد فراهم نموده است. در راستای تلاش‌های Taro Igarashi، منتقد و مورخ معماری، برای برگزاری نمایشگاه‌هایی با موضوع معماری آوانگارد، این گالری، از 15 جولای تا 3 سپتامبر 2006، میزبان نمایشگاهی با عنوان «معماری هندسه نوین: به دنبال یك مدرنیسم دیگر» (New Geometry Architecture: Toward an Alternative Modernism) است كه آثار Shuhei Endo و Sou Fujimoto، دو معمار از دو نسل مختلف معماران ژاپن، در آن به نمایش در می‌آید. با وجود این‌‌كه دو معمار فوق رویكردهای متفاوتی در زمینه طراحی معماری دارند، اما تمایل مشتركی به استفاده از فرم‌های غیرمعمول و صفحات منحنی‌وار پیچیده در آثار آنها دیده می‌شود.


Shuhei Endo متولد 1960 و دانش‌آموخته دانشگاه هنر كیوتو می‌باشد. Endo دفتر خود را در سال 1988 با عنوان Shuhei Endo Architect Institute تأسیس نمود. وی بیشتر به خاطر تجربه‌های خود در استفاده از صفحات فولادی موج‌دار شهرت دارد. Endo با تغییر شكل این صفحات، آنها را به فرم‌هایی پیوسته (شاید در این مورد بتوان آثار Endo را با طرح‌های گروه FOA مقایسه نمود) تبدیل می‌كند. استفاده از این صفحات برای تعریف فضای معماری (كف، سقف و دیوار) به Endo این امكان را می‌دهد که خوانایی لازم را برای نمایش ایده‌های خود در تداوم فضایی میان داخل و خارج فراهم نماید.


Sou Fujimoto متولد 1971 شهر Hokkaido و دانش‌آموخته دانشگاه توكیو می‌باشد. وی دفتر خود را در سال 2000 تأسیس نموده است. Fujimoto نیز تجربه‌های متعددی با استفاده از فرم‌های غیرعادی دارد كه از میان آنها می‌توان به طرح وی برای مسابقه Annaka Environment Art Forum در سال 2003 اشاره نمود.
نكته جالب‌توجه در این نمایشگاه طراحی و سازمان‌دهی فضای آن است؛ در واقع به جای آرایش فضای گالری با ماكت، عكس‌ و پوستر پروژه‌های این دو معمار، هر كدام از آنها در نیمی از فضای گالری، چیدمان‌های مختلفی از ایده‌های شخصی خود درباره فضا و فرم را در مقیاس واقعی به نمایش گذاشته‌اند. در ساخت این آثار از مصالح سبكی همچون مواد پلی‌استیرن استفاده شده است؛ از آنجایی‌كه این مصالح در طرح كف گالری نیز مورد استفاده قرار گرفته است، بازدیدكنندگان می‌بایست قبل از ورود به فضای نمایشگاه كفش‌های خود را درآورده و با دمپایی وارد شوند.

 

اثر چیدمانی Endo

اثر چیدمانی Endo، ردیفی از نوارهای فوم‌ پلی‌استیرن است كه به صورت چندلایه در حالت‌های گوناگون و آزاد در فضا قرار گرفته‌اند. البته برخی از این صفحات پلی‌استیرن این قابلیت را دارند كه به عنوان پرده‌های نمایش، برای نمایش تصاویر ساختمان‌های طراحی‌شده توسط Endoمورد استفاده قرار گیرند.
 اثر چیدمانی Fujimoto

در كنار این اثر Endo، Fujimoto یك دیوار ضخیم با پلانی دایره‌ای‌شکل، با استفاده از فوم‌ پلی‌استیرن طراحی كرده است. روش نورپردازی و نوع مبلمان انتخابی برای فضای درونی این دیوار عموماً در كنتراست با فرم دیوارها انتخاب شده‌اند. همچنین شكاف‌های روی دیوار دیدهای مختلفی از فضای درون و نیز طرح‌های Endo كه در پشت این اثر قرار گرفته‌اند، ارائه می‌دهند. در واقع این دو چیدمان در آرایش فضایی گالری، به نوعی مكمل هم هستند، بدین معنی كه همانند قاب‌‌ها و پس‌زمینه‌هایی برای تعریف همدیگر عمل می‌كنند.

+ نوشته شده در  چهارشنبه پانزدهم شهریور ۱۳۸۵ساعت ۱۴ بعد از ظهر  توسط محمّد احمدوند -- Mohammad Ahmadvand  | 

از بازديدكنندگان محترم عذر خواهي مي كنم. هاست تصاوير راندو فيلتر شده...rando

rando

 rando

 

 

 

+ نوشته شده در  چهارشنبه پانزدهم شهریور ۱۳۸۵ساعت ۱۲ بعد از ظهر  توسط محمّد احمدوند -- Mohammad Ahmadvand  | 


 

نخستین کنگره بین المللی طراحی شهری

اصفهان

 

پايتخت فرهنگی جهان اسلام

16-13 شهريور ماه 1385

 

 

 

محل برگزاری: مهمانسرای عباسی

زمان پذيرش: از ساعت 14 الی 19 بعدازظهر روز دوشنبه 13 شهريور در محل مهمانسرای عباسی

افتتاحيه کنگره: ساعت 8:30 صبح روز سه شنبه 14 شهريور در محل تالار اصلی مهمانسرای عباسی

 

 


+ نوشته شده در  شنبه یازدهم شهریور ۱۳۸۵ساعت ۱۳ بعد از ظهر  توسط محمّد احمدوند -- Mohammad Ahmadvand  | 


Senscity paraise universe

Senscity paraise universe   منطبق با مشخصه های یک پارک کامل می باشد

این مکان در برگیرنده گالری اسباب بازی سالن تئاتر تالار کنفرانس دو رستوران و همراه با فضایی برای باغچه ،نمایشگاه و انواع زمین بازی می باشد. معماران این پروژه آن را طوری طراحی کردند که  پر انرژی و لذت بخش  به نظر می رسد و همچون یک آبادی سبز در صحرای نوادا می درخشد.

 

فضای مرکزی آن به صورتی طراحی شده است که به وسیله نرده های طبیعی از محیط اطراف آن مجزا شده است.

 

فضای سبز، میادین ،دریاچه مصنوعی مجموعه ،انگیزه های خوبی را برای قدم زدن در محوطه فرآهم می آورد.

 

نماد پارک شمایلی از گلهای (گیاهان) بیابانی با ساختار Senscity paraise universe  فلزی است. ارتفاع این سازه بیش از 120 فوت و عرض آن 300 فوت می باشد که محوطه و بازدیدکنندگان را از تابش خورشید محفوظ می دارد.

 

سیستم تهویه Senscity paraise universe    تبخیر آب روی سازه ها منطقه وسیعی را خنک می کند.

همچنین ارتفاع بلند سازه سبب می شود که جریان هوا از قسمت بالای سازه  به سمت پایین حرکت کند و فضاهای عمومی را خنکتر نماید .

 

علاوه بر خنک شدن فضاهای عمومی سطوح ورقه ها نیز به وسیله هوای خنک داخل ، سرد می شوند. این صفحات همچنین می توانند برای تبدیل انرژی نیز بکار رود.

 

این سلول ها یا مبدل های خورشیدی می توانند نور را به انرژی الکتریکی ا گرمایی تبدیل کنند.

در ضمن یک توربین بادی بر روی یک محور عمودی در وسط گل قرار دارد و انرژی باد را به الکتریسیته تبدیل می کند .

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه نهم شهریور ۱۳۸۵ساعت ۱۷ بعد از ظهر  توسط محمّد احمدوند -- Mohammad Ahmadvand  | 

ویکتور هوگو معماری را تاریخ مکتوب می داند که تمام خصایص ( انتسابی ،اکتسابی،اعتقادی،شرایط تاریخی)را تا قبل از اختراع گوتنبرگ در خود جای داده بود. او معماری را کتاب تاریخ می داند و به این مسئله اشاره دارد که در تمام آثار مکتوبش با توجه به عدم ذکر وقایع اطراف از قبیل مکانها و یا خیابان ها و جاده ها ، نقطه ضعف بزرگی دارد ، هوگو به این نگرش معماری اعتقاد دارد که پس از اختراع چاپ و همه گیر شدن کتاب و کتاب خوانی آثار معماری ارزش و اهمیت خویش (اهمیت معنایی) را کم کم از دست می دهند، او معماری دوره کلاسیک را مدرن می داند و انتظار نابغه ای در معماری را دارد که با ایجاد تحول در آن به آن زندگی دوباره ببخشد.

+ نوشته شده در  سه شنبه هفتم شهریور ۱۳۸۵ساعت ۱۶ بعد از ظهر  توسط محمّد احمدوند -- Mohammad Ahmadvand  | 

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و هشتم خرداد ۱۳۸۵ساعت ۱۵ بعد از ظهر  توسط محمّد احمدوند -- Mohammad Ahmadvand  | 

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و دوم خرداد ۱۳۸۵ساعت ۱۸ بعد از ظهر  توسط محمّد احمدوند -- Mohammad Ahmadvand  | 

+ نوشته شده در  جمعه نوزدهم خرداد ۱۳۸۵ساعت ۲۱ بعد از ظهر  توسط محمّد احمدوند -- Mohammad Ahmadvand  | 

+ نوشته شده در  یکشنبه چهاردهم خرداد ۱۳۸۵ساعت ۶ قبل از ظهر  توسط محمّد احمدوند -- Mohammad Ahmadvand  | 

+ نوشته شده در  شنبه ششم خرداد ۱۳۸۵ساعت ۲۰ بعد از ظهر  توسط محمّد احمدوند -- Mohammad Ahmadvand  | 

مطالب قدیمی‌تر
Search Engine Submission - AddMe